Ar tikėti mamos mitais?

Dabar, kai tu pati turi vaikų, tikriausiai atmintyje perkratai daugybę
patarimų, kuriuos nė neprašyta noriai dalino tavo mama. Veikiausiai esi jai
dėkinga už savo dailią laikyseną (kurią išsiugdei po 4567-to jos priminimo
nesikūprinti) arba už jaukius šeimos pietus, kuriuose ji primygtinai prašo
dalyvauti. Ir vis dėlto kai kurios mamos taisyklės gerokai paseno. Kurias iš jų
metas pamiršti, o kuriomis galima vadovautis ir toliau?

Mama sakydavo: Valgyk daugiau! Vaikai nuolat alkani!

Gatai ir tiesa, bet ne tavo namuose. Švarios lėkštės klubas jau bene taip
vertinamas, kaip anksčiau. Labai svarbu vaikus išmokyti liautis valgius
klausantis savo apetito, o ne laikantis principo, kad lėkštė turi būti tuščia.
Tai leidžia jiems neprarasti gebėjimo pajusti, kada pasisotina. Kai jie šio
gebėjimo nustoja, kyla rizika nuolat persivalgyti. Tačiau mamos nebūtų mamos,
jei nesirūpintų savo vaiko mityba. Tai nėra lengva, bet vis dėlto jei parinksi
savo vaikui tik sveiką maistą ir leisi valgyti tada, kai išalksta bei liautis
valgius kai pasijunta sotūs, vaikai patys savimi kuo puikiausiai pasirūpins.

Mama sakydavo: Nesėdėk per arti televizoriaus – susigadinsi akis!

Tiesą sakant, nesusigadinsi. Nei tu, nei tavo vaikai. Pasak Amerikos
optometrijos asociacijos pateiktų mokslinių išvadų, vaikai nesusigadintų akių
net jei sėdėtų nosis įsmeigę tiesiai į plokščiaekranį televizorių. Tiesa,
televizoriaus žiūrėjimas iš pernelyg trumpo atstumo gali sukelti akių skausmus,
kurie peraugs į galvos skausmus. Bet akių skausmas nepablogina regėjimo, jis tik
pats savaime nemalonus. Kad negestų regėjimas, neleisk vaikams žikūrėti
televizoriaus visiškai tamisame kambaryje – ryškus kontrastas tarp kambario ir
televizorias gali sustiprinti akių skausmus. Tiesa, jei tavo vaikai įprato
dažnai sėdti per arti televizoriaus, gali būti, kad jų regėjimas jau yra
nusilpęs, dėl to jie ir žiūri iš arčiau. Paragink juos atsisėsti toliau, o jei
dėl to sunkiau įžiūrėti ekraną – metas pasitikrinti regėjimą!

Mama sakydavo: Neskaityk prietemoje!

Lygiai taip pat, kaip ir sėdėjimas arti televizoriaus, skaitymas prieblandoje
gali sukelti akių skausmus. Jei vaikai tai darys nuolat, tai gali sukelti
laikiną regos nusilpimą ir galvos skausmus. Šie simptomai praeina savaime
pailsėjus, tačiau tai gali paspartinti trumparegystės vystymąsi vaikams, kurie
genetiškai paveldėję tokį polinkį. Kad to išvengtum, pasirūpink, kad vaikams
skaitant kambaryje degtų ne silpnesnė nei 60 W lempa, o knygos ir sąsiuviniai
būtų padėti ne mažesniu atstumu, nei per sulenktą ranką.Taip pat paragink vaikus
daryti dažnas pertraukėles.

Mama sakydavo: Nesiraukyk – atsiras raukšlių!

Taip, tiesa. Milijoną kartų suraukus antakius gali tarp jų atsirasti nedidelė
raukšlelė. Tas pats atsitinka ir juokiantis. To išvengti neįmanoma. Bet ar verta
bandyti? Mūsų veido raumenys juda tam, kad išreikštų emocijas. Be jų mes
negalėtume valgyti, gerti, šypsotis ar bučiuotis. Koks geriausias būdas
maksimaliai apsaugoti vaikų odą ateityje? Šiandien tepti juos nuo kenksmingų
saulės spindulių saugančiais kremais bei puoselėti sveiką ir aktyvų gyvenimo
būdą: daug judesio, daug daržovių.

Mama sakydavo: Sėdėk tiesiai

Išmintinga mama. Kūprinimasis padidina spaudimą pečiams, kaklui, nugarai, jis
neleidžia plaučiams pilnai prisipildyti oro. Kad vaikas mažiau kūprintųsi, jam
būtina daugiau judėti, mankštintis. Tai suteiks raumenims tvirtumo, taps
patogiau išlaikyti tiesią nugarą.

Mama sakydavo: Muzika paleista per garsiai!

Galbūt taip ir buvo. Jei augini vaiką, kuris nė žingsnio nežengia be savo iPodo
– gali būti, kad jis jau pakeliui į klausos netekimą. Jei vaikas klausosi
muzikos itin garsiai, jam būtina daryti pertraukas kas 20 minučių.

Mama sakydavo: Vakarieniaujame visi kartu, nes mes šeima!

Mama žinojo, ką sako. Labiau tikėtina kad vaikai valgys subalansuotą maistą, jei
jie valgo kartu su visa šeima. Be to, tai puiki proga pabendrauti. Nesigraužk
jei tavo šeimos nariams nepavyksta kiekviena vakarą susirinkti prie vakarienės
stalo visiems drauge – šiais laikais tai beveik neįmanoma. Verčiau efektyviai
išnaudok laiką bendraudama su tiek šeimos narių, kiek susirinko. O jei vaikai į
tavo klausimus, kaip jiems sekėsi, atsakinėja tik vienskiemeniais žodžiais –
formuluok klausimus kitaip. Pavyzdžiui, paklausk, kokia maloniausia dienos
akimirka? Nustebsi, kiek daug taip gali sužinoti apie savo atžalas!

Mama sakydavo: Pusryčiai būtini!

Laikykis šios taisyklės ir toliau. Neabejotina, kad pusryčiai – pats
svarbiausias dienos patiekalas. Moksliškai įrodyta, kad vaikai, kurie
pusryčiauja, geriau mokosi mokykloje. Be to, dauguma pusryčių patiekalų – puikus
kalcio, geležies, maistinių skaidulų šaltinis. Viso to daugelio vaikų mityboje
kaip tik ir trūksta. Jei tavo vaikai labai išrankūs maistui, pasiūlyk jiems
saują razinų, sausų pusryčių ar netgi vakarykštės picos gabalėlį.

Mama sakydavo: Apsivilk paltą, kitaip peršalsi!

Vienintelis dalykas, kurį vaikai pasigaus būdami lauke kai šalta, yra… šaltis.
Pats šaltis nesusargdina. Ligas sukelia virusai ir bakterijos. Tiesa, moksliškai
įrodyta, kad kūnui sušąlus ligos prikimba greičiau, nes imuninė sistema
nusilpsta po kovos su šalčiu. Bet tai – ne tas pats, kas teigti, esą nuo šalčio
susergama. Taigi jei vaikas vėsiu oru žaidžia gryname ore apsirengęs plonais
rūbeliais, pataupyk savo ir jo nervus bei neprieštarauk.