Kas pasaulyje skaniausia?

Pabandykite šį klausimą užduoti savo mažajam mylimukui. Drįstu spėti, kad dėl
prizinės vietos rungsis saldainiai, ledai ir limonadas. Kadangi ledai yra
daugiau sezoninis gardumynas, jūsų klausimus apie ledus skubame pateikti
pediatrui docentui.

Kokio amžiaus mažiui jau galima pasmaližiauti ledų?
Dauguma Lietuvoje gaminamų ir įvežamų ledų yra grietininiai arba pieniški. Todėl
jų galima duoti, kai valgytojui sukanka vieni metai. Suprantama, tokio amžiaus
mažyliui jų duokite simboliškai: šaukšteliu truputį, praktiškai tiek, kad iš
karto ištirpsta jau šaukštelyje, pagrandykite ledų. Dar geriau vienų dvejų metų
vakučiams duoti ledų su pertrintomis šviežiomis uogomis, pavyzdžiui, mėlynėmis,
juodaisiais serbentais, avietėmis, smulkiai tarkuotu ankstyvu obuoliuku iš
senelio sodo, slyvos minkštimu. Taip nušausite du zuikius: ir ledai sušils, ir
mažylis gaus šviežių uogų ar vaisių. Aišku, vaikučiui iš karto neduokite pas mus
įprastos 120–130 g ledų porcijos. Mažiesiems užtenka ir trečdalio ar pusės
porcijos. Vienų dvejų metukų pypliui neduokite pačiam valgyti ledų su vafliniu
puodeliu, nes jis veikiausiai ledus kąs gabalais, o šie nespės „apšilti“ burnoje.

Kokie ledai tinkamiausi mažam vaikui?
Pirkdami ledus atidžiai perskaitykite etiketę. Juk turbūt žinote, kad ne vien
kvapas ir spalvinga pakuotė lemia ledų skonį ir, svarbiausia, jų kokybę.
Geriausi yra pagaminti iš natūralaus pieno arba grietinėlės (grietinės), o ne iš
pieno miltelių. Geriau, kad juose nebūtų (arba būtų kuo mažiau):
konservuotų uogienių, uogų, vaisių;
nenatūralių ar sintetinių kvapiųjų medžiagų;
dažomųjų medžiagų;
įvairiaspalvių glaistų;
įvairių maisto priedų, pažymėtų E raide su atitinkamu skaičiumi;
svarbu galiojimo laikas: kuo ledai ilgiau galioja, tuo didesnė tikimybė, kad
produkte yra daugiau priedų, netinkamų vaikams.
Įprasta, kad etiketėje sudėtinės dalys išvardijamos pagal jų kiekį leduose (nuo
didžiausio iki mažiausio). Svarbiausios medžiagos yra riebalai ir pieno baltymai.
Vaikams nuo vienų iki penkerių metų tinkamiausi 2,5–12 procentų riebumo ledai.
Riebalai gali būti pieno – tada etiketėje rašoma „grietininiai“, o jei tokio
užrašo nėra, vadinasi, juose yra augalinių riebalų. Pastarieji ledai yra pigesni.
Juos gaminant vietoj pieno naudojamas vanduo ir pieno bei išrūgų milteliai.
Kiekvienas pirkėjas pasirenka, kokius ledus jam pirkti. Kuo produkte daugiau
natūralių medžiagų, tuo jis kokybiškesnis. Kai renkatės ledus su augaliniais
riebalais, pasidomėkite, kiek juose yra palmių aliejaus. Mat šiame yra mažiau
nesočiųjų riebalų rūgščių nei kituose aliejuose. Geresni yra tie aliejai,
kuriuose yra daugiau nesočiųjų riebalų rūgščių Gyvūniniuose riebaluose (o jų yra
grietininiuose leduose) yra daugiau sočiųjų riebalų rūgščių.

Ar tinka mažiesiems smaguriams ledai su šokoladu?
Taip. Tiek, kiek yra šokolado ledų glaiste, nealergiškam vaikui nepakenks.
Šokoladu glaistyti ledai yra kokybiškesni už glaistytus įvairiais spalvotais
glaistais.

Kokie ledai tinkamesni vaikui: vaisiniai ar su pienu (grietine)?
Galima duoti ir vienų, ir kitų. Vaisiniai ledai ne tokie kaloringi, teikia
mažiau energijos. Jie labiau patinka tiems, kurie nemėgsta grietinės ar pieno.
Tačiau vaisiniai ledai nepakeičia šviežių uogų ar vaisių. Bet kurio amžiaus
apkūnesniems vaikams grietininių ledų geriau neduokite – jie riebūs ir kaloringi.

Priešpiet suvalgiusi porciją ledų dvimetė dukra po pietų prašo dar vienos. Ar
duoti?

Ledai yra desertas, todėl pakanka jų duoti kartą per dieną. Nors jie ir yra
kaloringi, nepakeičia pagrindinio patiekalo.

Kiek gramų ledų duoti mažam vaikui vienu sykiu, kad jis nesusirgtų?
Apie 50–60 g, tai yra maždaug pusę įprastos porcijos, o jei šaldytuve turite
paką ledų – užteks 2–4 valgomųjų šaukštų. Riebūs ir saldūs grietininiai ledai
yra labai sotūs, todėl jų neduokite prieš pietus, nes vaikas gali nebevalgyti
gero maisto. Ledų reikia valgyti saikingai, todėl vaikučiams tiktų 30 g porcijos.

Ar galima duoti ledų vaikui, kurio silpnas imunitetas ir jis dažnai serga
įvairiomis ligomis?

Galima. Tik prie ledų tokį mažylį pratinkite pamažu: iš pradžių duokite ledų,
sumaišytų su kambario temperatūros pertrintomis šviežiomis uogomis, vaisių tyre
ar jogurtu. Pradėję nuo šaukštelio kasdien didinkite kiekį iki 50–60 g kartui.
Prie ledų pratinkite tik sveiką vaiką, jeigu jis negaluoja – šis skanumynas
tegul palaukia.

Kada mažam vaikui geriau neduoti ledų?
Kai jis yra sušilęs ar įkaitęs, pavyzdžiui, suprakaitavęs, nes prisidūko ir nori
gerti. Ledai gėrimo nepakeičia. Sušilusiam vaikui davę ledų, kad ir nešaltų,
galite prisišaukti bėdą – jis gali susirgti ūminiu tonzilitu (anksčiau vadintu
angina) ir vidurvasaryje. Ledų neduokite eidami gatvėje, nes tai blaško vaiko
dėmesį, be to, jo rankytės neplautos. Pratinkite dukrą ar sūnų ledus valgyti
lėtai, gardžiuojantis.