Šaltkrėtis… vasarą?

Lauke šilta, plieskia saulė, o mažylis tirta lyg epušės lapas. Kas yra
vaikui?

Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė

Baimė ar liga?

Kai sutrinka organizmo gebėjimas reguliuoti kūno temperatūrą, vaiko raumenys
pradeda nevalingai tirtėti ir pašiurpsta odelė, atrodo tarsi žąsies. Mažylis
jaučia šaltį, jam sunku sušilti, darosi silpna.

Šaltkrėtį kartais sunku atskirti nuo drebulio, kuris gali atsirasti stipriai
išsigandus, susijaudinus, kai kraujyje padidėja adrenalino. Šaltis krečia
sušalus, tarkim, per ilgai maudantis šaltame upės ar jūros vandenyje.

Jei vaikui prireikia į veną leisti vaistų ir jie sušvirkščiami per greitai, taip
pat gali pradėti drebėti. Tokia gali būti alerginė organizmo reakcija į pačius
vaistus ar per didelį jų kiekį. Taip pat gali prasidėti drebulys, jei reikia
įstumti kateterį į šlapimo takus ar perpilti kraują (ypač jei jis nėra tapatus).
Tačiau, kitaip nei šaltkrėtis, drebulys nėra ligos požymis, kūno temperatūra
vaikui nekyla.

Užkrečiamoji liga

Gripas, viršutinių kvėpavimo takų, plaučių, galvos smegenų ir dangalų uždegimas,
skarlatina – daugeliui užkrečiamųjų ligų būdingas šaltkrėtis, nes prasidėjus
kenksmingai virusų, pirmuonių, grybelių ar bakterijų veiklai organizme atsiranda
jų išskiriamų nuodingųjų medžiagų, kurios sukelia karščiavimą.Temperatūra taip
pat pakyla ir todėl, kad pradeda irti organizmo audiniai. Abu šie veiksniai
sutrikdo smegenyse esančius centrus, kurie reguliuoja kūno temperatūrą. Šiai
kylant organizmas gaminta daugiau šilumos, susiaurėja smulkiosios kraujagyslės
(kapiliarai), įsitempia raumenys ir jie pradeda tirtėti.

Šaltkrėtis būdingas ne tik peršalus, bet taip pat ir sergant ūminiu kepenų
uždegimu, tuberkulioze, kiaulyte, difterija, stablige ir kitomis
užkrečiamosiomis ligomis. Vaiką gali krėsti šaltis ir tada, kai suserga inkstų,
pilvaplėvės, kasos, limfagyslių ar pūliniu kaulų uždegimu.

Kaip padėti?

* Apklokite vaiką ir pagirdykite šilta arbata. Jei termometro stulpelis
šoktelėjo aukščiau nei 38 laipsniai, suduokite paracetamolio tiek, kiek leistina
pagal jūsų vaiko amžių.

* Kūdikiui būtina pakviesti gydytoją, o vyresniam – jei yra požymių, galinčių
rodyti ne paprastą peršalimą, o sunkesnę ligą.

* Jei įtariate, kad vaiką krečią šaltis, blogai jaučiasi ne dėl peršalimo
sukeltos ligos, būtina vykti į polikliniką ir atlikti išsamius tyrimus.