Klausimas:
Laba diena,
Pati sugalvojau,kad mano 8 m. sunui s.m. vasario men padarytu ASO tyr.Ats. 904! Po 2 men. pakartojomE tyr., ats. - 808, vadinasi mazeja. Gydytojai pataria operuoti angina - salinti tonziles. Sunus niekuo nesiskunde, anginomis yra sirges nuo 2 metuku (pirmais trejais metais i metus 2 - 3 kartus, paskutiniais, t.y. 2009, 2010 ir 2011 metais - po 1 karta). Paskutiniu metu jis truputi sustambejo (ugis 148 cm., svoris 48 kg), labiau prakaituoja, bet jis labai valgus. Tyrima sugalvojau darytis tik tuo paciu duriu, nes vasaryj jam skaudejo pilva (gan daznai), tai padare bendra kr.tyr. ir ASO. Bendrame buvo per mazai leukocitu, nors daugiau niekuo nesiskundeme, nesirgome, o kai padare pilvo organu echo, ats. nezymus kepenu pariebejimas ir liepe ziuretis tik dieta. Ar del kepenu tai rimta, ar tai gali buti susije su angina? Ar butinai reikia skubeti salinti tonziles, ar reikia dar koki tyrima darytis? Slapimo tyrimas geras, CRB ribose, leukocitai dabar taip pat ribose, kaip ir viskas gerai, ti ktas ASO labai jau didelis :(. Gal kokiu homeopatiniu vaistuku reiketu panaudoti ir vel kartoti tyr.ir tada jau spresti del operac.? Patarkite kaip geriau, nes ispjauti greitai galima, o daug kur skaitau, kad skubeti nereikia, Vilniuje homeopatai pataria nepjauti, o gydyti. Gal homeopatiniais vaistukais ar purksti kokiu Liugoliu ar pan.?Jeigu jau operacija neisvengiama, tai kada geriau ja daryti, kuri menesi? Ar pries operacija istiriama ar miego arterija neina butent per tonziles? Kaip operuopti geriau: pjauti, lazeriu ar radijo dazniu termoabliacija (ADTA), kokios mazdaug tokiu oper. kainos ir kur tai atlieka gal zinote? Ar gali vaikas nukraujuoti, ar tai baisi operacija? Labai atsiprasau, kad tiek daug klausiu, bet noriu issamiau suzinoti viska, nes gydytojos kol kas nei viena neatsake i siuos klausimus :(, o buvome pas kelias ir ju atsakymai tik pjauti. Is anksto labai Jums aciu. Tiesa, dar kazka nugirdau apie limfos drenaza, kas tai yra?
Atsakymas:
Vien tik dėl padidinto ASo titro tonzilektomijos atlikti nereikia. Reikia žiūrėti ar yra lėtinio tonzilito požymių, pasikartojančio tonzilito kaip suprantu nėra ( 7 kartai per 1 metus, po 5 kartai 2 metus iš eilės arba 3-4 kartus/m 3-4 metus).
Padidintas ASO titras dažniausiai rodo praeityje buvusią streptokokinę infekciją (nebūtinai tonzilėse). Jis pradeda didėti pirmos savaitės pabaigoje, maksimalią reikšmę pasiekia 3-6 sav., o po to laipsniškai mažėja ir buvusį iki infekcijos lygį paiekia po 6-12 mėn. Reąiau jis gali būti padidintas, sergant tuberkulioze, persirgus kai kurių kitų mikroorganizmų sukeltomis ligomis, kai yra sutrikusi lipidų apykaita. Jo norma įvairiose amžiaus grupėse svyruoja. Mažiems vaikams150-200, paaugliams , kai kurių užsienio autorių duomenimis ji gali būti 400-500, suaugusiems 200-300. Jūsų sūnaus titras yra padidintas, tačiau kartais sutinkame jo reikšmes ir virš 2000. Jis laipsniškai mažėjantis, todėl jei nėra lėtinio tonzilito požymių ir ligos klinikos, tonzilių šalinti nereikia. Šis titras naudingesnis būna tuomet, kai įtariame streptokokinės kilmės komplikacijas, tačiau dėl latentinio periodo pasėlis nuo tonzilių jau būna neigiamas (įrodo, kad streptokokinė infekcija buvo). Su tonzilitu kepenų ligos nesusiję, bet kaip minėjau dėl lipidų apykaitos sutrikimo ASO kartais padidėja. Vaistų vartoti jokių nereikia, pasikartoti tyrimą tikslinga kas keli mėneiai ir išsitirti dėl kitų ligų, kurios gali sukelti jo padidėjimą ( vaikas prakaituoja - dėl TBC Mantoux r-ja ir tt). Operacijų visi būdai yra geri, kiekvienas iš jų turi savų privalumų ir trūkumų. Nukraujavimo pavojusyra beveik visų operacijų metu, tame tarpe ir tonzilektomijos. Po joas kartais dar pasitaiko ir vėlyvas kraujavimas 5-14 dieną po operacijos. Jei apsispręsite ją darytis, tai geriau kai oras nėra karštas - didesnė rizika kraujavimo. Miego arterija įprastai netiriama, nebent yra priežasčių įtarti netipinę jos eigą. Kitų gydymų lėtinio tonzilito nėra - tik operacinis, tačiau Jūsų atveju kelia abejones ar jis yra, nes vaikams lėtinio tonzilito diagnozė yra reta, dažniau tonzilės šalinamos dėl pasikartojančio tonzilito.
Rasa Martinkienė