+0
-3
Kaip taisyklingai uždėti kompresą

KAIP TAISYKLINGAI UŽDĖTI KOMPRESĄ

Yra kelių rūšių kompresai,
skirti įvairiems susirgimams, todėl reikėtų žinoti kaip tinkamai vaikui dėti
kompresus, nesukeliant ligos pašalinio poveikio.

Kompresui reikia mažiausiai
dviejų skepetų: vienos — lininės ar medvilninės, kitos — vilnonės (pridengimui)

Šaldomieji (šalti)
kompresai mažina karštį ir malšina skausmą, pavyzdžiui, gerklės ar sutrenktos
vietos. Jie keičiami, kai sušyla iki kūno temperatūros — vėliausiai po 20 min.
Šildomieji (šilti) kompresai gerina kraujotaką, slopina traukulius bei
skausmus. Jie laikomi paprastai 2—3 valandas ,jei recepte nenurodyta kita
trukmė.

Ausies kompresas

Ūmiems vaiko ausies skausmams
malšinti geriausiai tinka ausų kompresai su alkoholiu ar svogūnais. Alkoholio
ar eterio garai švelnina skausmą, gerina kraujotaką, o kartu išvejaligos sukėlėją.
Pirmiausia ant viso ausies kaušelio uždėkite kompresą,
po to ant jo — gabalą namų ūkyje naudojamos klijuotės ar polietileno plėvelės.
Jos kraštus šiek tiek sutepkite riebiu kremu, kad tvirtai priliptų prie
ausies ir sandariai ją uždarytų. Ausies kompresą fiksuokite kepure kaktos
tvarsčiu ir laikykite 1—2 valandas. Jei vaikas miega, kompreso nekeiskite,
palaukite, kol pabus. Ausies kompresą galite dėti 3 kartus per dieną. Toks
kompresas numalšins ausies skausmą, vaikas taps ramesnis.

Kaklo kompresai

Sergant tonzilių uždegimu,
kiaulyte, kaupiantis gleivėms kvėpavimo takuose ar padidėjus limfmazgiams,
padeda šaldomieji ir šildomieji kaklo kompresai.

Šaldomieji
kaklo kompresai veikia dirginamai ir spartina gijimą, tačiau jų negalima dėti,
jeigu vaikas karščiuoja ar jį krečia šaltis.

Šildomieji
kaklo kompresai, pavyzdžiui, su bulvėmis, gerina kraujotaką ir kartu veja ligos
sukėlėją. Jei jūsų vaikui nepatinka bulvių kompresai, užtenka šiltos vilnonės
skaros.

• Šaldomąjį kaklo kompresą
reikia daryti taip: virtuvinį rankšluostį ar medžiaginę servetėlę sušlapinkite
šaltu tekančiu vandeniu (18 °C), išgręžkite, sulankstykite iki delno pločio ir
glaudžiai apvyniokite apie kaklą; ant viršaus užvyniokite vilnonę skarą ar
rankšluostį. Kompresą laikykite  15—20
minučių.

• Varškės kompresas. Ant
virtuvinio rankšluosčio užtepkite apie 250 g kambario temperatūros varškės,
rankšluosčio šonus užlenkite ir juo apvyniokite vaiko kaklą. Kompresą apriškite
vilnone skara. Šis kompresas išlieka drėgnas ilgiau nei vandens kompresas ir
laikomas 2—3 valandas.

• Bulvių kompresas. Nuplautas
virtas neluptas karštas bulves suvyniokite į išilgai sulankstytą virtuvinį
rankšluostį ir sutrinkite. Savo ranka patikrinkite, ar bulvių masė ne bus per
karšta vaiko odai. Kiek įmanoma šiltesnį kompresą uždėkite ant kaklo ir
apvyniokite vilnone skara. Bulvių kompresą galite laikyti 2—3 valandas.

Šildomasis
krūtinės kompresas padeda peršalus, kosint, sergant bronchitu. Dėkite tokį
kompresą, kurį vaikas labiausiai mėgsta. Geriausiai padeda lydytų taukų
kompresas

Krūtinės kompresai

Kai vaikas persišaldęs,
kosti ar serga bronchitu, uždėkite jam šildomąjį krūtinės kompresą kraujotakai
gerinti. Atsisakykite augalų, žiedų ir eterinių aliejų priedų. Vaikams gali
įkyrėti ilgalaikis stiprus jų kvapas, kai kuriems jie sukelia alergines
reakcijas, ypač alergizuoja peršalimo paveiktą gleivinę.

• Rankšluostį sulankstykite
taip, kad jo plotis atitiktų vaiko krūtinės apimtį. Ant to rankšluosčio
uždėkite skepetą ir ant jos per vidurį paguldykite vaiką  iškeltomis rankomis. Ant krūtinės uždėkite
toliau aprašytus kompresus, vaiką pirma apvyniokite skepeta, po to
rankšluosčiu. Dar galite apvilkti marškinėlius, kad kompresas tvirčiau
laikytųsi.

• Sausas šildomasis
krūtinės kompresas: ant šildytuvo ar orkaitėje (kai temperatūra lygi  150 °C,
10 minučių) pašildytą skepetą, blogiausiu atveju paprastą skudurėlį, uždėkite
ant krūtinės ląstos, kompresą galima palikti per naktį.

• Drėgnas šildomasis krūtinės
kompresas. Karštame vandeny­je pamirkytą skepetą suvyniokite į rankšluostį ir
išgręžkite, kuo karštesnę skepetą uždėkite ant krūtinės. Kad nenude­gintumėte
vaiko odos, skepetos temperatūrą patikrinkite viršutine plaštakos puse. Jei
apklotas ne per karštas, ranką lėtai ištraukite ir baikite dėti kompresą.
Laikykite jį 2—3 valandas.

• Lydytų taukų kompresas. Kiaulės
taukus sušildykite mažoje keptuvėje (jei įmanoma, su pakepintu svogūnu) ir kiekgalima karštesniais ranka įtrinkite
krūtinę ir nugarą, po to apvyniokite vaiką skepeta ir kompresą baikite dėti.
Geriausia šį kompresą palikti per naktį. Patartina šiltą keptuvę laikyti
ant rankšluosčio, kol trinate riebalais — rankšluostis bus šiltas.

Pilvo kompresai

Pilvo
kompresai padeda sergant žarnų uždegimu, virškinamajame trakte kaupiantis
dujoms, vemiant, viduriuojant. Jie gali būti sausi ir drėgni, šaldomieji ar
šildomieji. Pasirinkite tuos, kurie labiau tinka vaikui.

• Apsupkite vaiko pilvą
taip pat kaip ir dėdami krūtinės kompresą, t.y. vaiką paguldykite ant
sulankstyto didelio rankšluosčio, ant skaudamo pilvo uždėkite sausą šiltą, drėgną
šiltą arba šlapią šiltą skepetą, uždenkite ją kita skepeta ir baikite dėti
kompresą, aplink vyniodami rankšluostį. Kompresas laikysis tvirčiau, jei savo
vaikui užmausite plačias sportines kelnes ar tėvelio šortus. Šilta pūslė
sustiprins kompreso veikimą.

Pilvo skausmus mažina linų
sėmenų ir bulvių kompresai. Sausus pilvo kompresus
galite laikyti keletą valandų, drėgnus — maždaug 1—2 valandas.

• Sėmenų kompresas. Vieną puodelį
sėmenų užpilkite vandeniu (1,5 puodelio) ir pavirinkite. Imkite didesnį puodą,
nes sėmenys išbrinksta. Rankos šiltumo košelę paskirstykite ant virtuvinio
rankšluosčio delno dydžio plote. Rankšluostį, užlenkę jo kraštus, uždėkite ant
pilvo ir vaiką šiltai apvyniokite. Kompresą laikykite 2—3 valandas.

• Bulvių kompresas. Nuplautas
virtas neluptas bulves suvyniokite į išilgai sulankstytą virtuvinį rankšluostį
ir sutrinkite. Ranka patikrinkite, ar bulvių masė ne per karšta. Kaip galima
šiltesnį paketą dėkite ant pilvo ir šiltai apvyniokite. Tokį kompresą laikykite
2—3 valandas.

Blauzdų kompresai

Blauzdų
kompresai mažina temperatūrą, ištraukdami iš organizmo karštį. Visos kitos
karštį mažinančios naminės priemonės apiplovimai šaltu vandeniu, viso kūno kompresai
ar net klizmos apkrauna vaiką labiau nei blauzdų kompre­sai.

• Skepetą (kūdikiams tinka
vyriška nosinė, mažiems ir mokyklinio amžiaus vaikams — virtuvinis
rankšluostis) įmerkite į kambario temperatūros (18 °C) vandenį, išgręžkite ir
užvyniokite ant blauzdos. Kiekvienai blauzdai imkite atskirą skepetą. Po to blauzdą
apvyniokite sausu rankšluosčiu ir užmaukite šiltas mamos ar tėčio kojines. Su
tokiu kompresu vaikas gali šliaužioti ir lakstyti kambaryje. Jei vaikas guli,
užklokite jį nuo kelių aukštyn — taip geriau išeis šiluma. Kad nesušlaptų
čiužinys, po kojomis padėkite klijuotę ar polietileno plėvelę.

Blauzdų kompresus keiskite kas 10—15 min. taip darydami
kelias valandas. Jei temperatūra nekrinta, po dviejų valandų pertraukos
procedūrą galima pakartoti. Su blauzdų kompresais užmigu­sio vaiko nežadinkite
norėdami pakeisti kompresą nauju.