+6
-0
+6
Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas: ką privalo žinoti kiekvienas tėvelis?

Verčiant paskutiniuosius vasaros mėnesio kalendoriaus lapelius vis dažniau pagalvojame apie artėjančius naujus mokslo metus. Ne vienam moksleiviui nauji mokslo metai tampa tikru galvos skausmu, mat ir vėl po ilgų vasaros atostogų tenka sėsti prie suolų, susikaupti pamokoms… Tėvams vaikus išleisti į mokslus taip pat nelengva užduotis – reikia ne tik kad nupirkti mokyklines priemones, drabužius, batus, bet ir prieš naujus mokslo metus nepamiršti patikrinti vaiko sveikatą.

Bendrą sveikatos būklę išduoda dantų sveikata?

Yra sakoma, jog sveika burna – sveikas organizmas. Išties, iš burnos būklės apie žmogaus sveikatą gydytoji sprendė jau nuo senų laikų. Apie ligas jie sužinodavo iš liežuvio apnašų, pavyzdžiui, jei ant liežuvio esančios apnašos yra baltos, plono sluoksnio, galima įtarti, jog žmogų vargina skrandžio opa. Visgi, apnašos ant liežuvio gali būti pirmasis skrandžio opos  ženklas, tačiau kad tiksliai patvirtintume diagnozę, atsakytume į klausimą, kaip gydyti skrandžio opą, būtina kreiptis į gydytoją. Šiais laikais tėveliai, kurie nori gauti pažymą mokyklai ar darželiui, privalo nuvesti savo atžalas pas odontologus. To priežastis – burnos ir dantų būklės patikrinimas.

Vaikus gana dažnai vargina dantų ėduonis. Taip pat odontologai pastebi, jog nemaža dalis vaikų turi netaisyklingą sąkandį, dėl šios priežasties jie pasiūlo netaisyklingo sąkandžio gydymą breketais ar dantų plokštelėmis. Netaisyklingą sąkandį yra būtina gydyti, nes vėliau dėl jo gali kilti daug problemų: greičiau susidėvės dantys, bus pažeisti žandikaulio sąnariai.

Dar blogiau, kai prasta burnos būklė tampa širdies ir kraujagyslių ligų priežastimi. Labai dažnai bakterinės burnos infekcijos, kurių metu bakterijos pažeidžia smulkesnes burnos kraujagysles ir patenka į kraujotakos sistemą, su kraujo srove keliauja po visą organizmą, išskiria toksinus, kurie būtent gali tapti širdies ir kraujagyslių ligų priežastimi, sukelti daugybę komplikacijų. Todėl net nėra abejonių, jog gerą burnos būklę privalo palaikyti bet kokio amžiaus žmonės.

 

Iš ko susideda profilaktinė vaikų sveikatos patikra?

Vaiko regos būklė. Toliaregystė, astigmatizmas, trumparegystė, kartais žvairumas – tai pagrindinės akių problemos su kuriomis susiduria mokyklinio amžiaus vaikai. Pastebima, jog vaikų, kurių akys silpnos, juos vargina astigmatizmas, kasmet vis daugėja. Nieko keisto, nes to priežastis – išmaniosios technologijos be kurių savo gyvenimo jau nebeįsivaizduoja nei vienas jaunas žmogus.

Vaiko fizinio išsivystymo įvertinimas. Yra tikrinama skeleto – raumenų sistemos, ar nėra jų pažeidimų: ar vaiko laikysena yra taisyklinga, nėra stuburo deformacijos. Vienas iš dažniausių stuburo laikysenos sutrikimų – lardozė (stuburo išlinkimas į priekį) arba kifozė (stuburo iškrypimas atgal).

Vaiko kūno masės indeksas, svoris. Nutukimas – tai bene viena iš opiausių šių laikų sveikatos problemų, kuri vargina tiek suaugusius, tiek vaikus. Be to įvairūs valgymo sutrikimai, kuriuos dažnai skundžiais jaunos paauglės, pasireiškia tokiais sveikatos negalavimais kaip virškinimo sutrikimai, vėmimas, viduriavimas – būtina juos gydyti ir laiku atkreipti dėmesį į vaikus, kurie turi padidėjusį antsvorį arba yra kamuojami valgymo sutrikimų (bulimijos, anoreksijos).

Tai – tik dalis atliekamų profilaktinių vaikų sveikatos patikrinimo tyrimų. Kiekvienam vaikui individualiai, jei reikia, privalo būti atliekami ir kiti tyrimai, pavyzdžiui, endokrininis tyrimas, kuris atliekamas tada, kai vaikui yra sutrikusi skydliaukės veikla, pavyzdžiui, jis gausiai prakaituoja, staigiai nukrenta svorio arba gali būti atliekamas kvėpavimo sistemos tyrimas, kuris yra būtinas tam, kad būtų įsitikinama, jog vaikui nėra bronchinės astmos, o jei ji yra – kad būtų paskirtas tinkamas ir efektyvus jos gydymas.

L.Rimgailė