+6
-1
+5
Kaip išvengti patinimų?

Vakare bet kokie batai tampa maži, o ryte be graudulio jūs negalite pažiūrėti į save veidrodyje? Manote edema yra dažna ir lyg nepavojinga problema? Gydytojai turi priešingą nuomonę.

Kaip žinote, apie 70% žmogaus sudaro vanduo. Maždaug 2/3 viso skysčio tūrio yra ląstelių viduje, 1/3 – tarpląstelinėje erdvėje. Tarpląstelinio skysčio kaupimasis audiniuose iššaukia tinimą.

 

4 ankstyvieji tinimų požymiai:

  • Žiedai ant pirštų ryte užsideda laisvai, o vakare nusiima sunkiai.
  • Vakare sunku arba neįmanoma dėvėti siaurus batus.
  • Be aiškios priežasties svoris per mėnesį padidėja keliais kilogramais.
  • Paspaudus nykščiu virš čiurnos, atsiranda duobutė, kuri neišsilygina apie minutę.

Priežasčių gali būti daug, tačiau bet kuriuo atveju tai yra signalas apie sutrikimus organizme. Ir dažnai pavėluotas: skysčio perteklius gali pasiekti kelis litrus, kol liga pasireikš kliniškai. Taigi edema yra reali priežastis pasikonsultuoti su gydytoju.

 

Vietiniai tinimai

 

Uždegiminiai. Dažniausiai tai susiję su venų uždegiminėmis ligomis (flebitu ar tromboflebitu). Kojos parausta, palietus atrodo karštos, skauda ramybėje ir liečiant. Dažniausiai tokia edema vystosi tik vienoje kojoje ar rankoje.

Ką daryti. Apsilankymo pas flebologą  geriau nevilkinti. Problema yra ne patinime, bet pagrindinėje ligoje: kraujagyslės spindyje susiformavę kraujo krešuliai gali atsiskirti ir patekti  į „didžiąją” kraujotaką,  užkimšdami skirtingas kraujagysles ar net plaučių arteriją.

 

Alerginiai. Vystosi labai greitai – pavyzdžiui, per kelias sekundes po vabzdžių įkandimo. Dažnai lydi niežulys ir paraudimas, gali atsirasti smulkių bėrimų. Edema lokalizuota apie įkandimo vietą, oda atrodo įtempta.

 

Ką daryti?

Vietinė alerginė reakcija nėra  priežastis panikuoti. Užtepkite įkandimo vietą priešuždegiminiu kortikosteroidų tepalu ir gerkite antihistamines piliules. Tačiau bendra reakcija, vadinama Quincke’s edema, taip pat anafilaksinis šokas, reikalauja skubios medicininės intervencijos. Šioje situacijoje beveik neįmanoma sau padėti. Ateityje būtina pasikonsultuoti su alergologu, ir tiksliai žinoti savo „problemiškus” alergenus.

 

Veninės kraujotakos sutrikimai.  Lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo raida susijusi su veniniu refliuksu, t.y. kraujo atgaline tėkme kojų venomis. Blauzdų raumenims dirbant, veninis kraujas pasišalina iš kojų venų ir negrįžta atgal, nes trukdo venų vožtuvai. Kai yra refliuksas, kraujas, užuot tekėjęs širdies link , grįžta atgal dėl nesandarių venų vožtuvų, todėl labai padidėja kraujo spaudimas kojų venose, ypač blauzdų apatinėse dalyse, čiurnose. Sutrinka kojų odos ir poodinių minkštųjų audinių medžiagų apykaita, atsiranda išeminis lėtinis uždegimas, ilgainiui susiformuoja odos atrofija ir nekrozė (opa). Dėl padidėjusio veninio spaudimo kojose ima plėstis kojų poodinės venos, susiformuoja antrinė kojų poodinių venų varikozė, dar labiau pagreitindama lėtinį venų nepakankamumą (LVN) progresavimą.

 

Ką daryti?

LVN simptomai yra nurodomi tokie kaip kojų tinimas, nuovargis, mėšlungio tipo skausmas, o  ligai progresavus gali būti matomos jau išsiplėtusios ir pamėlusios kojų venos. Jau pirmose ligos stadijose privalote sau padėti įvairiais būdais – daugiau judėti, vengti nutukimo, dėvėti kompresines kojines,  atlikinėti kontrastines voneles ar tepti kojas  geliu su heparinu (pavyzdžiui, Lioton 1000). Bet geriau, jei net ir tokius paprastus gydymo būdus parinks flebologas.

 

Kai yra limfos nutekėjimo pažeidimas. Edema yra standi, paspaudus nykščiu – duobutė nesusiformuoja. Pirmiausia tinsta kulkšnis, tada blauzda, kartais kelis. Vėliau tinsta ir kita koja, bet ne taip ryškiai. Daugeliu atvejų yra aiški riba tarp patinusios ir nepatinusios galūnės dalies. Odos spalva nesikeičia. Toks patinimas beveik nepriklauso nuo apkrovos ir dienos meto, laikosi pastoviai ir dažniausiai susijęs su  limfagyslių pokyčiais  po 40 metų amžiaus.

 

Ką daryti?

Limfinė edema yra viena iš sunkiausių. Bent jau todėl, kad ji nepašalinama įprastomis namų priemonėmis. Nepaisant to, flebologai kasmet pasiūlo naujų priemonių. Taigi, nereikia taikytis su amžiaus problemomis, reikia kreiptis į gydytoją.

 

Priešmenstruacinė edema. Kyla tiksliai pagal kalendorių, antrojoje ciklo pusėje, ir pasiekia maksimumą prieš menstruacijų atsiradimą.  Edema simetriška, kulkšnių srityje, karštu oru yra ryškesnė. Gali lydėti galvos skausmas, silpnumas, miego sutrikimai, padidėjęs dirglumas ir pakilęs apetitas. Visi simptomai išnyksta po menstruacijų.

Ką daryti. Jei tokios edemos nesukelia ypatingų problemų, galite tiesiog laikytis pagrindinių taisyklių, mažinančių PMS simptomus. Bet geriau pasikonsultuoti su ginekologu-endokrinologu: yra galimybė, kad jūsų atveju  parinks veiksmingus vaistus.

 

Paslėpti tinimai

Labai nemaloni problema yra paslėptas patinimas, kuris gali atsirasti dėl daugelio ligų. Kaip rodo pavadinimas, asmuo neįtaria jų ilgą laiką, kol padėtis pablogėja. Tik gydytojas gali atskleisti paslėptą patinimą – šiuo atveju yra diagnostinis testas, vadinamasis Mc Clure testas.

 

Bendri tinimai

 

Kilę dėl širdies nepakankamumo. Pasirodo palaipsniui, jų išvaizda prasideda daugiau ar ilgiau trunkančio dusulio periodu. „Širdies” edema visada yra simetriška: pirma, kulkšnys (ryte sumažėję), tada patinimas gali eiti iki klubų. Oda patinimo zonoje yra ištempta, šalta liečiant, šviesiai mėlyna.

 

Ką daryti?

Be apsilankymo pas kardiologą neapseinama. Jis parinks pagrindinį gydymą, tarp kurių bus ir vaistai, kurie padeda sumažinti edemą.

 

Susiję su įvairiais inkstų pažeidimais. Patinimai sukelti dėl natrio susilaikymo organizme, kartu su natriu užsilaiko vanduo. Būdingas bruožas – minkštos, tešlos tipo edemos atsiranda ryte, po miego, dažniausiai ant veido, rečiau rankos. Patinusi oda yra sausa, blyški, kartais blizganti, atrofinė. Kitas būdingas simptomas – „plūduriuojantis” patinimas, kuris kinta gana greitai, kintant kūno padėčiai. Patinimas gali išryškėti  netgi žmogui suvalgius gerą gabalėlį arbūzo.

 

Ką daryti?

Gydymą turėtų skirti nefrologai  pagal inkstų būklę.  Nedelsdami atlikite šlapimo tyrimą ir konsultuokitės su specialistu: su inkstais ne pokštas.

L.Varanavičienė