Urogenitalinė sistema skirstoma į dvi dalis: urologinę, kuriai priklauso inkstai, šlapimtakiai, šlapimo pūslė ir šlaplė ir genitalinė sistema kuriai priklauso išoriniai ir vidiniai lytiniai organai.

pasveik.ltInkstas – tai svarbiausias šlapimo sistemos organas. Jie yra pupelės formos, kiekvienoje pusėje, viršutinėje pilvo ertmės dalyje. Suaugusio žmogaus inkstas sveria apie 120-150g. Inkstas yra apie 10cm ilgio, 5cm pločio ir 3-4cm storio. Inksto išorę gaubia skaidulinė kapsulė, o riebalinė kapsulė saugo inkstą nuo trauminių pažeidimų. Dalyvauja temperatūros palaikyme. Struktūriniu ir funkciniu požiūriu svarbiausia inksto struktūra yra nefronas. Jų inkste apie milijoną.

Inkstą su šlapimo pūsle sujungia šlapimtakis. Šlapimtakio ilgis apie 30cm, plotis apie 6mm.

  1. Antinkstis
  2. Inksto žievė
  3. Inksto geldelė
  4. Inksto vena
  5. Inksto arterija
  6. Šlapimtakis

Išorinė lytinė sistema

pasveik.ltGakta – saugo gaktikaulių jungtį nuo sutrenkmų, plaukai gaktos srityje pradeda augti apie 12-13 metus.

Lytinės lūpos. Skiriamos didžiosios ir mažosios lytinės lūpos. Jos apsuago lytinį plyšį nuo nešvarumų, kimroorganizmų ir sausėjimo. Juose gausu nervinių skaidulų. Dirginant lytinės sueities metu jos paburksta, pritvinsta kraujo. Gimdymo metu jos išsipečia tiek , kad praeitų vaisius.

Didižiosios lytinės lūpos yra 6-8cm ilgio, mažosios apie 4-5cm.

Varputė (klitoris) – yra lytinio plyšio priekyje, tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų. Varputė dirginama lytinio akto metu padeda pasiekti ypatingą pasitenkinimą – orgazmą. Varputė išryškėja per lytinį brendimą.

  1. Didžiosios lytinės lūpos
  2. Klitorius
  3. Šlaplės atsivėrimo anga
  4. Makštis
  5. Išeinamoji anga

Vidinė lytinė sistema

pasveik.ltKiaušidė – tai migdolo formos liauka, kurioje bręsta kiašialąstės, gaminami hormonai (estrogenai, progesteronas). Suaugusios moters kiaušidė sveria apie 10-15g, yra apie 3-4 cm ilgio ir 1-2cm storio. Kiaušidės glūdi mažajame dubenyje.

Kiaušintakis vamzdelio pavidalo darinys, jungiantis kiaušidę su gimda. Kiaušintakio ilgis gali būti labia įvairus 10-20cm. Ovuliacijos metu kiaušintakiu kiaušinėlis juda link gimdos. Kiaušinėlis kiaušintakiu nešamas 2-3cm per dieną greičiu, dėl to į gimdą patenka 4-6 parą.

  1. Kiašintakis
  2. Gimda
  3. Kiaušidė

pasveik.ltMergystės plėvė yra tarp mažųjų lytinių lūpų, makšties prieangio gilumoje. Mergystės plėvė dažniausiai plyšta per pirmąjį lytinį aktą, juntamas įvairaus intensyvumo skausmas. Plyšimas sugyja per keles savaites.

Gimda – kriaušės pavidalo raumeningas ertminis organas, skirtas išnešioti ir pagimdyti vaisių. Gimda cikliškai kinta kiekvieną mėnesį, tai vadinama mėnesinių ciklu. Negimdžiusios moters gimdos svoris 50-100g, gimdžiusios 80- 150g. Gimdos aukštis apie 9cm, kaklelis apie 3cm. Per gimdą spermatozoidai juda link kiaušintakio, kad apvaisinti kiaušialąstę. Nėštumo pabaigoje gimda sveria apie 1kg, o jos aukštis apie 30-35cm, skersmuo – 20-22cm.

Makštis (vagina) – jungia išorinius lyties organus su gimda. Makšties ilgis apie 9-11cm. Makšties priekyje yra šlaplė, šlapimo pūslė, o užpakalyje tirsioji žarna. Lytinio akto metu į makštį patekusi sperma kaupiasi makšties skliaute. Per makštį pasišalina mėnesinių išskyros.

  1. Kiaušintakis
  2. Fimbrija
  3. Kiaušidė
  4. Kiaušidės raištis
  5. Gimdos ertmė
  6. Gimdos kaklelis
  7. Makštis

pasveik.ltMergystės plėvė yra tarp mažųjų lytinių lūpų, makšties prieangio gilumoje. Mergystės plėvė dažniausiai plyšta per pirmąjį lytinį aktą, juntamas įvairaus intensyvumo skausmas. Plyšimas sugyja per keles savaites.

Moters šlaplė – jungia šlapimo pūslę ir makšties prieangį. Yra apie 4-5cm ilgio. Pro ją išskiriamas šlapimas. Dėl to, kad moterų šlaplė trumpesnė, joms dažniau pasitaiko šlapimo takų infekcijos.

  1. Kiaušidė
  2. Gimdos sienelė
  3. Šlapimo pūslė
  4. Šlaplė
  5. Gakta
  6. Didžiosios lytinės lupos
  7. Makštis
  8. Tiesioji žarna