Mayo klinikos dietos detektyvas

Kalbama, kad dietą sukūrė garsiosios Mayo klinikos, įsikūrusios Minesotoje (JAV),
specialistai.

Ši dieta kasdien leidžia suvartoti nuo 1000 iki 1500 kcal. Svarbiausia – kad
pusę šių kalorijų sudarytų baltymai. Štai pavyzdinis tokios dietos valgiaraštis:

Pusryčiai:
½ greipfruto arba stiklinė nesaldintų sulčių
2 virti arba kepti kiaušiniai
2 riekelės kiaulienos kumpio
Juoda kava arba arbata be cukraus

Pietūs:
½ greipfruto arba stiklinė nesaldintų sulčių
Salotos arba žalios daržovės (padažo riebumas nesvarbus)
Mėsa (virta arba kepta ant grotelių)

Vakarienė:
½ greipfruto arba stiklinė nesaldintų sulčių
Mėsa
Daržovių salotos arba žalios daržovės
Juoda kava arba arbata be cukraus

Naktipiečiai:
Stiklinė pomidorų sulčių arba neriebaus pieno

Instrukcijos:
1. Kiekvieną patiekalą galite valgyti kol pasijusite soti, jei reikia – porciją
didinkite.
2. Neišmeskite nė vieno dietos rekomenduojamo patiekalo. Ypač kiaulienos kumpio
pusryčiams ar salotų. Patiekalų kombinacija padeda deginti riebalus.
3. Greipfrutas itin svarbus, nes yra riebalų deginimo proceso katalizatorius.
4. Negerkite kavos daugiau, nei rekomenduojama, nes ji sutrikdo insulino balansą
organizme. 2 puodeliai per dieną – didžiausia leistina norma.
5. Neužkandžiaukite tarp valgymų. Jei valgysite tai, kas rekomenduojama, alkio
neturėtumėte jausti.
6. Dietos metu nevartokite duonos ar bulvių. Jei nesijaučiate soti, verčiau
padidinkite mėsos ar daržovių porciją.
7. Pirmąsias 4 dienas svoris gali nekristi, tačiau tokiu atveju 5-tą dieną
pastebėsite, jog jis itin ženkliai smuktelėjo. Skaičiuojant nuo 5 dienos, kas
antrą dieną gali nukristi po 0,5 kg svorio.
8. Kasdien išgerkite ne mažiau kaip 2 litrus vandens.

Negalima vartoti:
Baltųjų svogūnų, bulvių, grūdų, pupelių, morkų, krakmolingų daržovių, kukurūzų,
duonos, makaronų, ryžių.

Galima vartoti:
Raudonųjų svogūnų, paprikų, ridikėlių, brokolių, agurkų, svogūnų laiškų, špinatų,
kopūstų, pomidorų, šparaginių pupelių, majonezo, sūrio, žalumynų, 1 šaukštą
riešutų per dieną.

Dietos privalumas: jei vartojama daug ir įvairių vaisių bei daržovių,
tokia dieta nesukelia organizme vitaminų ir mineralų deficito, yra pakankamai
veiksminga.

Dietos trūkumas: Kasdien vartojant tiek daug mėsos ir kiaušinių gali
smarkiai pakilti cholesterino lygis, sukeldamas aterosklerozės išsivystymo
riziką. Tiek daug kiaušinio baltymo labai apkrauna inkstus. Nuo šios dietos
kraujyje gali padidėti šlapimo rūgšties kiekis ir sukelti podagros priepuolį.

P.S. Mayo klinikos tinklalapyje puikuojasi toks pranešimas apie šią dietą:

Kasdien į Mayo kliniką plūsta klausimai apie vadinamąją Mayo dietą, kurios
įvairiausių atmainų paplitę visame pasaulyje. Vienintelė problema – kad nė viena
šių dietų neturi nieko bendro su Mayo klinika.

Niekas nežino šios dietos kilmės, tačiau Mayo dietologai mano, jog ji sukurta
maždaug 1940 m. Ilgainiui ji keitėsi ir įgavo skirtingas formas; vieni
rekomenduoja vartoti daugiau greipfrutų, kiti – kiaušinių, treti – mėsos. Bet
visos jos turi bendrą bruožą – tai vadinamosios „vienas dydis tinka visiems“
dietos, ribojančios suvartojamų patiekalų įvairovę ir žadančios dramatišką
svorio kritimą. Tai – vienas iš apgaulės požymių.

Realia Mayo klinikos dieta būtų galima pavadinti sveikos mitybos principus,
aprašytus knygoje „Mayo Clinic Healthy Weight for EveryBody“. Šią knygą parašė
Mayo klinikos mitybos specialistai, joje siūloma praktiška programa, leidžianti
skaitytojams priprasti prie sveiko gyvenimo būdo, pasiekti ir išlaikyti normalų
kūno svorį visam gyvenimui.