Augalų svarbiausia neperlaistyti

„Dažniausiai žūsta perlaistomi augalai,“ – teigia Niujorke esančio sodo reikmenų tinklo atstovė Karen Musgrave. Nepatariama augalus laistyti pagal griežtą dienotvarkė: kas antrą ar kas trečią dieną – iš tiesų, augalus reikia laistyti tada, kada tikrai reikia. Kaip tinkamai tai daryti?

Pirštu patikrinkite, ar žemė aplink augalą sausa

Norėdami sužinoti, ar gėlėms, daržovėms, vaiskrūmiams ar kitiems augalams reikia vandens, prašmatnių įrenginių pirkti neprivalote. „Įkiškite pirštą du centimetrus į žemę – jei žemė drėgna, laistyti nereikia, jei sausa ar beveik sausa, augalui jau reikia vandens,“ – aiškina K. Musgrave. Giliai žemėje esančios augalo šaknys – augalo gyvybės šaltinis. Šaknis perlaistant, jos ima pūti, nepasisavina vandens, maistingųjų medžiagų, deguonies. „Perlaistydami skandinate augalą,“ – įspėja K. Musgrave.

Sausa augalo paviršinė žemė – apgaulinga

Paviršinė, tiesioginius saulės spindulius ir šviesą sugeriant augalo žemė išdžiūsta greičiausiai. Štai kodėl neįmanoma „iš akies“ nustatyti, ar augalui reikalingas vanduo – būtina pirštu paliesti akimi nematomą žemę.

Kita problema – vandens stygius

Per mažai liedami augalą jam taip pat kenkiate. Ištroškę augalai patirią stresą, yra imlesni ligoms, juos dažniau puola kenkėjai, sulėtėja jų augimas.

Iš anksto apgalvokite, kada laistysite

Laistydami augalus netinkamu laiku, jiems tik pakenksite. Geriausia laistyti anksti ryte ar anksti vakare, kai vėsiausia. Jei augalus laistote karščiausią valandą, plieskiant saulei, ant augalo lapelių patekęs vanduo bemat išgaruos ir augalą nudegins.

Per dažnai – negerai

Nereikia laistyti pastoviai – daugeliui augalų užtenka, kad juos palaistytų kartą ar du per savaitę. Pastoviai laistydami nedideliais vandens kiekiais kenkiate augalo šaknims – jos ims augti arčiau paviršiaus ir greičiau nudžius.

Laistykite gausiai

Jei jau laistote, laistykite atsakingai ir kruopščiai, kad vanduo pasiektų šaknis. Vanduo neturėtų  būti per karštas – užtenka 17-22 C. Laistydami vandens srovę nukreipkite į augalo centrą, venkite šlapinti lapus – vandens jiems nereikia, o pernakt prabuvę drėgni lapai ryte gali jau būti užsikrėtę kokia liga. Liekite vandenį tol, kol matote, kad augalas vis dar jį sugeria. Vandens srovę paskirstykite tolygiai, nepilkite vandens į vieną vietą. Geriausia lieti lėtai, neskubėti.

 

 

Nepasikliaukite lietumi

Palijo ir manote, kad laistyti papildomai lauko augalų nebereikia? Vistiek patikrinkite žemės drėgmę. Kartais augalo žiedynai, lapynai uždengia žemę nuo vandens. O trumpas, nors ir stiprus lietus, retai kada sudrėkins žemę pakankamai.

Straipsnio autorė – Giedrė Janušaitė (Šaltinis – Martha Stewart, The Spruce)