Lėtine obstrukcine plaučių liga sergantis pacientas gali gyventi pilnavertį gyvenimą

Nors lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra klastinga ir mirtina liga, vis inovatyvesnius ir pažangesnius gydymo metodus siūlanti šiuolaikinė medicina padeda šia liga sergantiems pacientams gyventi gana pilnavertį gyvenimą. Taip, ši liga progresuoja visą gyvenimą ir jos išgydyti kol kas neįmanoma, tačiau galima ją sėkmingai kontroliuoti, pagerinti sergančiojo savijautą, paretinti arba net išvengti paūmėjimų pasireiškimo ir statistiškai reikšmingai prailginti gyvenimo trukmę. Šiame straipsnyje aptarsime keletą svarbių klausimų:

  • Kokios natūralios priemonės gali padėti geriau kontroliuoti LOPL sergančio paciento sveikatos būklę?
  • Kodėl būtina teisingai vartoti įkvepiamuosius vaistinius preparatus?
  • Kuo svarbus LOPL sergančio paciento ir gydytojo bendradarbiavimas?

Mitybos reikšmė

Visiems žinoma, kad sveika ir subalansuota mityba svarbi kiekvienam asmeniui, tačiau itin reikšmingą vaidmenį ji vaidina tada, kai pacientas serga lėtine liga. LOPL – ne išimtis. Sergant šia liga reikia stengtis iš maisto gauti maksimalią naudą, rinktis šviežius ir visaverčius produktus, nepamiršti vaisių ir daržovių teikiamos naudos. Vis dėlto reikėtų vengti tokio maisto, kuris sukelia pilvo pūtimą, mat tuomet gali būti papildomai apsunkinamas kvėpavimas dėl atsirandančio spaudimo į diafragmą (kiekvienam asmeniui tokių produktų sąrašas unikalus, tačiau pastebėta, kad dujų susikaupimą žarnyne dažniau skatina kopūstinės, svogūninės, ropinės ir ankštinės daržovės, obuoliai, kriaušės, slyvos, vynuogės, šviežio pieno ir miltiniai produktai bei kt.) LOPL sergančiam pacientui geriau valgyti dažniau, bet po mažiau, pavyzdžiui, 3-5 kartus per dieną. Būtina vengti persivalgymo ir sunkiai virškinamo maisto. Prie mitybos norisi paraginti atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo ir alkoholio vartojimo, nes jie neabejotinai prisideda prie sveikatos būklės blogėjimo.

Judėjimo reikšmė

LOPL sergantiems pacientams nereikėtų „užsisėdėti“, jiems tiesiog būtina judėti. Rekomenduojamos pritaikytos fizioterapijos procedūros, aerobinės treniruotės, kvėpavimo pratimai. Reguliarus sportas padeda didinti fizinio krūvio toleranciją, gerinti plaučių funkciją, padėti išlaikyti raumenų sveikatą ir bendrą laimingumo jausmą. Žinotina, kad LOPL sergantiems pacientams rekomenduojamos tokios veiklos rūšys, kurios nesukelia dusulio ir diskomforto, pavyzdžiui, plaukiojimas baseine, vaikščiojimas su šiaurietiškom lazdom, joga gryname ore ir panašiai. Neužsiimant fizine veikla, savo sveikata rizikuojama dar labiau, tad LOPL sergantys pacientai turi būti skatinami sportuoti – bent jau kelis kartus per savaitę po 20-30 minučių. Dėl labiausiai tinkamos sporto veiklos reikėtų pasitarti su savo gydytoju.

Teisingo įkvepiamųjų vaistų vartojimo reikšmė

Jei pacientas neteisingai naudos inhaliatorių, labai išaugs tikimybė, kad veiklioji medžiaga nukeliaus ne į reikiamas kvėpavimo takų vietas, o tiesiog liks burnoje ir vėliau pateks į skrandį. Labai svarbu tinkamai atlikti vaisto įkvėpimo procedūrą – to pasiekiama praktiškai apmokant pacientą, pateikiant jam išsamias instrukcijas, sekant gydymo efektyvumą. Pacientas taip pat turi priimti gydymą ir stengtis, kad vaistai nukeliautų ten, kur reikia. Šiuolaikinių vaistinių preparatų mechanizmai pritaikyti paprastesniam naudojimui, o daugumą ilgai veikiančių vaistinių preparatų pakanka pavartoti tik vieną – du kartus per parą.

Paciento ir gydytojo bendradarbiavimo reikšmė

Pabaigai norisi pabrėžti, kad LOPL sergančio paciento ir gydytojo pulmonologo bendradarbiavimas ir tarpusavio supratimas yra labai svarbūs ir tiesiog būtini, norint pasiekti ligos progresavimo sustabdymo, darbingumo ir energingumo išlaikymo, pilnaverčio gyvenimo kokybės išsaugojimo, ligos paūmėjimo išvengimo. Pacientas turi būti nusiteikęs pasiekti puikių rezultatų, o gydytojas turėtų būti visuomet pasiruošęs padėti pacientui, sergančiam daug išbandymų suteikiančia ir begalinės kantrybės reikalaujančia liga. Pacientas turi žinoti, kad gydymo režimo laikymasis yra tiesiog būtinas, norint sėkmingai kontroliuoti ligą, kurią dažniausiai tenka gydyti visą gyvenimą.