
Įvadas
Erekcijos sutrikimu (ES, erektiline disfunkcija) vadinama būklė, kai vyras nesugeba pasiekti ir išlaikyti erekcijos, būtinos lytiniam aktui atlikti. ES skundžiasi įvairaus amžiaus vyrai, tačiau senstant šia liga sergama dažniau – apie 30 proc. 55–60 metų vyrų ir apie 75 proc. 70–75 metų vyrų (1).
ES vyrams sukelia fiziologinį diskomfortą, turintį įtakos gyvenimo kokybei ir partnerių tarpusavio santykiams (1). Nepaisant to, kad yra efektyvi ir sėkminga medikamentinė pagalba (pirmo pasirinkimo vaistai – fosfodiesterazės-5 inhibitoriai (FDE5i)), nemažai vyrų nutraukia vaisto vartojimą. Todėl svarbu suprasti vyrų ir jų partnerių poreikius, lūkesčius dėl ES gydymo, ypač tuomet, kai skiriamas gydymas FDE5i. Minėtą problemą nusprendė detaliau paanalizuoti A. Burri ir H. Porst vadovaujama mokslininkų komanda. Jų atlikto tyrimo duomenys medicininėje spaudoje pristatyti 2015 metais (8).
ES priežastys
ES priežastys yra įvairios. Jauniems žmonėms erekcija dažniau sutrinka dėl psichogeninių veiksnių (pvz., tam tikro nusiteikimo, pervargimo, įtampos, nemalonumų, baimės, depresijos). Erekcija gali išnykti piktnaudžiaujant alkoholiu, vartojant narkotikus ir tam tikrus vaistus, daug rūkant, dėl ilgalaikio kai kurių nuodingųjų medžiagų ar spinduliuotės poveikio, lytiškai plintančių ligų, netinkamo dienos režimo, prastos mitybos, net nuolat dėvimų aptemptų drabužių. Vyresnio amžiaus vyrų erekcija dažniau sutrinka dėl tam tikrų organų ir jų sistemų pažeidimo (pvz., dėl hormonų pusiausvyros, lytinių organų kraujotakos ar erektiliojo audinio prisipildymo krauju sutrikimų, dėl aortos ar klubo arterijų šakų užakimo, taip pat pažeidus lytinių organų nervus, dėl galvos, stuburo ar mažojo dubens traumų ar tam tikrų operacijų). Su įvairiais ES gali būti susijusios ir tam tikros ligos, pavyzdžiui, arterinė hipertenzija, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, cukrinis diabetas, inkstų funkcijos nepakankamumas, hipogonadizmas, kt.
Gydymo nutraukimo problema
Dauguma vyrų anksčiau ar vėliau atsisako medikamentinio gydymo. Taip yra dėl to, kad jie mano pasveikę ir nebeturį ES, baugina vaistų kaina, nemažai įtakos daro emociniai veiksniai, nepageidaujami reiškiniai, aistros, geismo praradimas, neretam drovu įsigyti medikamentus (3–6). Kelių tyrimų duomenimis, po 1 metų paskirtą ES gydyti medikamentą nustoja vartoti 18 proc. vyrų, po 4–12 mėnesių – 27 proc., po 1–3 mėnesių – 56 proc. Atskirai įvertinus skirtingas tiriamųjų grupes, nustatyta, kad dažniausiai gydymą nutraukdavo diabetu sergantys vyrai (apie 73 proc.). Manoma, kad tai susiję su tuo, kad dėl diabetinės autonominė neuropatijos išsivystęs ES yra kur kas sunkiau gydomas ir skiriamų įprastinių medikamentų efektyvumas yra mažesnis (7).
ES gydymo lūkesčiai: tyrimo apibūdinimas
2014 metais pasitelkiant internetines apklausas atliktame tyrime dalyvavo 1 534 lytiškai aktyvūs, heteroseksualios orientacijos vyrai (amžius – 30– 75 metų). Neįtraukti tie asmenys, kurie turėjo nugaros smegenų traumų, buvo patyrę prostatektomiją ar dubens nervus tausojančias operacijas. Iš tyrimo dalyvių 73,3 proc. turėjo ES, 26,7 proc. buvo sveiki. 1 124 vyrai, kuriems diagnozuotas ES, buvo padalyti į 3 grupes: pirma grupė – vyrai, kurie tyrime vartojo vaistus ES gydyti (25,7 proc.), antra grupė – vyrai, kurie buvo gydyti anksčiau (26,4 proc.), trečia grupė – vyrai, kurie turėjo ES, tačiau niekada nebuvo gydyti (47,9 proc.).
Atliekant internetinę apklausą, buvo naudojamas standartizuotas Tarptautinis klausimynas erekcijos funkcijos sutrikimams (IIEF-5) išsiaiškinti ir pačių tyrimo autorių parengta anketa. IIEF-5 sudarytas iš klausimų apie erekcinę funkciją, pasitenkinimą lytiniais santykiais, seksualinę patirtį per pastaruosius 6 mėnesius. Tyrėjų parengti klausimai buvo naudojami įvertinti aspektus, susijusius su gydymo lūkesčiais ir poreikiais: ar tiriamasis išgyvena dėl ES gydymo, kiek yra svarbus pasitenkinimas lytiniu gyvenimu, kiek yra reikšmingi aspektai, susiję su ES gydymu, ar tenkina vaisto veikimo pradžios laikas, veikimo trukmė.
Tyrimo rezultatai
Vidutinis tiriamųjų amžius buvo 46 metai. 73 proc. iš jų (n=1 124) turėjo erekcijos problemų, 47 proc. (n=529) iš jų niekada anksčiau nevartojo jokių vaistų erekcinei funkcijai pagerinti. Daugeliui vyrų (38,46 proc.) buvo lengvi, o 17 dalyvių (1,11 proc.) – sunkūs ES. Vidutinė jaučiamo ES trukmė buvo 49 mėnesiai. Skirtingo stiprumo ES patiriančių vyrų grupės tarpusavyje labai nesiskyrė sociodemografiniais rodikliais ar ES trukme. Dažniausiai kartu nustatomos problemos buvo priešlaikinė ejakuliacija (22,6 proc.), sumažėjęs libido (18,2 proc.). Beveik penktadaliui (19,6 proc.) tyrime dalyvavusių vyrų diagnozuota hipertenzija, 17,3 proc. – hipercholesterolemija, 11,5 proc. – cukrinis diabetas. 16,9 proc. ir 12,3 proc. tiriamųjų sirgo atitinkamai nerimo sutrikimu ir depresija. Vyrų, neturinčių jokių problemų dėl erekcijos, grupėje minėtos patologijos buvo kur kas retesnės.
Lytinių santykių svarba
Dauguma vyrų (40,55 proc.) teigė, kad lytiniai santykiai jų gyvenime yra svarbūs. 37,48 proc. lytinius santykius įvardijo kaip labai svarbius. Šie duomenys nepriklausė nuo tiriamųjų amžiaus (p=0,24). Tyrimo dalyviai, kuriems diagnozuotas ES, lytinius santykius vertino kaip mažiau reikšmingus nei sveikų vyrų grupė, nepriklausomai nuo to, ar ES gydyti buvo skiriama vaistų, ar ne.
Svarbūs aspektai, susiję su ES
Tiek ES patiriančių, tiek sveikų vyrų grupėse erekcijos išlaikymas, kol partnerė pasieks orgazmą, išlieka svarbiausias aspektas lytinių santykių metu. Mažiausiai svarbus aspektas – daugkartinių lytinių santykių epizodų galimybė vienos sueities metu. Pastebėta, kad erekcijos išlaikymas ir daugkartinių lytinių santykių epizodų galimybė vienos sueities metu buvo reikšmingai mažiau svarbūs anksčiau dėl ES negydytų vyrų grupėje. Amžius taip pat turėjo įtakos prioritetų pasirinkimui, ypač dėl daugkartinių lytinių santykių epizodų ir erekcijos išlaikymo, kol partnerė pasieks orgazmą. Pirmas paminėtas aspektas labiau svarbus jaunesniems vyrams (r=–0,15, p<0,001), o su mažiumi erekcijos išlaikymas, kol partnerė pasieks orgazmą, tampa svarbesnis (r=0,08, p=0,006).
Visaverčių lytinių santykių svarba
Apskritai noras įtikti partnerei, jausti malonumą buvo svarbiausi visaverčio lytinio gyvenimo aspektai, o mažiau svarbūs – lytinių santykių neplanavimas ar užsiėmimas seksu, kai jis to nori. Visi minėti aspektai buvo svarbesni sveikiems vyrams nei tyrimo dalyviams, turintiems ES. Amžius taip pat turėjo įtakos prioritetų pasirinkimui. Jaunesni vyrai pirmenybę teikė spontaniškumui arba galėjimui užsiimti lytiniais santykiais tuomet, kai jie to nori.
Ideali vaisto veikimo pradžia
Daugumai vyrų (38,1 proc.) pageidautina vaisto veikimo pradžia buvo po 15 min., o 27,6 proc. vyrų – 15–30 min., likusiems 34,4 proc. vyrų – 30– 60 min. Nė vienas tyrime dalyvavęs vyras neįvardijo pageidautinos vaisto veikimo pradžios daugiau kaip 60 min. (1 pav.). Priežastys, dėl kurių tyrime dalyvavę vyrai įvardijo pageidaujamą vaisto veikimo pradžią apie 15 min. kaip idealią, buvo šios (2 pav.):
- išsaugomas lytinių santykių natūralumas;
- nesumažėja potraukis;
- nereikia praleisti daug laiko glamonėms;
- nereikia iš anksto apgalvoti prieš planuojant lytinius santykius;
- tai suteikia tam tikrą spontaniškumą;
- pakankamai laiko kitai seksualinei veiklai, neįskaitant lytinių santykių;
- tai daro vyrus lytiškai pajėgiais;
- leidžia pasijusti tokiais vyrais, kaip ir prieš atsirandant ES;
- leidžia tuoj pat reaguoti į partnerės norus.
Idealus vaisto veikimo laikas
Dauguma vyrų (95,91 proc.) iš visų ES grupių pageidavo, kad vaisto veikimo trukmė būtų iki 4 val., 47,68 proc. vyrų manė, kad 6–12 val. būtų adekvatu (3 pav.). 71 proc. vyrų įvertino, kad veikimo trukmė daugiau kaip 12 val. būtų per ilga. Visų 3 grupių vyrų su ES nuomonė reikšmingai nesiskyrė vertinant idealią vaisto veikimo trukmę ir supratimą, koks veikimo laikas būtų per ilgas.
Aptarimas
Pastarųjų kelerių metų tyrimų duomenimis, daugybė vyrų per anksti nutraukia medikamentinį ES gydymą. Pagrindinės to priežastys yra tai, kad vaistas nepateisina paciento ir jo partnerės lūkesčių – nesukelia pakankamo varpos standumo, sueitis stokoja natūralumo, netenkina vaisto veikimo pradžia ar veikimo laikas (7). Taigi gydymo sėkmė priklauso ne tik nuo vaisto klinikinio poveikio, toleravimo, bet ir nuo to, ar jis atitinka paciento lūkesčius (10).
1998 metais H. Diver su kolegomis atliko tyrimą, kuriame nustatė gydymo sėkmę lemiančius veiksnius tiek pacientams, sergantiems ES, tiek sveikiems vyrams. Tai – pasveikimas (ES simptomų išnykimas), malonumas, partnerio pasitenkinimas, spontaniškumas, erekcijos natūralumas ir dažnumas (11). Yra atlikta daug tyrimų, kuriuose aprašomas vaisto efektyvumas, jo farmakokinetinės, farmakodinaminės savybės, nepageidaujami reiškiniai, tačiau labai mažai yra tyrimų, kuriuose būtų įvertinti paciento lūkesčiai gydant ES (12). Vienas tokių – šiame straipsnyje aprašytas A. Burii ir H. Porst tyrimas. Jame nustatyta, kad dauguma vyrų idealia vaisto veikimo pradžia laiko apie 15 min., o labiausiai pageidaujama veikimo trukme – iki 4 val.
Didžiojoje Britanijoje mokslininkai atliko vyresnių nei 40 metų vyrų bei moterų apklausą, kuri parodė, kad vidutinis laikas nuo apsisprendimo pradėti lytinį aktą iki jo įžangos yra 5 min., o nuo įžangos iki lytinio akto pradžios – 10 min. (13). Vadinasi, daugumai porų nuo apsisprendimo iki paties lytinio akto pradžios reikia labai mažai laiko, todėl naudingiau būtų rinktis greitai veikiančius FDE5i.
FDE5i yra pirmo pasirinkimo vaistai ES gydyti, o prie kitų terapijos būdų rekomenduojama pereiti tik įsitikinus, kad jie nėra veiksmingi. Europos vaistų agentūra (angl. European Medicines Agency – EMA) ES gydyti yra patvirtinusi 4 selektyvius FDE5i (14). Juos vartojant būtina seksualinė stimuliacija, o jų veiksmingumas vertinamas pagal tai, ar sukelta erekcija yra pakankama penetracijai į makštį. Pirmasis ir seniausiai rinkoje esantis FDE5i yra sildenafilis (15). Po 5 metų patvirtinti tadalafilis ir vardenafilis, o 2013 metais rinkoje atsirado avanafilis (16).
Avanafilis – veiksmingas, greitai veikiantis ir gerai toleruojamas vaistas
Avanafilio veiksmingumas ir saugumas įrodyti III fazės klinikiniuose tyrimuose (17–19). IV fazės klinikiniame tyrime vertinta, kada anksčiausiai pasireiškia avanafilio erekciją gerinantis poveikis bei patvirtintas kliniškai reikšmingo terapinio poveikio buvimas per pirmas 15 min. pavartojus vaisto (20). Pirminė tyrimo išeitis buvo kiekvieno paciento sėkmingai atliktų lytinių aktų dalis procentais, kai, praėjus vidutiniškai 15 min. po vaisto pavartojimo, pavykdavo pasiekti pakankamą erekciją, reikalingą įstumti varpą į makštį ir sėkmingai užbaigti lytinį aktą. Sėkmingu lytiniu aktu per nurodytą laiką laikyti atvejai, kai laikmatis būdavo sustabdomas anksčiau nei po 15 min. nuo vaisto pavartojimo. Nustatyta, kad praėjus apytikriai 15 min. po 100 mg avanafilio pavartojimo, pradėtą lytinį aktą sėkmingai pavyko atlikti 24,7 proc. atvejų, 200 mg avanafilio – 28,2 proc., o placebo grupėje – 13,8 proc. Mažiausiai vieną lytinį aktą, pradėtą per pirmas 15 min. po vaisto pavartojimo, 100 mg avanafilio grupėje pavyko atlikti 57,6 proc., o 200 mg grupėje – 59,7 proc. vyrų, t. y. daugiau nei placebo grupėje (40,4 proc.). Šio tyrimo rezultatai rodo, kad daugumai vyrų, kuriems avanafilis buvo veiksmingas, poveikis pasireiškė per pirmas 15 min. pavartojus vaisto.
Avanafilis išsiskiria ypač dideliu selektyvumu FDE5 receptoriams, o tai leidžia sumažinti nepageidaujamų reiškinių dažnį, kurie yra susiję su poveikiu kitiems FDE receptoriams (21). Išgėrus avanafilio, jis absorbuojamas greitai. Didžiausia nustatyta šio vaisto koncentracija plazmoje pasiekiama per 0,5– 0,75 val. po vaisto išgėrimo nevalgius, vaistas greitai pradeda veikti, o pusinės eliminacijos periodas yra gana ilgas (6–17 val.). Visos šios ypatybės gali padėti išvengti daugelio FDE5i vartojimo klaidų ir padidinti sėkmingai gydomų pacientų skaičių. Svarbu paminėti, kad avanafilio dozė nepriklauso nuo paciento amžiaus, inkstų ir kepenų funkcijos (22).
Apibendrinimas
ES – tai būklė, kai vyras nesugeba pasiekti ir išlaikyti erekciją, būtiną lytiniam aktui atlikti. ES vyrams sukelia fiziologinį diskomfortą, turintį įtakos gyvenimo kokybei ir partnerių tarpusavio santykiams. Burri ir H. Porst atliktas tyrimas įvertino pacientų, gydomų dėl ES, lūkesčius, susijusius su idealia vaisto veikimo pradžia ir pageidaujama veikimo trukme, taip pat ir įvairių su lytine disfunkcija susijusių veiksnių svarbą. Erekcijos išlaikymas, kol partnerė pasieks orgazmą, išlieka svarbiausias aspektas lytinių santykių metu. Noras įtikti partnerei, jausti malonumą buvo svarbiausi visaverčio lytinio gyvenimo aspektai. Daugumai vyrų ideali vaisto veikimo pradžia yra apie 15 min., veikimo trukmė – iki 4 val. FDE5i yra pirmo pasirinkimo vaistai ES gydyti. Avanafilis – veiksmingas, greitai veikiantis ir gerai toleruojamas vaistas.
Parengė gyd. Ernesta Vanharie
Šaltinis: "Internistas" Nr.2,2016m.
Komentarai
Puikus straipsnis
Idomu