Pas vaikų gydytoją

 Jau
vien žodžiai „eisime pas gydytoją“ daugeliui vaikų sukelia tiesiog
paniką. Tai jiems asocijuojasi su kažkokia be galo nemalonia procedūra, o
tokiam įvaizdžiui susidaryti turi įtaką pačių tėvų jaudinimasis ir
nerimas, dažni suaugusiųjų pokalbiai apie „siaubingas” ligas. Kai kurie
tėvai patys bijo ligų ir gydytojų, todėl ši baimė persiduoda ir vaikams.
Kad apsilankymas pas vaikų gydytoją nevirstų trauma jums, jūsų vaikui
ir gydytojui, reikėtų pabandyti susidoroti su savo baime, būti
sąžiningam su vaiku.

Tinkamai parenkite vaiką vizitui pas
gydytoją. Su savo mažyliu eikite pas gydytoją taip pat natūraliai, kaip
ir į parduotuvę ar kirpyklą. Pasistenkite išvengti karštligiško
švarinimosi ir persirenginėjimo. Geriau tai atlikite anksčiau, tarsi
nepastebimai. Nesakykite vaikui „jis tau visiškai nieko nedarys” arba
„tik įdurs trupučiuką, ir viskas”. Tai iš karto sukels nepasitikėjimą.
Atvirai paaiškinkite vaikui, kad gydy­tojas nori jam padėti, apžiūrės,
paklausys su stetoskopu širdelę, pasvers, pamatuos, koks jis didelis,
patikrins, ar švarios ausytės. Geriausia su vaiku namie pažaisti
„dakta­rą” – šis žaidimas patinka visiems be išimties.

Kad apsilankymas pas gydytoją būtų sklandus, reikia įsidėmėti tokius dalykus:

•
Ateikite sutartu laiku, taip išvengsite varginančio laukimo eilėje.
Namuose iš anksto susirašykite visus klausimus, į kuriuos norėtumėte
gauti atsakymą – dažnai susijaudinę būtinai ką nors pamirštame.

•
Atveskite vaiką nustatytais terminais patikrinti jo sveikatą. Kai
gydytoją prisiminsite ne vien skausmams ar ligai užėjus, jūsų vaikas
nešauks, vos pamatęs baltą chalatą.

•   Neguoskite vaiko, jei jis verkia apžiūros metu. Daug veiksmingesni bus paguodos žodžiai vizitui pasibaigus.

•
Jei jūsų vaikas jau yra pakankamai supratingas ir gali pats atsakinėti į
gydytojo klausimus, leiskite jam tai daryti. Savarankiškas bendravimas
su gydytoju suteikia vaikui pasitikėjimo ir mažina baimę.

•  Jei
vaikas moka nusirengti, padėkite jam tik pačiu būti­niausiu atveju. Iš
to gydytojas taip pat sprendžia apie vaiko sugebėjimus ir išsivystymą.

•
Nieko nežadėkite vaikui už gražų elgesį pas gydytoją. Jei, ten būdamas,
jis staiga pradėtų verkti, tai baimė ir nusimini­mas dar labiau išaugtų
dėl prarandamo atlyginimo.

Kada reikia kviesti gydytoją į namus?

Į
polikliniką automobiliu galima vežti ir karščiuojantį vaiką. Čia jam
bus greičiau suteikta reikiama pagalba, nes į namus gydytojas pas ligonį
galės ateiti tik po priėmimo valandų, be to, jis ilgiau užtruks kelyje.
Taip pat ir reikalingus kraujo ar ultragarsinius tyrimus,
elektrokardiogramą galima padaryti tik poliklinikoje. Ar gydytoją reikia
kviesti į namus, tėvai turėtų nuspręsti kartu su gydytoju.  Be to,
lankymasis namuose nėra gydytojo sugebėjimų vertinimo kriterijus, o
būtinu atveju kiekvienas gydytojas visuomet yra pasirengęs ateiti į
namus.

Kad vaikas nebijotų vizito pas gydytoją

•   Leiskite vaikui pasiimti mėgstamiausią jo žaisliuką ir turėti jį apžiūros metu.

•   Tuo metu laikykite ma­žylį ant savo kelių; ten jis jausis pakankamai saugiai.

•   Kūdikius ir mažus vaikus laikykite ant rankų.

•   Paprašykite gydytojo jums parodyti, kaip labai nemalonių procedūrų metu geriausia laikyti vaiką.

•
Neišrenkite vaiko tuoj pat nuogai – palikite jį su apatinėmis
kelnaitėmis. Jei vaikas labai protestuo­ja, apnuoginkite tik jo
viršutinę kūno dalį.

•   Būtų labai gražu, jei gydytojas
padovanotų jūsų vaikui mažą niekutį prisiminimui. O šiaip dėl
apsilankymų pas gydy­toją nereikėtų pratinti vaiko prie dovanų ir
pažadų.