Saugios maudynės

Jauniems tėveliams numaudyti naujagimį gali atrodyti nepaprastai sunku.
Kaip paimti, laikyti, kad neišslystų, kiek laiko maudyti, kad nesušaltų?

Konsultuoja Baltupių šeimos centro pediatrė Astutė Vaitulionienė

1 Į vonelę prileiskite vandens, įstatykite specialų maudymuisi skirtą gultuką.
Vyresniam patiks vonios kėdutė, nes galės ne tik maudytis, bet ir krykštaudamas
žaisti barškučiais.

2 Į vonelę kūdikį kelkite viena ranka prilaikydama galvytę, o kitą pakišusi po
užpakaliuku.

3 Galvytę naujagimiui ištrinkite vien vandeniu. Šampūnus naudokite kelių mėnesių
kūdikiams, o kol visai mažas, galite sušlapinti palutę ir ja nuplauti galvytę.

4 Jeigu kūdikis jau domisi žaisliukais, įdėkite į vonelę, kad būtų smagiau.

5 Maždaug iki pusės metų geriau nenaudokite muilo, vonios putų ar šampūno, nes
šios priemonės gali nusausinti odą, o kai kuriems mažyliams sukelti alergiją.
Galite įpilti specialaus vonios aliejaus.

6 Ištraukite kūdikį iš vandens ir įvyniokite į didelį rankšluostį. Paguldykite
ant lovos arba vystymo staliuko ir kruopščiai nušluostykite. Kūnelio
rankšluosčiu netrinkite, tik švelniai patapšnokite. Nusausinkite visas
raukšleles.

7 Mažiuko nosytę ir ausytės atsargiai išvalykite specialiais kūdikiui skirtais
krapštukais arba tiesiog susukta švarios medžiagos skiautele. Nosytėje esančias
gleives patogu pašalinti specialiu siurbtuku su saugiu minkštu antgaliu, kuris
nepažeidžia nosytės gleivinės.

8 Pastebėjusi, kad odelė paraudusi, patepkite kremu. Tinka ir kūnelio priežiūros
aliejukas.

9 Sušukuokite plaukučius. Rinkitės šukas su saugiais apvaliais dantukais arba
labai minkštą ir švelnų šepetėlį.

10 Nukirpkite nagučius. Rinkitės specialiai kūdikiams sukurtas žirklutes
apvaliais galiukais.

Svarbu

• Iš ligoninės parvežto naujagimio pirmą vakarą dar nemaudykite, nes pasikeičia
aplinka ir vaikutis jaučiasi neramus. Papildomo streso tikrai nereikia. Maudynes
atidėkite kitam vakarui. Net jeigu bambutė neužgijusi, maudyti galima, nebent
gydytojas patarė priešingai.

• Į vonelę vandens įpilkite tiek, kad apsemtų kūdikio užpakaliuką. Maždaug iki
bambutės. Vandens temperatūrą pamatuokite termometru, nes pirmomis savaitėmis
kūdikiai būna itin jautrūs. Vandens temperatūra turėtų būti 36 – 37 laipsnių.

• Jeigu bambutė nesugijusi, galite maudyti mažylį virintame vandenyje. Jei ji
šiek tiek šlapiuoja, į vandenį galite įberkite kelias kruopeles kalio
permanganato arba įpilkite lakišiaus žolės nuoviro. Šios priemonės šiek tiek
sausina odelę, todėl pasiklauskite gydytojo, ar galite naudoti.

• Pirmais mėnesiais nemaudykite kūdikio ilgiau nei 10 – 15 minučių. Tai nėra
griežta rekomendacija, tiesiog mažylis gali sušalti ar pavargti. Vėliau, kai
ūgteli, į vonelę galima įdėti žaisliukų ir maudyti ilgiau.

• Net ir vyresnio kūdikio vandenyje nepalikite be priežiūros.

• Maudyti vaikutį galite kasdien arba tris kartus per savaitę. Nemaudykite ką
tik pavalgiusio, nes gali norėti miegučio, būti irzlus arba atpilti pienuko.

• Idealu, jeigu pirmomis dienomis naujagimiuką maudysite dviese, nes vienai gali
būti baisu paimti slidų kūdikį. Vis dėlto jeigu maudysite viena, geriau
nerizikuokite ir įsigykite specialų voniai skirtą gultuką, kuriame kūdikis bus
saugus.