Sportuoti nevėlu pradėti ir po keturiasdešimties

Man 45-eri. Sveikata niekada labai nesiskundžiau. Svoris irgi buvo normalus. Bet dabar kartais ryte atsibudus paskauda nugarą, būna, kas kraujo spaudimas padidėja. Draugė gydytoja patarė pradėti sportuoti. Bet aš niekada to nedariau. Tai ar verta pradėti, jei taip ką turėčiau žinoti, kad besportuodama sau nepakenkčiau
Marija

Jeigu keturiasdešimtmečiai ir vyresni žmonės atlieka fizinius pratimus arba mėgsta fiziškai aktyvų gyvenimo būdą, jų senėjimo procesas yra lėtesnis. Fiziniai pratimai gerina judesių koordinaciją (mažesnė griuvimų ir kaulų lūžių rizika, o tai labai aktualu vyresniems žmonėms), neleidžia pradėti nykti raumenų masei (penktąjį gyvenimo dešimtmetį raumenų masė natūraliai ima mažėti). Fiziškai pasirengę žmonės yra ištvermingesni, ne taip greit pavargsta, o aktyviai užsiimantys kūno kultūra atrodo gerokai jaunesni už nesimankštinančius bendraamžius.

Fizinio krūvio metu padidėja kraujo spaudimas bei jo tekėjimo greitis kraujagyslėmis. Todėl visi organai, taip pat ir širdis, daug geriau aprūpinami krauju.

Jeigu pradedama sportuoti sulaukus 40 metų ar daugiau, krūvį būtina didinti pamažu. Kad treniruotė būtų veiksminga, organizmas turi gauti didesnį fizinį krūvį nei tas, prie kurio yra įpratęs. Pradžioje patariama atlikti fizinius pratimus kas antrą dieną (kad organizmas spėtų atgauti jėgas), po 20-30 min., pamažu krūvį didinant.

Pulsas krūvio metu turėtų būti treniruojamas.

Kaip jį apskaičiuoti?

Iš 220 atimkite amžių (metais) ir tai bus maksimalus pulso dažnis, leistinas jums.
Pavyzdžiui, jeigu jums 40 metų, 220 - 40 =180.
Pulsas 180 k./min. jums yra maksimalus.

180×0,5=90;
tai - pulso riba, kai fizinis krūvis veikia organus ir sistemas;
dirbant mažesniu intensyvumu, t.y. kai krūvis nepakankamas, treniruotės efekto nėra.

180×0,85=153;
tai - viršutinė pulso riba.
Jeigu po krūvio širdis plaka dažniau, vadinasi, krūvis buvo per didelis.

Treniruotės metu pulso dažnis gali būti 90-153 k../min.
Labai svarbi ir pulso dažnio grįžimo į pradinį trukmė. Paprašykite, kad jį įvertintų šeimos gydytojas ar kūno kultūros specialistas.