Kodėl tomis dienomis taip skauda?

Moterims tenka atlaikyti daug išbandymų. Vienas iš jų – lengvesni ar sunkesni menstruaciniai skausmai. Kai kurioms mėnesinės tokios skausmingos, kad norisi savęs paklausti: „Ir už ką man šitaip?“. Menstruacijų metu patiriamas skausmas ir kiti nepatogumai yra gana didelė problema ir kamuoja bent pusę moterų. Skausmus malšina ne tik nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, deksketoprofeno trometamolio druska, kuri yra veiklioji vaistinio preparato Dolmen medžiaga), bet ir kitos priemonės. Pakalbėkime apie jas plačiau.

Kodėl tomis dienomis skauda?

Žinoma, kad į spazmus panašus skausmas mėnesinių metu atsiranda dėl gimdos raumenų susitraukinėjimo. Šie susitraukinėjimai būtini, nes taip gimda lengviau pašalina tai, kas jai nebereikalinga ir gali pradėti ruoštis kitam ciklui. Atlikti tyrimai rodo ryšį tarp mėnesinių skausmo intensyvumo ir prostaglandinų kiekio moters organizme – kuo jų daugiau, tuo skausmas intensyvesnis.

Vienos moterys šiuos spazmus junta kaip lengvą maudimą, o kitoms taip skauda, kad jos tampa tiesiog nedarbingos bent kelias dienas. Jei šie skausmai labai vargina, būtina ieškoti pagalbos ir daugiau nebekentėti. Galiausiai, stiprus skausmas ir gausus kraujavimas bei kiti simptomai gali pranešti ir apie rimtesnes problemas, pavyzdžiui, endometriozę, tad be gydytojo apžiūros išsiversti nepavyks.

Šiluma ir vaistažolių arbatos

Pirmas natūralus būdas mažinti skausmus – tai šiluma. Rekomenduojama gerti šiltas vaistažolių arbatas. Ypač tinkamos ramunėlės, melisos, pankoliai. Šios arbatos ne tik maloniai atpalaiduos ir sušildys, bet ir apmalšins patiriamas virškinimo problemas, kurios menstruacijų metu itin dažnos – tai pykinimas, sunkumas skrandyje, pilvo pūtimas, viduriavimas, pilvo raižymas. Kai kurioms moterims patinka pagulėti šiltoje, eteriniais aliejais papildytoje vonioje, bet ja piktnaudžiauti nereikėtų – pakanka vos 15 minučių trunkančių maudynių. Ant pilvo galima pasidėti šiltą vandens pūslę ar pašildytą grikių, vyšnių kauliukų, linų sėmenų, ryžių ar kitų kruopų pagalvėlę.

Pakankamas kiekis gryno vandens

Apskritai, mėnesinių metu (ir visą likusį mėnesį) labai svarbu gerti pakankamai vandens. Patariama vengti daug kofeino ir cukraus bei sintetinių saldiklių turinčių gėrimų, pavyzdžiui, kavos, energetinių gėrimų. Gazuoti gėrimai gali pasunkinti patiriamą pilvo pūtimą arba paskatinti jo pasireiškimą, tad mineralinis vanduo neturėtų būti prisotintas angliarūgštės. Geriausia vartoti kuo daugiau tyro vandens – skysčiai svarbūs ne tik puikiai savijautai, bet ir sveikai išvaizdai.

Laisvė lengvai mitybai

Menstruacijų metu reikėtų maitintis sveikai ir lengvai, nes sunkus, riebus, daug druskos ir riebalų turintis maistas papildomai apsunkins ir virškinimo sistemą, ir visą organizmą. Verta rinktis pilvo nepučiančius vaisius, daržoves, liesą mėsą ir šviežią žuvį, raugintus pieno produktus, pilno grūdo gaminius. Vietoje saldumynų geriau suvalgyti kelis riešutus ar džiovintus vaisius, grūdų batonėlį be pridėtinio cukraus. Cukraus skatina uždegiminius procesus, tad jo su maistu geriau gauti kuo mažiau. Beje, reikėtų vengti alkoholio ir kitų žalingų įpročių, pavyzdžiui, rūkymo. Alkoholis ir nikotinas tik pasunkina nemalonius pojūčius bei suintensyvina skausmą.

Judėjimo ir gryno oro svarba

Žinoma, kad blogai jaučiantis nesinori net kelti kojos iš lovos, bet tikrai verta tai padaryti, nes netrukus atkeliaus geresnė savijauta. Nesudėtingi fiziniai pratimai ir grynas oras palengvina nemalonius simptomus, mažina įtampą, gerina nuotaiką, padeda greičiau susigrąžinti gerą savijautą ir darbingumą. Sportas ne tik „išjudina“ sustingusį kūną, bet padeda gamintis geros nuotaikos hormonams ir kitoms natūraliai skausmą malšinančioms medžiagoms; be to, jis mažina raumenų įtampą, naikina nervinės įtampos šaknis, didina motyvaciją. Jei nesinori daug judėti, galima pasitelkti jogą, tempimo pratimus ar kvėpavimo technikas – tikime, kad kiekviena moteris atras mėgstamiausią fizinę veiklą.

O kas gi svarbiausia? Svarbiausia – mylėti save ir rūpintis savo sveikata. Tik tuomet moterys gausiai dalins besąlygišką meilę kitiems! O vartojant vaistus, būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 Šaltinis pasveik.lt