Jei prireikė dantų protezų

Esu garbaus amžiaus. Mano dantys visai prasti. Kadangi pinigų daug
neturiu, teks nešioti protezus. Parašykite, prašau apie jų priežiūrą. Ačiū.
Ona

Vilniaus „Europos“ odontologijos klinikos gydytoja odontologė – ortopedė Lyra
Žemrietienė:

– Kai natūralūs dantys pakeičiami protezais ar plokštelėmis, ant dirbtinių
dantų bei jų konstrukcijų, kaip ir ant natūralių, susidaro apnašų, formuojasi
vadinamieji dantų “akmenys”. Ant protezų lieka maisto likučių, kurie gali
sukelti skausmingus uždegimus. Be to, nešiojant protezus, gali būti sutrikdoma
natūrali burnos mikroflora. Taigi burnos higiena turi būti tokia pat kruopšti,
kaip turint sveikus dantis.

Ortodontinis gydymas paprastai užtrunka ilgai, nes tuomet reikia atkurti
pažeistus, prarastus ar nevisaverčius burnos ertmėje esančius organus ar jų
funkcijas. Pavyzdžiui, dėl daugelio priežasčių netekus dantų sutrinka kramtymo
funkcija, kurios atkūrimui naudojami fiksuoti ir išimami protezai (plokštelės ir
lanko atraminiai protezai).

Dantų ir burnos higiena priklauso nuo to, kokiais protezais atkurta kramtymo
funkcija.

Esant fiksuotiems protezams, burnos higiena išlieka panaši kaip ir esant
sveikiems dantims. Jeigu nešiojate išimamus dantų protezus, jos reikia laikytis
daug atidžiau ir kruopščiau. Dantis ryte ir vakare valykite kaip įprastai
šepetėliu su pasta, kartą per savaitę protezą pamirkykite specialiame
dezinfekuojamajame tirpale. Tirpalo paruošimui vaistinėse parduodamos specialios
tabletės arba milteliai. Į paruoštą tirpalą protezą reikia pamerkti 15-20 min.

Šių tirpalų sudėtyje paprastai yra aktyvių medžiagų, kurios putodamos išvalo ir
gilesnius plastmasės, iš kurios gaminama protezų bazė, sluoksnius, taigi
sumažėja mikroorganizmų sukeltų gleivinės ligų tikimybė.

Nešiojant išimamus protezus labiau kaupiasi burnos apnašos, todėl daugiau
dėmesio valant juos skirkite toms vietoms, kur protezas liečiasi su gleivine ir
natūraliais danties audiniais.

Dėl nepakankamos fiksacijos, protezai kartais nebūna stabilūs ir juda. Tada
galima naudoti specialius klijus. Tai miltelių arba pastos pavidalo klampios
medžiagos, užimančios tarpsluoksnį tarp protezo ir burnos gleivinės. Klijus po
naudojimo svarbu gerai išvalyti.

Plokštelių ir protezų nesinešiokite kišenėse, rankinėse ar kuprinėse, nes gali
sulūžti ar įskilti. Jei ortodontinis aparatas sulūžo ar nesilaiko, kreipkitės į
gydytoją, nes, priešingu atveju, galima nepastebėti dėl netaisyklingos protezų
ar burnos gleivinės priežiūros prasidėjusių įvairių komplikacijų.