10 dalykų, kurių vaikui negalima sakyti

ImageTaip jau būna: labai supykę vaikams pasakome nederamų dalykų. Tačiau kai kurie tėvai, visai to nenorėdami, savo vaikui be perstojo kartoja tokius dalykus, kurie ilgainiui sukelia labai blogus padarinius.
Kai vaikai dar visai maži, mes kruopščiai renkamės žodžius - ką galime sakyti ir ko ne. Bet kai vaikai šiek tiek paauga, darosi sunku kontroliuoti žodžių srautą. Štai 10 dalykų, kurių jūs neturėtumėte sakyti savo vaikui.

1. “Kodėl tu negalėtum būti labiau panašus į savo seserį?”

Toks palyginimas turi dvejopą žalą. Visų pirma, tarp vaikų įsiplieskia nesantaika. O antra, vaikams vystosi nepilnavertiškumo kompleksas. Kiekvienas mažas žmogutis - unikalus ir jam dar teks ilgai aiškintis savo paties gabumus. Todėl jam padėkime atrasti savo talentus, užuot vertę susitapatinti su kitais.

2. “Kartais tu būni tikrai negeras.”

“Negeras” - tai reiškia, kad nieko gero jame nėra. Bet toks pasakymas itin žalingas - jis tik sumažina vaiko savigarbą, o problemos visai nepadeda išspręsti. Vaikui aiškiai pasakykite, koks jo poelgis yra netinkamas, bet nesmerkite jo asmenybės. Juo labiau kad tam ir pagrindo nėra, nes išties negerų žmonių yra labai mažai, o jūsų vaikas juk ne toks?

3.“
Dabar aš negaliu tau skirti laiko.”

Žinoma, jūs negalite visos dienos skirti vien savo vaikams. Tačiau sakydami, kad neturite laiko, jūs tarsi teigiate, kad vaikas nėra svarbus. Paaiškinkite, kad po 10 minučių (ar valandos) užbaigsite pradėtą darbą, o tada jau galėsite vaikui skirti daug daugiau dėmesio nei dabar. Vaikas supras, palauks ir tarp jūsų užsimegs puiki draugystė.

4. Pabandyk “suimti save į rankas.”

Paauglystė - intensyvių emocijų laikas, o jas ignoruojant arba laikant tik silpnumo požymiu, vėliau gali atsirasti sunkiai išsprendžiamų bendravimo nesklandumų.

5. “Aš tavęs nemylėsiu, jeigu tu ir toliau taip elgsiesi.”

Tėvų meilė turi būti besąlyginė ir vaikas turi jausti, kad jis visada bus mylimas, neatsižvelgiant į jo poelgius, išvaizdą ir t.t. Jeigu jūs įteigiate vaikui, kad jūsų meilė priklauso nuo jo gero elgesio, tai smarkiai sumažinate saugumo jausmą.

6. “Niekas tavo nuomonės neklausė.”

Pabandykite neatmesti savo vaiko nuomonės. Jeigu niekada neleisite jam dalyvauti suaugusiųjų pokalbyje, tai nesitikėkite, kad jis išreikš savo nuomonę būdamas suaugęs.

7. “Man nepatinka tavo draugai.”

Vaikai tapatina save su draugų grupe. Jeigu kritikuojate tą grupę, tai vaikas jaučia, kad jis taip pat yra kritikuojamas. Jeigu manote, kad jo draugai jam rodo blogą pavyzdį, tai paskatinkite draugauti su kitais vaikais, plėskite jo pažinčių ratą.

8. “Tu turi tapti gydytoju / teisininku / mokytoju.”

Yra didelis skirtumas tarp to, ar jūs visaip skatinate vaiką pasiekti kuo daugiau gyvenime, ar patys už jį nusprendžiate, kokią karjerą jis turi pasirinkti. Leiskite jam pačiam įgyvendinti savo siekius.

9. “Ir po viso to, ką aš dėl tavęs padariau…”

Nesukelkite vaikui kaltės jausmo ir neverskite jo būti dėkingo už kiekvieną smulkmeną, kurią jam padarote. Juk ir patys nenorite jaustis amžinai kalti prieš savo tėvus, kad turėjo daug vargo jus augindami?

10. “Tu storas.”

Vaikai, turintys antsvorio problemų, labai skaudžiai tai išgyvena. Jeigu norite savo vaikui padėti, paprasčiausiai duokite jam mažiau kaloringą maistą ir per daug nešnekėkite, kaip negražu būti storam.

Vaikams viena diena - kaip suaugusiesiems metai. Todėl jau šiandien kalbėdamiesi su vaiku neužmirškite savęs pakontroliuoti: ar tikrai jūsų kalba vaiko nežeidžia?

 

Paruošta pagal “Prima”

 

www.reikalingaaukle.lt