Naujausi paskelbti moksliniai tyrimai
patvirtino prielaidą, jog fizinis aktyvumas turi įtakos geresniems vaikų ir
paauglių mokymosi rezultatams švietimo ir ugdymo įstaigose. Be to, mergaičių
fizinis aktyvumas vaikystėje ir jaunystėje glaudžiai siejasi su jų lyderiavimu,
vadovavimo įgūdžiais vyresniame amžiuje.

Vaikus tyrę ir gautas išvadas paskelbę
Madrido universiteto mokslininkai prisidėjo prie vis stiprėjančios nuomonės,
jog sportinė veikla ir fizinis aktyvumas turi svarios įtakos ne tik žmogaus
kūnui, bet ir protui. Tyrime dalyvavo daugiau nei 2 tūkst. 6-18 metų amžiaus
vaikų ir paauglių. Buvo tiriamas jų fizinis aktyvumas, kūno sudėjimas ir
akademiniai rezultatai.

Didžiausią dėmesį mokslininkai skyrė trims
nuo fizinio aktyvumo priklausančioms žmogaus ypatybėms, turinčioms įtakos
smegenų veiklai ir jų funkcijoms, tai: širdies darbas ir kvėpavimas, raumenų
jėga bei motorika. Širdies darbas ir kvėpavimas bei motorika turėjo įtakos
tiriamųjų akademiniams rezultatams, tuo tarpu sąsajų tarp raumenų jėgos ir
geresnių rezultatų – neužfiksuota. Tiriamieji, kurių širdis dirbo
nepriekaištingai, kvėpavimas buvo nesutrikęs, pasižymėjo gerai atliekamais
motorikos judesiais, galėjo pasigirti aukštesniais rezultatais moksle, nei tie,
kurių tyrimų rezultatai buvo prastesni.

„Tai dar vienas akstinas tėvams paskatinti
savo atžalas sportuoti – ne tik nepraleidinėti fizinio lavinimo pamokų
mokykloje, bet ir į užklasinės veiklos sąrašą įtraukti bent vieną sporto būrelį
ar užsiėmimą. Pastaruoju metu aktyviai diskutuojama dėl trečios fizinio
lavinimo pamokos įvedimo – tai sveikintina iniciatyva. Trečia fizinio lavinimo
pamoka, atliekama mokykloje, baseine ar sporto klube, padėtų formuoti sveiką
visuomenę ir pagerintų vaikų mokymosi rezultatus“, – teigia Lietuvos
sveikatingumo klubų asociacijos (LSKA) prezidentas Aurimas Mačiukas.

Įdomu ir tai, jog fizinis aktyvumas
jaunystėje padeda moterims ugdyti vadovavimo, lyderiavimo įgūdžius bei siekti
karjeros aukštumų. Apklausus 400 vadovaujamą darbą dirbančių ir aukštas
pareigas užimančių moterų, paaiškėjo, jog 94 proc. jų jaunystėje aktyviai ir
reguliariai sportavo, o net 74 proc. apklaustųjų pripažino, jog fizinis
aktyvumas gali turėti lemiamos reikšmės pasiekimams ir karjerai.

Daugiau nei 60 proc. moterų yra
įsitikinusios, kad prie jų dabartinės sėkmės darbe prisidėjo vaikystėje ir
paauglystėje įgyti rezultatai sportinėje veikloje.  Be to, daugiau nei du trečdaliai apklaustų
moterų teigė, jog į darbo vietą priimdamos naują darbuotoją pirmenybę teikia
vaikystėje sportavusiems kandidatams.

Pasak mokslininkų, šis tyrimas patvirtino,
jog aktyviai sportavusios moterys turi išugdytus verslo pasauliui būtinus
įgūdžius. Tokios moterys geba susidoroti su sudėtingomis problemomis ir į darbą
ateina pasiruošusios laimėti bei parodyti savo gebėjimus, kurie ir leidžia joms
sėkmingai kopti karjeros laiptais.

„Fizinis aktyvumas iš prigimties yra
būtinas mūsų kūnui, tačiau nereikėtų maišyti fizinės veiklos ir kryptingo
fizinio aktyvumo, stiprinančio mūsų kūną ir sveikatą. Fizinė veikla, kai mes
buityje atliekame įvairius darbus, be abejo, yra naudinga, tačiau ji negali
atstoti motyvuotos fizinės veiklos, kuri gerina sveikatą, savijautą ir lavina
mūsų gebėjimus. Kad fizinis aktyvumas būtų visokeriopai naudingas, visų pirma,
jis turi būti intensyvus, t. y. žmogus turi suprakaituoti, jis turi trukti ne
trumpiau kaip pusvalandį ir būti atliekamas kasdien“, – vardina A. Mačiukas.

Pasak LSKA prezidento, dienotvarkėje
surastas ir teisingai bei tikslingai atliekamai mankštai paskirtas pusvalandis
vėliau grįš su kaupu. „Kasdien pasaulio mokslininkai paskelbia vis naujų
straipsnių, įrodančių neginčijamą fizinio aktyvumo naudą ne tik žmogaus kūnui,
sveikatai, bet ir protui. Taigi, fizinis aktyvumas – raktas ne tik į sėkmingą
karjerą, bet ir pavydėtiną sveikatą, jaunatvišką energiją bei gyvybingumą net
ir sulaukus vyresnio amžiaus. Atsižvelgdami į tai, šalyje veikiantys ir LSKA
priklausantys sporto klubai jau siūlo ne vieną programą, sudarytą specialiai
atskiroms žmonių grupėms – įvairaus amžiaus ir pajėgumo vyrams bei moterims,
senjorams, taip pat vaikams ir paaugliams“.