Ar dantų balinimas man tinka?

Šypsena dažnai vadinama žmogaus vizitine kortele. Balti ir sveiki dantys
suteikia pasitikėjimo savimi, patraukia aplinkinių dėmesį, neretai ir palengvina
bendravimą su aplinkiniais. Deja, nedaugelis gali pasigirti natūraliai baltais
dantimis, kitiems gražios šypsenos tenka siekti ir cheminio dantų balinimo
pagalba. Tačiau ar kosmetinis dantų balinimas tinka kiekvienam?

Dantų balinimas – tai viena labiausiai paplitusių kosmetinio dantų gydymo
procedūrų. Dantims balinti išbandyta daug įvairių medžiagų, tačiau šiandien
dažniausiai naudojamas įvairių koncentracijų vandenilio peroksidas, arba silpna
jo forma – karbamido peroksidas. Dantų balinimas gali būti atliekamas namuose
per 10-14 parų, naudojant specialias peroksido turinčiu geliu užpildytas kapas,
arba odontologo kabinete, balinimo procesą suaktyvinant lazeriu ar specialiomis
lempomis.

Peroksidui veikiant dantų emalį yra suardomos baltyminės jungtys ir pašalinamos
dantų dėmės. Dantų dėmės gali būti pavišinės, atsirandančios dėl spalvotų
produktų (tokių kaip tabakas, kava, raudonas vynas) vartojimo, ir vidinės,
atsirandančios dėl kai kurių vaistų (tetraciklino) vartojimo, senėjimo, traumų
ir kitų priežasčių. Šiandien kosmetinės odontologijos dėka tiek išorines, tiek
vidines dantų dėmes galima nesunkiai pašalinti.
Idealus kandidatas dantų balinimui yra pacientas neturintis plombuotų priekinių
dantų bei turintis sveikas dantenas. Dantų balinimas netinka nėščioms moterims,
pacientams, turintiems jautrius dantis, sergantiems dantenų ar burnos ertmės
ligomis.

Be teigiamo kosmetinio efekto, dantų balinimas taip pat turi ir pašalinių
poveikių. Nors nėra nustatyta jokios rimtos žalos, kurią cheminis dantų
balinimas gali padaryti dantims, jis gali sukelti laikiną dantų jautrumo
padidėjimą bei dirginti dantenas. Be to, išbalinus dantis, plombų spalva lieka
nepakitusi.

Pasirinkusiems balinti dantis cheminiu būdu reikėtų atsiminti, kad pasiekiamas
efektas nėra ilgalaikis. Dantų balinimo procedūros turi būti periodiškai
kartojamos, norint išlaikyti pasiektą dantų baltumą. Be to, išbalinus dantis
chemiškai rekia vengtį visų spalvinančių produktų: tabako, kavos, juodos
arbatos, raudono vyno ir kt. Šie produktai sukelia dėmes ir sumenkina balinimo
efektą.