+3
-1
+2
Kaip gydyti burnos opas namuose?

Jei burnoje atsirado opa, kurią skauda, tikriausiai pritarsite, kad tai – rimta problema, nors, atrodo, juk tai tik maža žaizdelė. Vis dėlto, dėl burnos opos dažnai skauda kalbant, valgant ar rijant.

Burnos opa – maža žaizdelė, dažniausiai atsirandanti ant liežuvio ar lūpų viduje. Moterims burnos opos pasireiškia dažniau, be to, ši bėda ir paveldima. 

Kas sukelia burnos opas?

  • Stresas – mūsų emocinė būsena veikia ir mūsų savijautą, taigi, nuolat jaudindamiesi, nervindamiesi, kenkiame savo imunitetui. Susilpnėjęs imunitetas kelia žarnyno problemas, dėl pažeisto žarnyno gali sukilti skrandžio rūgštys, sukeliančios ir žaizdeles burnoje.
  • mažos žaizdelės – burnos ertmę sužeisti nesudėtinga, tad dantis valykitės atsargiai ir švelniai. Maistą visada kramtykite taip pat atidžiai, nes galite įsikąsti sau į skruostą.
  • sodium lauryl sulfate – šis cheminis elementas – su burnos opomis sietinas, dažnas dantų pastų ar burnos skalavimo skysčių ingredientas.Taigi, jei jau turite burnos opą, venkite šios medžiagos turinčių produktų.
  • alergija ar jautrumas maistui – jei esate jautrus ar alergiškas tam tikram maisto produktui, burnos ertmėje alergija dažnai pasireiškia burnos opomis. Dažniausiai burnos opas kelia braškės, šokoladas, kiaušiniai, riešutai, kava ir sūris.
  • vitaminų stygius – jei stokojate tam tikrų vitaminių, tikėtina, kad burnos ertmė jus apie tai „informuos“. Dažniausiai burnos opos atsiranda, kai organizmui trūksta folio rūgšties, geležies ir vitamino B-12.
  • hormoniniai pokyčiai – dažnai burnos opų padaugėja prieš mėnesines ar po jų. 

Kaip namų sąlygomis gelbėtis nuo burnos opų?

  • Skalaukite burną sūriu vandeniu

Sūrus vanduo – natūralus antiseptikas. Į 0,5 stiklinės šilto vandens įberkite 1 arbatinį šaukštelį druskos, išmaišykite. Vos burnoje pajutę opelę, iškart paskalaukite burną sūriu  vandeniu – opelę mažiau skaudės, ji greičiau sugis.

  • skalaukite burną vandeniu su soda

Soda – natūralus šarmas, tad skalaudami vandeniu su soda, neutralizuosite burnos opą keliančias burnos ertmės rūgštis. Soda taip pat naikina burnos bakterijas ir burnos opos gyja greičiau. Į 0,5 stiklinės šilto vandens įberkite 1 arbatinį šaukštelį sodos, skalaukite, galiausiai perskalaukite paprastu vandeniu.

  • Vartokite maisto papildus su cinku

Dažnos burnos opos gali būti ženklas, kad jūsų organizmui trūksta cinko, tad pradėkite vartoti cinko turinčius maisto papildus. Be to, nustatyta, kad šie papildai padeda burnos opoms ir išvis neatsirasti. Prieš pradėdami vartoti bet kokius maisto papildus, pasitarkite su gydytoju.

  • Valgykite jogurto

Probiotikų gausiame jogurte gausu ir gerųjų bakterijų. Gerosios bakterijos gerina žarnyno darbą, o tai, savo ruožtu, teigiamai veikia ir jūsų burnos ertmės būklę.

  • Valgykite baziliko

Bazilikas – mėgstamas kulinarinis prieskonis, pasirodo, dar naudojamas ir prižiūrėti dantis. Nustatyta, kad šis augalas turi antibakterinių savybių, be to, skatina burnos opų gijimą.

  • Gerkite ramunėlių arbatos

Ramunėlių arbatą naudinga gerti ne tik prieš miegą. Gerdami šią arbatą, pagerinsite sutrikusį virškinimą, o geras virškinimas, kaip jau turbūt supratote, tiesus kelias į sveiką burnos ertmę.

  • Vartokite gvazdikėlių aliejų

Veiklioji gvazdikėlių aliejaus medžiaga – natūralus vaistas nuo skausmo eugenolis, tad nenuostabu, kad gydytojai odontologai jau seniai naudoja šį produktą savo kasdieniame darbe. Galite patepti skaudamą burnos opą gvazdikėlių aliejumi arba pasiruošti burnos skalavimo skysčio gvazdikėlių pagrindu. 

Dar keli paprasti patarimai – nepamirškite gerti užtektinai vandens, valgyti mažiau rūgščių ar aštrių produktų, mokytis įveikti stresą. Dantis valykitės ir valgykite atidžiai, neskubėdami, liežuviu nebaksnokite burnos opų, kad ir kaip tai norėtųsi daryti. Rūpinkitės savimi ir jums pavyks įveikti burnos opas! 

Autorius: Giedrė Izabelė Janušaitė.