Saulės smūgis

Saulės smūgis – tai galvos smegenų pažeidimas, kuris atsiranda perkaitus nuo
tiesioginių saulės spindulių. Dažniausiai jis ištinka vaiką, kuris būna saulėje
nepridengta galva. Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau jis perkaista.Saulės smūgis

Būdingi simptomai:

– irzlumas, neramumas arba suglebimas, apatiškumas;
– blyškumas ar paraudimas;
– pykinimas, silpnumas;
– galvos skausmas, ūžimas ausyse;
– vėmimas;
– temperatūros pakilimas iki 38-40°C;
– akys jautrios šviesai;
– sąmonės pritemimas ir net jos netekimas;
– gali atsirasti traukulių.

Ką daryti:

– guldykite pavėsyje; kūną suvilgykite šaltu vandeniu, o ant galvos uždėkite
šaltame vandenyje sušlapintą rankšluostį ar nors švarią nosinę, vaiką įvyniokite
į drėgną paklodę;
– duokite atsigerti šaltų skysčių, geriausia – mineralinio vandens
(mineralizuoti vandenys netinka), sulčių, o jei turite – vėsios arbatžolių
arbatos;
– pamatuokite temperatūrą; jei ji aukštesnė kaip 38,5°C, duokite temperatūrą
mažinančių vaistų;
– sutrikus kvėpavimui, daromas dirbtinis kvėpavimas.

Kad saulė nepakenktų:

– su išrengtu kūdikiu, mažu vaiku nebūkite atviroje saulėje, kai ji
karščiausia, t.y. tarp 11-15
– kūdikį (mažą vaiką) lengvai aprenkite, ant galvos uždėkite šviesios spalvos
plačiais kraštais (plačiabrylę) kepuraitę, kad šešėlis dengtų ausis ir visą
veidą;
– Kūdikiams ir mažiems vaikams pavojingas yra ne tik saulės smūgis, bet ir
perkaitimas.

„Mamos žinynas” 2005
© Algimantas Vingras
© SiMIA