Slenka plaukai

Visai normalu, kad per dieną išslenka apie 40 -100 plaukų. Deja, kai kuriems
žmonėms jų išslenka daugiau nei turėtų išslinkti.

Kokios būna plikimo rūšys? Kokios plikimo priežastys? Kokie sprendimai?

Androgeninis plikimas

Tai dažniausiai pasitaikanti plikimo rūšis, nuo kurios kenčia tiek vyrai, tiek
moterys. Šis plikimas atsiranda dėl paveldėtos plauko folikulo savybės ypatingai
reaguoti į normalų kraujyje esančių androgenų kiekį. Kai androgenų kiekis
kraujyje pakinta, plaukai pradeda slinkti. Vyrams plaukai gali pradėti slinkti
bet kuriame amžiuje po lytinio subrendimo. Pirmiausia pradeda retėti plaukai
kaktos šonuose, vėliau prasideda viršugalvio srities plikimas ir galiausiai
atsiranda plikė. Moterims plaukai pradeda retėti visoje galvos srityje, gal šiek
tiek intensyviau viršugalvyje, tačiau kiek vėliau – apie 30 – 40 gyvenimo metus.
Androgeninį plikimą reikia pradėti gydyti kuo anksčiau, tuomet įmanoma
sustabdyti ar sulėtinti šį procesą.
Gydymas. Išoriškai androgeninis plikimas gali būti gydomas minoksidiliu,
estradioliu, anastimu, pilosomu. Moterims rekomenduojama skirti „spironolaktoną
per os“, kuris yra galingas antiandrogenas, mažinantis jo produkciją ir
blokuojantis androgenų poveikį ląsteliniame lygyje, cimetidiną ar kombinuotus
estrogenų – progestinų kontraceptinius preparatus.
Vyrams skiriamas „finasteridas per os“, kuris yra 5 alfa reduktazės inhibitorius
be androgeninio, antiandrogeninio ar kitokio steroidinio hormono aktyvumo.
Reikia žinoti, jog prieš vartojant bet kokius vaistus, būtina pasikonsultuoti su
gydytoju ar vaistininku. Be to, būtina pasidomėti apie šalutinį vaistų poveikį.

Židininis plikimas

Sergant židininiu plikimu, per kelias savaites ar mėnesius susiformuoja
apskritimo ar ovalo formos plikimo židiniai, linkę didėti ir susilieti į
didesnius nuplikimo plotus, kartais ir visai nuplinkama. Tokios rūšies plikimas
dažnai būna kartu su alerginiu rinitu, astma, atopiniu dermatitu. Juo serga
daugiau jauni žmonės. Sergantiems židininiu plikimu dažnai diagnozuojamos
skydliaukės ligos. Odos ligų gydytojo konsultacija būtina, nes tik specialistas
gali įvertinti ligos būklę ir skirti gydymą. Dažnai sergantiems židininiu
plikimu plaukai gali ataugti spontaniškai.

Difuzinis plikimas

Difuzinis plikimas daugiau būdingas moterims. Jis gali prasidėti moterims
praėjus 2 – 4 mėn. po gimdymo, laikantis nesubalansuotos dietos, kai greitai
netenkama svorio, po sunkių infekcinių ligų, didelio karščiavimo, chirurginių
operacijų. Kartais difuzinis plikimas gali pasireikšti moterims pradėjus vartoti
kontraceptinius vaistus, ar atvirkščiai – pabaigus juos vartoti. Taip pat plaukų
slinkimas pasireiškia esant geležies trūkumui, baltymų, nepakeičiamųjų riebiųjų
rūgščių, cinko stokai. Plaukų slinkimą gali sąlygoti kai kurių vaistų
vartojimas.

Trauminis plikimas

Trauminis plikimas gali prasidėti dėl pastovaus plaukų įtempimo. Kai pinama
smulkios kaselės ar plaukai dažnai sukami smulkiais suktukais – plaukai nuolatos
būna įtempti. Toks nuolatinis plaukų tempimas gali sukelti ilgalaikį jų
slinkimą. Nustojus alinti plaukus, plaukai paprastai atauga.

Randinis plikimas

Ši plikimo rūšis būna dėl nudegimų rūgštimis ar šarmais, terminio pažeidimo,
sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis (sklerodermija, raudonąja
vilklige, dermatomiozitu), infekcinėmis odos ligomis (karbunkulais,
furunkulais).
Randinio plikimo metu nuplikusioje vietoje susiformuoja randinis audinys,
kuriame nėra plaukų folikulų, prakaito ir riebalų liaukų – taigi plaukų
folikulai suyra negrįžtamai. Plaukai neatauga.

Paruošė kirpėja J. Ivanauskaitė