Kaklaraištis ar varlytė?

Kaklaraištis

Kaklaraiščio ryšėjimo istorija siekia XVII a., Prancūzijos karaliaus Liudviko
XIV laikus. Būtent jis, nusižiūrėjęs Kroatijos kareivių uniformas, ėmė
populiarinti šią madą.
Kaklaraiščių mados labai kito. Praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje buvo
itin populiarūs išraiškingi, labai platūs (iki 15 cm pločio) kaklaraiščiai. Tai
buvo ypatingo dėmesio kaklaraiščiui metas. Dauguma prognozavo, kad pasiekęs savo
apogėjų, kaklaraištis visai išnyks iš vyriško garderobo.

Tačiau taip neatsitiko. Kaklaraištis ir šiandien yra nešiojamas ir madingas. Jis
gali būti platesnis ir siauresnis, vienspalvis ar margaspalvis, dryžuotas,
taškuotas ir t.t. Svarbiausia, kad jis derėtų prie kostiumo ir marškinių.
Kaklaraištis turi būti šviesesnis už kostiumą ir tamsesnis už marškinius.
Paprasčiausia suderinti tas pačias, tik skirtingo sodrumo spalvas. Patartina
laikytis tokio principo: vienas iš trijų elementų – kostiumas, marškiniai ar
kaklaraištis – gali būti margas. Juodas kaklaraištis rišamas tik gedulo metu
arba kai to reikalauja uniforma.
Užrištas kaklaraištis turi būti tokio ilgio, kad siektų apatinę diržo sagties
ribą.
Kaklaraiščio plotis ir raštas turi derintis prie figūros. Smulkiems vyrams
reikėtų vengti stambaus piešinio, didelių mazgų ir plačių kaklaraiščių. Tuo
tarpu stambiems tinka išraiškingesni piešiniai, platesni kaklaraiščiai.

Varlytės (peteliškės)

Peteliškė – aprangos aksesuaras, dėvimas vilkint oficialius drabužius – smokingą
bei fraką. Atsirado XIX a., tačiau pirmasis peteliškės ryšėtojas nėra žinomas.
Peteliškės pavadinimas kilo iš prancūzų žodžio „jabot“, XVII a. taip buvo
vadintos nėriniuotos kaklaskarės. Tokios kaip dabar, peteliškės tapo tik XX a.
pradžioje, po Giacomo Puccini‘o operos „Madame Butterfly“. Operos premjeros
dieną visi muzikantai po kaklu buvo pasirišę drugelius primenančias kaklaskares,
taip norėdami atkreipti dėmesį į neįprastą operos pavadinimą. Pasirodė, kad ši
stilinga detalė publikai labai patiko ir nuo to laiko tapo populiari.

Šiomis dienomis juodos varlytės rišamos su smokingu, o baltos – su fraku.
Kvietime, nurodant ką vilkėti – fraką ar smokingą, būtent ir yra nurodoma
peteliškės spalva (angl. „white tie“ ar „black tie“).
Peteliškių spalvas diktuoja ir mada. Kai kuriais atvejais jas galima vilkėti ir
prie kostiumo. Peteliškes ryši ir kai kurių profesijų atstovai: medikai,
advokatai, televizijos laidų vedėjai, komikai ir padavėjai. Ryškių spalvų
peteliškėmis galima pasipuošti per linksmas šventes, teminius vakarėlius.
Pačios tikriausios peteliškės yra su stačiakampiais, o ne su apvaliais
galiukais.

Parengė stilistė Sigita Mačiulaitienė