+2
-0
+2
Gerybinė prostatos hiperplazija – kaip su ja gyventi?

Gerybinė prostatos hiperplazija yra plačiai paplitusi liga. Tiems, kuriems šis sveikatos sutrikimas sukelia gyvenimo kokybę ribojančių simptomų, gydytojas skiria gydymą. Įdomu tai, kad kas antras vyras, sergantis gerybine prostatos hiperplazija, bent jau pačioje ligos pradžioje nejunta jokių pakitimų, simptomų ar kitų nepatogumų. Tokiems pacientams specifinis gydymas būtinas ne visada, tačiau jų būklė itin kruopščiai stebima. Gerybine prostatos hiperplazija sergantys vyrai turi reguliariai ir atsakingai lankytis pas savo gydytoją urologą tam, kad ši liga ir jos simptomai būtų sėkmingai kontroliuojami, kad būtų užtikrinta aukščiausia įmanoma gyvenimo kokybė ir, žinoma, kad nekiltų pavojingų komplikacijų. Gerybine prostatos hiperplazija sergantiems asmenims reikia ne tik vartoti specialiai paskirtus vaistinius preparatus, jei jie paskirti, reguliariai lankytis pas gydytoją, bet ir koreguoti gyvenimo būdą bei kai kuriuos įpročius. 

  • Vyrams patariama sportuoti ir būti aktyviems. Judėjimas padeda ne tik stiprinti kūną, bet ir atsikratyti niūrių minčių, išvengti nervinės įtampos, naudingai praleisti laiką. Nutukimas ir pernelyg sėslus gyvenimo būdas yra vieni iš gerybinės prostatos hiperplazijos rizikos veiksnių, todėl reikia nuolat stebėti savo kūno masės indeksą.
  • Sporto nauda bus dar didesnė, jei bus laikomasi subalansuotos mitybos taisyklių. Vertinga kasdieninį maisto produktų racioną papildyti didesniu daržovių ir vaisių kiekiu, o riebaus, aštraus, saldaus ir nevertingo maisto kiekius rekomenduojama sumažinti. Tai ne tik padės gauti daugiau natūralių vitaminų ir mineralų, jaustis žymiai geriau ir energingiau, bet prisidės prie optimalaus kūno svorio palaikymo. Sveika mityba itin svarbi gerybine prostatos hiperplazija sergantiems pacientams.
  • Rekomenduojama atsisakyti alkoholio ir rūkalų. Šie žalingi įpročiai ne tik didina gerybinės prostatos hiperplazijos paūmėjimo ir komplikacijų riziką, bet ir kenkia kitoms organų sistemoms. Tabako ir alkoholio keliama žala yra visiškai įrodyta.
  • Kava, kiti gėrimai su kofeinu ir įvairūs šlapimą varančiu poveikiu pasižymintys skysčiai (alkoholiniai gėrimai, arbata, gazuoti saldikliais saldinti limonadai ir panašiai) gerybine prostatos hiperplazija sergančių pacientų turėtų būti vartojami itin atsargiai. Geriau jų iš viso atsisakyti, nes šlapinimosi dažnis gali tapti per daug varginantis. Naudingiausia gerti negazuotą mineralinį vandenį – taip organizmas gaus daugiau vertingų mineralų ir mažiau cukraus, angliarūgštės, saldiklių ir kitų medžiagų, kurių gausu įvairiuose limonaduose ir gaiviuosiuose gėrimuose.
  • Svarbu ne tik tai, kas geriama, bet kada bei kiek geriama. Skysčių vartojimas apskritai turi būti ribojamas, ypač tuomet, kai pacientas turi svarbių planų ir per dažnas noras šlapintis gali juos sugriauti. Taip pat rekomenduojama negerti daug vandens prieš nakties miegą, nes nikturija (dažnas šlapinimasis naktį) gali gerokai sutrikdyti kokybišką poilsį.
  • Svarbu pabrėžti, kad pakankamas vandens vartojimas svarbus ir gerybine prostatos hiperplazija sergantiems pacientams. Ilgainiui pacientas pats išmoksta suvaldyti skysčių vartojimą taip, kad organizmui pakaktų vandens ir nereikėtų dažnai šlapintis tuomet, kai tam nėra tinkamų sąlygų (pavyzdžiui, svarbių susitikimų metu). Beje, reikėtų vengti šlapimą varančių ir šlapinimosi procesą veikiančių vaistų – jie sukelia papildomų nepatogumų sergant prostatos ligomis.
  • Su gerybine prostatos hiperplazija susijusiems apatinių šlapimo takų simptomų lengvinimui (kai nėra sunkių būklių) ypatingai tinkami tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai. Vienas iš jų yra „Prostamol uno“. Jo veiklioji medžiaga – sabalpalmių vaisių tirštasis ekstraktas. Pakanka tik po vieną kapsulę per dieną. Šio augalinio vaistinio preparato indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu., tad rekomenduojama jį vartoti bent tris mėnesius. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
  • Pagrindinė taisyklė yra mylėti ir rūpintis savimi ir neišsigąsti gerybinės prostatos hiperplazijos diagnozės – šiuolaikinės medicinos siūlomi gydymo metodai rodo puikius rezultatus. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.