+1
-1
0

ABC bendrosios praktikos gydytojui

 

Dalia Triponienė

Vilniaus Universiteto Kraujagyslių chirurgijos centras

 

 

Santrauka: Limfinės kraujotakos sutrikimas nėra iki šiol pakankamai įvertinamas ir nepradedamas ankstyvas gydymas. Negydomos limfedemos pasekmės yra grėsmingos: celiulitai, dramblialigė, opos, infekcija, jos sutrikdo pacientų fizinę ir psichinę būklę.

Limfedema – tai limfos tėkmės sutrikimas, kai skystis iš audinių negali pasišalinti ir sukelia tinimą.

 

Limfinė sistema susideda iš limfinių kapiliarų, limfagyslių ir limfmazgių, dar limfinei sistemai priskiriama blužnis ir tonzilės.

Limfiniai kapiliarai organuose ir audiniuose sudaro tankų tinklą. Jie yra ploni, vingiuoti, jų sienelės susideda vien iš labai pralaidaus endotelio, kuris gali plėstis, padidindamas spindį 2 – 3 kartus. Limfinių kapiliarų sienelė rezorbuoja audinių skystį, ląstelių įrimo produktus, mikrobus, vėžines ląsteles.

Susijungę limfiniai kapiliarai sudaro limfagysles, kurios turi daug vožtuvėlių su automatine peristaltikos sistema, kurie leidžia limfai tekėti į centrą. Paviršinės limfagyslės yra greta poodinių venų, o giliosios limfagyslės – apraizgiusios giliąsias venas ir organus. Tarp limfagyslių yra įsiterpę limfmazgiai, kurie tarnauja tarsi barjeru limfai apšvarinti.

Išėjusios iš limfmazgių vartų, limfagyslės  susijungusios sudaro sritinius limfinius kamienus, kurie sueina į pagrindinį krūtininį limfinį lataką, kuris įteka kakle į poraktinės venos ir Jungo venos sandūrą.  Suaugusio žmogaus organizme į veninę sistemą per parą suteka 1,5 2,0 limfos (1).

Limfinės tėkmės sutrikimas būna dėl dviejų priežasčių:

Pirmoji – kai limfagyslės užanka arba jos užspaudžiamos, kai limfiniai kapiliarai tampa mažai pralaidūs skysčiui ir iš intersticiumo audinių skystis neišdrenuojamas.

Antroji priežastis – per didelis skysčių kaupimasis audiniuose, o limfinė sistema nepajėgi išdrenuoti visą skystį į venas.

Antroji priežastis dažniausiai būna dėl bendrų organizmo negalavimų: dėl mažos baltymų koncentracijos kraujyje, dėl širdies, inkstų ir kepenų nepakankamumo. Atsiranda simetriškas kūno dalių, dažniausiai  kojų, patinimas. Šios edemos pasiduoda gydymui diuretikas. Tai bendrinės hipoproteininės edemos.

Lokalios hip