Image„Savigarba” reiškia, kad žmogus teigiamai save vertina, jaučiasi vertas gero gyvenimo ir gero aplinkinių elgesio. Sveika savigarba – tai realistiškas savo galimybių įvertinimas, o prasideda ji nuo aplinkinių rodomos pelnytos pagarbos.
Teigiamai save vertinantis vaikas pasitiki savimi, žino savo vietą po saule ir nesistengia įtikti, kad jaustųsi priimtas. Pasitikintys savimi vaikai, turintys šviesios ateities viziją, rečiau atsiduria situacijose, trukdančiose siekti gyvenimo tikslų.

1. Priimkite vaiką kaip atskirą būtybę ir pripažinkite jo emocijas svarbiomis. Leiskite jam jausti ir reikšti savo jausmus. Klausykite ne tik vaiko žodžių, bet ir jausmų, perfrazuokite ir atspindėkite. Būdami empatiški tėvai, užauginsite empatišką vaiką, kuris vėliau užaugs empatišku suaugusiu žmogumi, jautriu kitiems ir gebančiu užmegzti sėkmingus tarpusavio santykius.

2. Girkite vaiką už tai, ką jis daro gerai. Kartais tėvai vengia pagyrimų, nes bijo, kad vaikas taps savanaudis. Tai netiesa – vaikai nori išmokti teisingai elgtis, ir tėvų pagyrimai yra jiems vertingos nuorodos. Sėkmes švęskite, o ištikus nesėkmei nuraminkite ir padrąsinkite.

3. Dažnai apkabinkite vaiką ir sakykite, kad mylite jį tokį, koks jis yra. Atminkite, vaikai labiau girdi jūsų balsą, o ne žodžius, tad kalbėkite pagarbiai ir meiliai.

4. Pamokymai, kaip elgtis, nė iš tolo neprilygsta geram pavyzdžiui. Vaikai mokosi stebėdami, todėl rodykite pagarbą jiems ir aplinkiniams, ir jie seks jūsų pavyzdžiu.

5. Išmokykite vaiką priimti jo amžiui tinkamus sprendimus: iš pradžių leiskite pasirinkti žaislą, kurį vaikas norėtų vežtis mašinoje, vėliau leiskite išsirinkti, kokį megztuką vilktis šaltą žiemos dieną, dar vėliau – apskritai rinktis drabužėlius. Su paaugusiais vaikais, priimdami sudėtingus sprendimus, galėsite apsvarstyti galimybes ir pasekmes, sprendimo privalumus ir trūkumus. Leiskite vaikams klysti, nes ir iš klaidų mokomasi.

6. Auklėdami atskirkite vaiko asmenybę nuo jo elgesio. Sakykite „man nepatinka, kai tu…” užuot vadinę vaiką „kvailiu”.

7. Kalbėkitės su vaiku apie praėjusią dieną, klauskite ir dėmesingai klausykite; tegul vaikas jums paskaito knygą ir parodo, ką nuveikė mokykloje.

8. Skatinkite vaiką sportuoti, muzikuoti ar šokti. Domėkitės jo veikla.

9. Stenkitės emociškai nepriklausyti nuo savo vaiko ir neverskite rūpintis jumis. Leiskite jam priklausyti ir tikėtis jūsų paramos.

10. Parodykite, ko tikitės iš vaiko socialinėse situacijose, bet nepaverskite jo „mažu suaugusiuoju”.
 

SelfHelp Magazine

 

www.reikalingaaukle.lt