Kaip kalbėti su vaikais, kad ir jie su jumis kalbėtų

Atrodo, kad jūsų vaikai, kurie anksčiau niekada nebuvo tylūs, pasikeitė
per vieną naktį ir staiga neturi ką pasakyti. Bent jau jums. Jei jūsų vaikas iš
nenutylančio čiauškučio staiga virto pašnekovu, kurio pokalbiai dažniausiai
sudaryti iš atsakymų „taip“ arba „ne“, ar dar blogiau – iš vargiai suprantamo
niurnėjimo, atėjo laikas jums įsikišti. Šie auklėjimo patarimai, kaip šnekėtis
su savo vaikais, padės jums palaikyti atvirą bendravimą, kad galėtumėte žinoti,
kas vyksta jūsų vaiko pasaulyje.

Suteikite jiems galimybę kalbėtis be spaudimo.
Pats greičiausias būdas
priversti vaikus užsiverti ir tuo pačiu išstumti jus iš jų gyvenimo yra
nuolatinis klausinėjimas ir – apie viską. Veiksmingiau būtų tiesiog įsitaisyti
patogiai ir kantriai laukti, kol jie atsivers ramioje šeimyninėje aplinkoje, o
tuomet būti pasirengus išklausyti.

Neteiskite ir nekritikuokite. Kartais tėvai gali pateikti tokius žiaurius
ir netgi siaurų pažiūrų sprendimus, kad jaunesni vaikai nusprendžia, jog
geriausia bus tiesiog nekalbėti apie tai, vietoje to, kad privalėtų klausytis
jūsų priekabių kalbų. Jei tikrai norite žinoti, ką galvoja jūsų vaikas, venkite
pateikti sprendimus, geriau susikaupkite ties tuo, kas atrodo svarbu jūsų
vaikui.

Paklauskite savo vaiko, ką jis mano, vietoje to, kad pasakytumėt jam tai, ką
manote jūs.
Jei norite išauginti kūrybišką ir nepriklausomą mąstytoją,
nustokite sakyti savo vaikui, kaip jis turi jaustis ir ką turi galvoti. Galite
švelniai paskatinti tolimesnį pokalbį tiesiog pasiteiraudami, kodėl jūsų vaikas
taip jaučiasi arba kaip jis elgtųsi tam tikroje situacijoje. Tačiau būkite
atsargūs ir nepersistenkite kalbėdami su vaiku.

Venkite tardyti savo vaiką. Jums gali atrodyti, kad bendraudami su vaiku
jūs tiesiog klausinėjate ko nors iš smalsumo, tačiau kai vaikams nuolat
pateikiama be galo daug klausimų apie tai, ką jie veikia, kas kaip elgiasi, ar
visi su visais gerai sutaria, ar jis nuėjo į tualetą ir t.t., to užtenka, kad
bet kuris vaikas užsivertų. Būkite kantrūs ir leiskite vaikui atsiverti, kai jam
bus tinkamas laikas.

Būkite musele ant sienos. Ar kada nors pastebėjote, kad vaikai mano, jog
esate nematomi, kai vežate juos kur nors automobiliu arba tiesiog kur nors
leidžiate laiką? Kartais galite daugiau sužinoti apie tai, kaip jūsų vaikai
jaučiasi arba ką jie galvoja, kai jie ką nors pasakoja savo draugams.
Atsispirkite pagundai ką nors daryti ir tiesiog įsiklausykite, o vėliau
nerūpestingai paklauskite jų apie tai.

Papasakokite, kaip jūs augote. Vaikai gali jaustis artimi jums ir kitiems
suaugusiems, kai papasakosite, kaip jautėtės būdami jų amžiaus. Kai pasakojate
vaikams, kaip jums nutiko kas nors gėdingo arba kaip jautėtės pirmą kartą
įsimylėję, galite padėti jiems pasijusti panašiais į jus ir suvokti, kad jūs iš
tiesų galite suprasti, ką jie išgyvena!

Leiskite laiką visa šeima kartu. Raskite būdų, kaip pasiekti savo vaikus
bendraudami ir užsiimdami veikla, kuri yra smagi ir jums, ir jiems. Tai galėtų
būti vakarinis pasivaikščiojimas su šuniu po vakarienės, maudymasis baseine,
krepšinio žaidimas arba mėgstamos laidos žiūrėjimas kartu. Jei suplanuosite
veiklą, kuri leis atsipalaiduoti ir šeimai kartu smagiai leisti laiką, tai gali
būti puiki pradžia geram pokalbiui.