+1
-0
+1
Kada nuovargis gali pranešti apie rimtesnes problemas?

Lėtinis nuovargio sindromas

Lėtinis nuovargio sindromas – sutrikimas, kai juo sergantys žmonės jaučia milžinišką, nepaaiškinamą fizinį ir psichinį nuovargį, kuris nedingsta ir pamiegojus, tad trukdo gyventi įprastą gyvenimą. Kiti lėtinio  nuovargio simptomai – atminties praradimas, koncentracijos stoka, raumenų, galvos ar gerklės skausmas. Kadangi dar nenustatyta, kas sukelia šį sindromą, diagnozuoti ir gydyti lėtinį nuovargį sudėtinga. Neretai rekomenduojama lankyti psichoterapiją, kovoti su stresu ir stebint kasdienę paciento veiklą. Jei nemiga jus vargina jau ilgą laiką, būtinai tai aptarkite su savo gydytoju.

Širdies ligos

Ne kartą skelbta, kad širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje. Nors širdies problemų turintys žmonės gali nejusti jokių simptomų, tačiau sunerimkite, jei skauda, spaudžia krūtinę, trūksta oro, tinsta kojos ar liemuo ir jei… esate moteris ir jaučiate nuovargį, jums svaigsta galva ir sunkiai atliekate savo kasdienius darbus. Visa tai nutinka dėl to, kad pavargusi, ligota širdis tinkamai neaprūpina organizmo krauju. Tad jei jaučiate ir nuovargį, ir kitus minėtus simptomus, nepamirškite to paminėti  savo gydytojui, kuris paskirs jums tinkamus tyrimus. Be abejo, visada sau padėsite ir pradėjusios sveikiau maitintis ir daugiau judėti.

Cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas – padidėjusios gliukozės, t.y. cukraus kiekio kraujyje ir organizme liga, 2017 m. duomenimis diagnozuota bent 5 proc. Lietuvos gyventojų. Diabetą gali sukelti nutukimas, mažas fizinis  aktyvumas ir genetika, o aiškiausi jo požymiai – padidėjęs troškulys, dažnas šlapinimasis, suprastėjusi rega, svorio svyravimai ir, žinoma, nuovargis. Kaip cukrinis diabetas kelia nuovargį? Pavyzdžiui, dažnai šlapinantis organizmas gali dehidratuoti, tad jausitės išvargę, be to, staigūs cukraus svyravimai kraujyje taip pat kelia nuovargį, o net jei ir cukrus mums suteikia energijos, jei mūsų organizmas jo tinkamai neapdirba, energijos visai nebejausime.

Jei jaučiatės ne tik pavargę, bet pastebėjote ir kitų galimų cukrinio diabeto požymių, apsilankykite pas savo gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus, nustatys diagnozę ir paskirs gydymą.

Mažakraujystė

Mažakraujystė prasideda tuomet, kai jūsų organizmas gamina per mažai už deguonies išnešiojimą po organizmą atsakingų raudonųjų kraujo kūnelių. Neretai mažakraujystė pasireiškia organizmui stokojant geležies ar B12, gyvuliniuose produktuose randamo vitamino.

Jei mažakraujystė lengvesnės formos, simptomų galite ir nejausti, bet jei jaučiate didžiulį nuovargį, jums dažnai pritrūksta oro, svaigsta galva, šąla galūnės, skilinėja nagai ir t.t., gali būti, kad jums rimtesnė mažakraujystė – nustatyti ligą gali tik gydytojas, tad nedelskite ir apsilankykite pas savo specialistą. Gali būti, kad jums patars įtraukti į kasdienę mitybą daugiau geležies turinčių maisto produktų – lęšių, mėsos, žuvies ar net juodojo šokolado, o gali būti, kad jums reikės gerti ir geležies ar B12 maisto papildus.

Skydliaukės ligos

Skydliaukė išskiria svorį, energiją ir metabolizmą veikiančius hormonus, tad jei jūsų skydliaukė „išsiderino“, gali būti, kad tų hormonų bus gaminama per daug arba per mažai, o nuovargį, sutrikusias mėnesines, silpnumą ar raumenų skausmą jausite abejais atvejais.

Jei jaučiate ir nuovargį, ir kitus minėtus simptomus ir manote, kad dėl to gali būti kalta skydliaukė, pasitarkite su savo gydytoju, kuris įvertins jūsų sveikatos būklę ir nustatys tikrąją diagnozę.

Vėžys

Nuovargis – vienas dažniausių vėžio simptomų bei vienas dažniausių vėžio gydymo šalutinių poveikių. Nors dar ir nenustatyta, kodėl susirgus vėžiu jaučiamas nuovargis, manoma, jog taip gali būti todėl, kad sutrinka organizmo hormonų ir baltymų balansas.

Kiti bendrieji vėžio požymiai – svorio netekimas, karščiavimas, nepaaiškinamas skausmas, bet skirtingų kūno dalių vėžys ir pasireiškia skirtingai: štai plaučių vėžys gali sukelti nepakeliamą kosulį, o kraujas išmatose ar šlapime gali pranešti ape gaubtinės žarnos ar šlapimo pūslės vėžį. Jei jaučiate nuovargį, atkreipkite dėmesį, ar nekyla ir kitų simptomų ir jei taip, skubėkite pas savo gydytoją. Kuo greičiau liga bus diagnozuta ir pradėta gydyti, tuo didesnė tikimybė, kad visiškai pasveiksite.

Straipsnio autorius Giedrė Izabelė Janušaitė (Šaltinis – SHARECARE)