(Ne)įprasti negalavimai

Mano paauglė dukra dažnai skundžiasi nuovargiu, galvos ir raumenų
skausmais. Kol buvo mokslo metai, maniau, kad ji gal kiek simuliuoja. Tačiau kai
prasidėjus atostogoms skundai nesiliauja, pasidarė šiek tiek neramu, kad nebūtų
kokia liga, o gal tai tik paauglystė?
Genovaitė

Ne vieną spartų augimo šuolį pergyvenusį paauglį kamuoja raumenų skausmai ir
silpnumas, nuovargis. Dažnai tėvai juos linkę laikyti “įprastais” paauglystės
negalavimais. Tačiau, pasak kardiologų, paauglio organizme viskas formuojasi
nuosekliai ir proporcingai. Todėl, tvirtina gydytojai, paauglį kamuojantys
raumenų skausmai ir silpnumas nėra normalus reiškinys.

Tai gali rodyti tam tikrų medžiagų trūkumą. O tai pasireiškia nuovargiu ir
darbingumo sumažėjimu.
Širdies raumuo silpnėja netreniruojamas. Nuolatinis sėdėjimas (mokyklos suole,
prieš televizorių, prie kompiuterio) paauglystėje gali sukelti ankstyvą išeminę
širdies ligą. Žmogui, ypač sparčiai augančiam, būtina kuo daugiau judėti.
Kardiologai pataria saikingai sportuoti net tiems vaikams, kuriems diagnozuota
širdies yda.
Įtarinėti, kad paauglys apsimeta, ir prievarta stengtis jį “išjudinti” neverta.
Tokiu atveju jis gali užsisklęsti savyje ir visiškai nebekalbėti apie savo
problemą.

Dar viena bėda yra ta, kad net ir blogai besijausdami paaugliai kategoriškai
atsisako apsilankyti pas gydytoją. Tad reikia stengtis įtikinti paauglį, kad jam
būtina kreiptis į gydytoją, ypač dėl dažnų galvos skausmų (jie gali pasireikšti
dėl blogos kraujo cirkuliacijos galvos smegenų struktūrose bei dėl padidėjusio
arterinio kraujospūdžio) ir greito nuovargio.