Ar jūsų šeimoje per daug streso?

Ar streso galima išvengti? Ko gero, ne, vis dėlto, įmanoma stresą sumažinti. Taigi, kaip žinoti, ar jūsų šeimoje per daug streso ir kaip su stresu kovoti?

  1. Niekas nemiega

Didžiulis stresas pirmiausiai paveiks miegą, o miego stygius kels pyktį, nerimą, taigi, dar daugiau  streso. „Jei jūsų šeimoje per daug įtampos, guldykite vaikus miegoti pusvalandžiu anksčiau ir patys eikite miegoti pusvalandžiu anksčiau,“ – pataria vaikų gydytoja Tanya Altmann.

  1. Visi vieni ant kitų rėkia

Dažniausiai kuo labiau stresuojame, tuo labiau norime rėkti. Sušvelninkite savo balso toną, kartu atsipalaiduokite. „Pasakykite: mamytei reikia pertraukos, dabar pagulėsime, apsikabinsime ir giliai pakvėpuosime. Tokios pertraukos naudingos ir jums, ir jūsų  vaikams,“ – tikina gydytoja.

  1. Nebevalgote kartu

Jei jūs ar vaikų tėvas esate per daug įsitempę, vyriausias jūsų vaikas gali nenorėti valgyti kartu, nes nenori su jumis kalbėtis. Norėdami, kad būtų ir vėl malonu kartu valgyti, pasakykite visiems šeimos nariams užrašyti ką nors teigiamo apie kitą šeimos narį, šiuos lapelius sumeskite į dubenį ir valgydami juos traukite bei garsiai skaitykite, kas parašyta.

  1. Vaikas vengia aplinkinių

Jausdami didžiulį stresą, vaikai dažnai atsiriboja nuo aplinkinių – vyresni vaikai užsidaro savo kambaryje ir niekur neina, jaunesni – nebenori susitikti su žaidimų draugais.

„Kalbėkitės. Kalbėkitės ir nenustokite kalbėti. Jei jaučiate stresą, garsiai pasakykite: einu į karštą  vonią atsipalaiduoti, paskaityti, pasportuoti ar kt. Vaikai turi girdėti, kaip jūs tvarkotės su stresu,“ – pataria psichologė Mary Alvord. Mokykite vaikus tinkamai dorotis su įtampa – giliai kvėpuoti, mankštintis ir kt., nes juk turbūt nenorite, kad nuo streso pervargę vaikai nuolat miegotų, persivalgytų ar imtų svaigintis.

  1. Jums sunku darbe

Nespėjote laiku pabaigti darbų, nepasisekė pristatyti projekto? Kaltinti galite ir stresą – stresas trukdo susikaupti ir likti organizuotiems. Psichologė pataria su partneriu aptarti jums sunkiausius momentus ir kartu paieškoti sprendimų: „Jei jums sunku išsiruošti rytais, galbūt reikėtų labiau pasiruošti vakarais.“

  1. Visi serga

Lėtinis stresas veikia visų amžiaus grupių sveikatą: maži vaikai gali skųstis pilvo skausmu ar košmarais, vyresni – galvos skausmais, o suaugusieji – įtampa nugaroje, kakle. Visi prasčiau miega. Nenuostabu, kad šeimoje vyraujant didžiulei įtampai, šlija ir šeimos narių sveikata. Stenkitės eiti miegoti anksčiau, nepamirškite reguliariai plauti rankų, mankštinkitės, tinkamai maitinkitės ir stenkitės mažinti stresą, jei tik galite. Psichologė M. Alvord pataria ką nors nuveikti kartu – pažiūrėti filmą, pasivaikščioti, pažaisti stalo žaidimų.

  1. Visi nuolat skuba

Nuolat skubėdami ir skubindami vaikus netruksite išgirsti jų skundų galvos, pilvo skausmais ar kitomis problemomis. Pastebėję, kad jaučiate itin didelį stresą, sustokite, pataria gydytoja Altmann. „Pavyzdžiui, jūsų šeima vėluoja į sūnaus sporto varžybas, nes niekaip nerandate jo sporto batelių. Visi eina iš proto. Sustokite ir 10 kartų giliai įkvėpkite. Geriau į varžybas atvykti vėliau, nei skubant ką nors pamiršti.“

 

Straipsnio šaltinis PARENTS