+5
-0
+5
Lietuva – šalis, kuriai labiausiai skauda?

Šios vasaros pradžioje žiniasklaidoje buvo pasirodęs pranešimas apie vieną tyrimą, kurio rezultatai daugumą žmonių gerokai nustebino. Pasirodo, lietuviai – tauta, kuri dažniausiai kenčia įvairius skausmus, tačiau palyginus su kitomis Baltijos šalimis, jie savo savijautą vertina geriausiai. Tad šįkart domimės ir klausiame, kodėl kartais mes esame tokie nepakantūs skausmui?

Ką parodė vieno tyrimo rezultatai?

„Eurovaistinės“ užsakymu Baltijos šalyse, bendrovių „Synopticum AD Research“ ir „Be&Do“, buvo atliktas tyrimas, kurio metu, tiriant 18-29 metų grupę su jų tėvų amžiaus grupe (40-49 metai), paaiškėjo, jog jauni žmonės dažniau susiduria su lengvu, vidutiniu ar stipriu skausmu nei jų tėvai. Tyrimas atskleidė, jog iš trijų Baltijos šalių gyventojų, mūsų tautiečiai savo sveikatą vertina geriausiai: savo savijautą lietuviai vidutiniškai vertina 7, 9 balams iš 10. Kaip parodė tyrimas, būtent 30-39 metų amžiaus žmonės yra labiausiai patenkinti savo sveikata, jaučiasi geriausiai. O štai 18-29 metų amžiaus žmonių savijautos vidurkis buvo tik 7,6 balo, vadinasi, jie jaučiasi šiek tiek prasčiau nei vyresnio amžiaus žmonės. Lietuviai, latviai ir estai dažniausius skausmus nurodė tokius kaip nugaros skausmas, galvos skausmas, kojų skausmas. Stebina faktas, jog Lietuvoje nugaros skausmą yra patyrę net 96 proc. darbingo amžiaus žmonių. Tyrimo duomenimis, kiek rečiau lietuviai skundžiasi galvos bei kojų skausmais. O štai Latvijoje ir Estijoje šių šalių gyventojus galvos skausmas kamavo dažniau nei nugaros skausmas. Tyrime nurodoma, jog patiriamas stresas darbe (lietuviai užimą 1 vietą), intensyvus darbas ir poilsio stoka – būtent tai yra pagrindinės skausmo atsiradimo priežastys.

Vaistinėje dažnai reikalauja vaistų nuo skausmo

Vaistininkai teigia, jog vaistai nuo skausmo – tai vieni iš perkamiausių vaistų, kurių nuolat prašo įvairaus amžiaus žmonės. Anot jų, daug dirbantiems ir skubantiems žmonėms, reikia efektyvių ir greitai skausmą numalšinti padedančių priemonių. Jie neturi laiko nueiti pas gydytoją – daug lengviau paimti vaistus nuo skausmo, juos išgerti ir sulaukti teigiamo rezultato – skausmo numalšinimo. Nevienodi yra ir patiriamo skausmo lygiai. Tyrimo duomenimis net 71 proc. Lietuvos gyventojų patiria lengvą skausmą, 45 proc. – vidutinį, o 16 proc. – stiprų ir 6 proc. – nepakeliamą. Tai rodo, jog net ir esant lengvam ar vidutiniam skausmui mes vis tiek skubame į vaistinę vietoj to, jog skubėtume pas gydytoją ir ieškotume skausmo atsiradimo priežasties. Tyrimas taip pat atskleidė, jog pasitenkinimas sveikata mažėja tarp vyresnio amžiaus žmonių, o ypač vyrų tarpe. Jie prastai atpažįsta priežastis, dėl ko sutriko sveikata, vengia eiti pas gydytojus, galvodami, jog į mažus sveikatos sutrikimus neverta kreipti dėmesio. O štai moterys, tyrimo duomenimis, dažniau patiria stresą, jas daug dažniau vargina nemiga, jos geriau jaučia prastos mitybos įtaką ir fizinio aktyvumo trūkumą savo sveikatai.

Svarbiausia – nustatyti skausmo priežastis

Vienas iš pagrindinių tyrimo tikslų buvo ne tik surinkti duomenis apie tai, kaip dažnai žmones vargina skausmas, koks skausmas dažniausiai pasitaiko, bet taip pat buvo svarbu pamatyti, ar žmonės moka atpažinti skausmo požymius, o svarbiausia, ar suvokia to skausmo priežastis. Tik suvokus skausmo priežastis ir jas pašalinus galima išvengti pasikartojančių skausmų. Taigi, kai kitą kartą skubėsite vaistinės link pirkti vaistų nuo skausmo, geriau pasidomėkite, dėl kokos priežasties tas skausmas atsirado: gal nugaros skausmas sumažės tuomet, kai nepatogią darbo kėdę iškeisite į patogią, o nuolatiniai galvos skausmai taps retenybe tuomet, kai apsilankę gydytojo kabinete sužinosite, jog jie Jus vargino ne nuo darbe patiriamo streso, bet nuo aukšto kraujo spaudimo…

L.Rimgailė