Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Mokyklinio amžiaus vaikams vartoti daug vitamino D yra saugu, o galbūt net
būtina, kad jų kraujyje susidarytų pakankami šios maistingosios medžiagos
kiekiai, kurių reikia augantiems kaulams ir apskritai sveikatai.

Vitamino D nepakankamumas yra paplitęs tarp vaikų visame pasaulyje, tačiau tėra
nedaug informacijos, kiek vaikai turi gauti šių papildų arba koks
rekomenduojamas vitamino D kiekis jų kraujyje, teigia dr. Ghada E.-Hajj Fuleihan
iš Libano sostinės Beiruto amerikietiškojo universiteto. Pasak jos, pediatrams
skirtoje literatūroje nėra itin daug nuorodų, kuriomis galima būtų vadovautis.

Ankstesniajame tyrime dr. Fleihan ir jos kolegos nustatė, kad 10-17 metų
moksleiviams duodant palyginti didelius vitamino D3 kiekius, jų kaulų masė, taip
pat ir raumenų masė padidėjo. Naujajame tyrime, kurį paskelbė „Journal of
Clinical Endocrinology and Metabolism“, mokslininkai rašo apie tai, kokį poveikį
padarė trumpalaikis ir ilgalaikis vitamino D papildų vartojimas dideliais
kiekiais.

Trumpalaikis tyrimas apėmė 25 moksleivius, kuriems aštuonias savaites paeiliui
buvo duodama arba placebo, arba 14 tūkstančių tarptautinių vienetų (TV) per
savaitę vitamino D3. Ilgalaikiame tyrime dalyvavo 340 moksleivių, kuriems buvo
duodama placebo, 1,4 tūkst. TV per savaitę arba 14 tūkst. TV per savaitę
vitamino D. Šios grupės nariai buvo stebima nuo šešių iki dvylikos mėnesių.

Dabar Jungtinėse Valstijose vaikams rekomenduojama per dieną suvartoti 200 TV
vitamino D3, o šiame tyrime didžiausia dienos norma buvo dešimt kartų didesnė,
t.y., 2 tūkst. TV per dieną.

Nė vienam vaikui nebuvo pastebėta apsinuodijimo vitaminu D požymių, o
trumpalaikio tyrimo dalyvių kraujyje šios maistingosios medžiagos padidėjo nuo
44 iki 54 nanogramų mililitre.

Ilgalaikiame tyrime šie kiekiai padidėjo nuo 15 iki 19 ng/ml vaikams, kurie gavo
1,4 tūkst. TV, ir nuo 15 iki 36 ng/ml grupėje, gavusioje didesnius vitamino D
kiekius. Tyrimo autoriai pažymi, kad trumpalaikio tyrimo dalyvių pirminiai
duomenys buvo didesni, kadangi jie buvo iš labiau pasiturinčių visuomenės
grupių, be to, jie buvo stebimi vasarą, kai organizmas per tiesioginius saulės
spindulius pats pasigamina daug vitamino D.

Remdamasi suaugusiųjų asmenų tyrimais, dr. Fuleihan teigia, kad mažesnis nei 5
ng/ml kiekis kraujyje laikomas vitamino D nepakankamumu, didesnis nei 20 ng/ml
kiekis laikomas tinkamu, o daugelis ekspertų teigia, kad idealus yra 30 ng/ml
kiekis.

Kadangi kiekvienas šimtas suvartotų vitamino D3 tarptautinių vienetų kraujyje
virsta maždaug 1 ng/ml, vaikams su vitamino D nepakankamumu gali prireikti
didelių dozių, teigia tyrimo autoriai.

Tačiau, pasak jų, reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų išsiaiškinta, kiek
vaikai turi gauti vitamino D ir ar vitamino D trūkumas gali neigiamai paveikti
ne tik jų kaulus ar audinius, bet ir turėti kitokį poveikį sveikatai, koks
nustatytas suaugusiems.
Pasak dr. Fuleihan, vaikų gydytojams skirta literatūra apie vitamino D poveikį
sveikatai nuo žinių apie šios medžiagos poveikį suaugusiesiems atsilieka galbūt
10-15 metų, praneša „Reuters Health“.