10 patarimų tėvams, kaip apsaugoti vaikus nuo nėštumo paauglystėje

Paauglių nėštumo prevencijos kampanija apžvelgė tėvų įtakos vaikų seksualiniam elgesiui tyrimų rezultatus ir šia tema diskutavo su daugeliu ekspertų, tėvų ir pačiais paaugliais. Paaiškėjo, kad tėvai ir kiti suaugusieji gali daug ką nuveikti mažinant nėštumo riziką, kol jų vaikas dar nesuaugo.

Šie 10 patarimų, kuriuose kalbama apie stiprių, artimų santykių su vaikais ir paaugliais svarbą, aiškių lūkesčių išsakymą, atvirus ir dažnus pokalbius rūpimais klausimais, gali pasirodyti seniai žinomi. Tyrimais įrodyta, jog šie pamokymai – tai ne tik geros idėjos. Jie gali paskatinti paauglius susilaikyti nuo lytinių santykių, o tuos, kurie jau seksualiai aktyvūs, paraginti visuomet naudotis patikima kontracepcija.

Taigi, ką daryti?

1. Būkite tikri savo seksualinėmis vertybėmis ir požiūriu į tai.

Kalbėti su vaikais apie seksą, meilę ir tarpusavio santykius visuomet lengviau, kai esi įsitikinęs savo požiūriu į šiuos dalykus. Kad būtų paprasčiau, pagalvokite, ką manote šiais klausimais:
• Ką jūs iš tiesų galvojate apie seksualiai aktyvius mokyklinio amžiaus vaikus ir apie jų galimybes tapti tėvais?
• Kas atsakingas už seksualinio elgesio apribojimą poroje ir kaip tai padaryti?
• Ar buvote seksualiai aktyvūs paauglystėje ir ką dabar apie tai manote? Ar gyvenote lytinį gyvenimą iki vedybų? Ką šiais klausimais po apmąstymų norėtumėte pasakyti savo vaikams?
• Ką galvojate apie skatinimą paaugliams susilaikyti nuo lytinių santykių?
• Ką galvojate apie paauglius, naudojančius apsisaugojimo priemones?

2. Kalbėti apie lytinį gyvenimą pradėkite ankstyvoje vaikystėje ir darykite tai dažnai.

Vaikai turi daug klausimų apie seksą ir dažnai sako, jog labiausiai norėtų juos aptarti su tėvais. Pradėkite apie tai pokalbį ir stenkitės būti nuoširdus, atviras ir pagarbus. Pasitikinčiai ir atvirai išsakykite savo požiūrį ir paaiškinkite, kodėl taip galvojate. Jei kažkuo nesate tikri, pasakykite tai savo vaikams. Pasistenkite, jog tai būtų dialogas, o ne paskaita.

Paklauskite, ką jie galvoja ir žino, kad galėtumėte pataisyti klaidingą nuomonę. Paklauskite, galbūt juos kas nors jaudina.
Pasakoti apie tarpusavio santykius ir intymumą vaikui suprantama kalba pradėkite dar ankstyvame amžiuje ir nesustokite paauglystėje. Kad tėvai ir vaikai turi kalbėtis apie lytinį gyvenimą ir meilę, yra tikrų tikriausia tiesa. Tai liečia visus: sūnus ir dukteris, tėčius ir mamas. Visiems vaikams reikia pokalbių, patarimų ir informacijos apie šiuos dalykus net ir tada, kai atrodo, jog jie visiškai nesidomi tuo, ką jūs norite pasakyti.

Bet kokios išsamios informacijos, kurios jums gali prireikti, rasite daugelyje nebrangių knygų. Tik nesigėdinkite to, jog jūs kažko nežinote. Vaikams būtina pagalba, kad jie ne tik įsisavintų kūno dalių funkcijas, bet ir suvoktų lytinio gyvenimo reikšmę. Išaiškinkite, kas tai yra seksas ir meilė, koks skirtumas tarp jų. Nepamirškite pasikalbėti ir apie priežastis, kodėl vaikams seksas yra įdomus ir viliojantis. Jeigu kalbėsite tik apie "blogąsias" puses – neplanuotą nėštumą ir ligas, vaikai paprasčiausiai tai praleis pro ausis.

Štai keletas klausimų, kuriais norėtų padiskutuoti dauguma vaikų:

• Kaip aš sužinosiu, kad įsimylėjau? Ar seksas suartins mane su mano mergina/vaikinu?
• Kaip aš sužinosiu, kad esu jau pasirengęs gyventi lytinį gyvenimą?
• Ar užsiimdamas seksu tapsiu populiaresnis? Ar būsiu labiau suaugęs ir man bus prieinami kiti tik suaugusiems skirti dalykai?
• Kaip aš pasakysiu savo vaikinui, kad dar nesu pasiruošusi mylėtis? Ar aš neįskaudinsiu jo jausmų ir neprarasiu jo?
• Kaip aš susitvarkysiu su savo merginos spaudimu pasimylėti?
• Kaip veikia kontraceptikai? Ar vieni būdai turi privalumų prieš kitus? Ar jie saugūs?
• Ar galima pastoti pasimylėjus pirmą kartą?

Būkite ne tik tokiais tėvais, kurių galima paklausti, bet ir turėkite savo nuomonę. Pasakykite vaikams, ką jūs galvojate. Nesivaržykite pasakyti, pavyzdžiui:

• Mano manymu, vaikai, besimokantys vidurinėje mokykloje, dar per jauni užsiiminėti seksu ypač įvertinus šių dienų riziką.
• Mylėdamasis visuomet naudok apsisaugojimo priemones nuo nėštumo ir lytiniu keliu plintančių ligų, kol būsi pasirengęs turėti vaikų.
• Nėra neįprasta pajusti spaudimą užsiimti seksu. Turi gerai pagalvoti, kaip toliau elgsiesi. Turėk planą. Ar pasakysi "ne"? Ar naudosiesi apsisaugojimo priemonėmis? Kaip tu su visu tuo susidorosi?
• Nieko blogo galvoti apie seksą ir jausti lytinį potraukį. Visiems taip būna! Bet pradėti kūdikį paauglystėje yra per anksti.
• Esu susirūpinęs, kad paauglių girtavimas veda į nesaugius lytinius santykius.
• (Berniukams) Turėdamas kūdikį netapsi vyru. Vyru tampama tada, kai išmokstama palaukti ir elgtis atsakingai.
• (Mergaitėms) Neprivalai mylėtis su vaikinu tik tam, kad jį išlaikytum. Jeigu jus riša tik seksas, pasirink kurį nors kitą.
Beje, tyrimai įrodė, jog kalbėjimas apie lytinį gyvenimą neskatina paauglių jį pradėti. Taip pat atsiminkite, kad jūsų elgesys turi atitikti jūsų žodžius. Mokydami "daryk, kaip sakau, o ne kaip darau" pralaimėsite prieš vaikus ir paauglius, kurie atidžiai seka suaugusiųjų gyvenimą.

3. Prižiūrėkite ir tikrinkite vaikus bei paauglius.

Šeimos pokalbio metu susitarkite dėl taisyklių ir "komendanto valandų". Jeigu jūsų vaikas po pamokų grįžta 15val, o jūs iš darbo – tik 18val, kas atsakingas už tai, kad tomis valandomis jis ne tik saugus, bet ir užsiima naudinga veikla? Kur jie eina su draugais? Ar ten yra juos prižiūrinčių suaugusiųjų? Prižiūrėdami ir kontroliuodami savo vaikus jūs ne kabinėjatės, o atliekate tėvų pareigą.

4. Susipažinkite su vaiko draugais ir jų šeimomis.

Draugai vieni kitiems daro didelę įtaką, todėl padėkite savo vaikams ir paaugliams susidraugauti su tais, kurių šeimose tos pačios vertybės. Kai kurie tėvai netgi susitinka su vaiko draugų tėvais tam, kad kartu nustatytų taisykles ir apibrėžtų lūkesčius. Kur kas lengviau priversti vaiką laikytis tokių "komendanto valandų", kokių turi laikytis ir jo draugai. Jeigu jūsų ir kitų tėvų požiūris nesutampa, laikykitės savo įsitikinimų. Pasikvieskite vaiko draugus į svečius ir atvirai pasikalbėkite.

5. Atkalbėkite vaiką nuo ankstyvų, dažnų ir nuolatinių pasimatymų.

Užsiėmimai grupėse tarp jaunų žmonių yra geri ir dažnai būna linksmi. Tačiau leidimas paaugliams iki 16 metų amžiaus nuolat susitikinėti dviese gali prišaukti bėdų. Su vaiku apie tai pasikalbėkite dar vaikystėje. Nelaukite, kol jūsų paauglys pasiūlys planą, kuris skirsis nuo jūsiškio. Kitaip jis ar ji gali pagalvoti, kad jūs nemėgstate konkretaus žmogaus ir nepritariate kvietimui.

6. Neleiskite savo dukrai susitikinėti su gerokai vyresniu vaikinu. Ir neleiskite savo sūnui užmegzti draugystės su gerokai jaunesne mergina.

Vyresni vaikinai žavi merginas. Dažnai jie turi pinigų ir automobilį! Tačiau jeigu vaikinas yra kur kas vyresnis, rizikuojate prarasti situacijos kontrolę. Pabandykite nustatyti amžiaus ribą: amžiaus skirtumas turėtų būti ne didesnis nei du (blogiausiu atveju – nei trys) metai. Ženklus amžiaus skirtumas tarp jaunesnės merginos ir vyresnio vaikino merginą gali pastūmėti į rizikingas situacijas, pavyzdžiui, netrokštami lytiniai santykiai ir seksas be apsaugos priemonių.

7. Padėkite vaikams susikurti tokių ateities siekų, kurie viliotų labiau nei ankstyvas nėštumas ir tėvystė.

Jeigu ateitį nupiešite šviesią, tikimybė, kad jūsų vaikas susilaikys nuo lytinių santykių, atidės nėštumą ir tėvystę, padidės. Taigi padėkite jiems susikurti prasmingus ateities tikslus, patarkite, kaip juos įgyvendinti, ir padėkite jų pasiekti. Pavyzdžiui, paaiškinkite jiems, kad norint tapti mokytoju reikia baigti mokyklą ir išlaikyti egzaminus. Mokykite juos laisvalaikį išnaudoti prasmingai, pavyzdžiui, nusistatyti tam tikrą laiką namų darbų ruošimui. Paaiškinkite, kaip nėštumas ir tėvystė gali sugriauti pačius geriausius planus, pavyzdžiui, turėdamas išlaikyti kūdikį, negalės studijuoti.

8. Duokite vaikams suprasti, jog vertinate išsimokslinimą.

Skatinkite vaikus rimtai mokytis mokykloje ir reikalaukite gerų rezultatų. Pažangumo pablogėjimas dažnai tampa pirmuoju problemų, galinčių pasibaigti nėštumu paauglystėje, ženklu. Taigi atidžiai stebėkite, kaip sekasi vaikui mokykloje, ir įsikiškite tuoj pat, kai tik rezultatai pablogėja. Sekite pažymius ir aptarkite juos su vaiku. Susitikite su mokytojais, auklėtoja ir treneriais. Domėkitės, kas užduota namų darbams, ir padėkite juos atlikti.

9. Domėkitės, ką jūsų vaikas žiūri, skaito ir ko klauso.

Žiniasklaidoje (televizijoje, radijuje, filmuose, muzikiniuose klipuose, žurnaluose ir internete) gausu medžiagos, skleidžiančios neteisingas žinias. Seksas retai turi prasmę, retai pasitaiko neplanuotas nėštumas, ir tik nedaugelis besimylinčių asmenų būna susituokę ar artimai bendraujantys. Ar tai atitinka jūsų pažiūras ir vertybes? Jeigu ne, pasikalbėkite su vaiku apie tai, kas vaizduojama žiniasklaidoje ir kaip jūs tai vertinate. Jeigu jus papiktino tam tikra laida ar filmas, pasakykite tai ir paaiškinkite kodėl. Lavinkite savo išprusimą: galvokite, ką jūs ir jūsų šeima žiūrite ir skaitote. Skatinkite kritinį vaikų mąstymą: pasiteiraukite, ką jie galvoja apie laidas, kurias jie žiūri, ir muziką, kurios jie klausosi.

10. Šie 9 aukščiau paminėti patarimai pagelbės tik tuomet, jeigu jūsų santykiai su vaiku nuo pat ankstyvo amžiaus bus stiprūs ir artimi.

Stenkitės, kad jūsų ryšys būtų šiltas, griežtas, kupinas bendravimo ir skatinantis abipusį pasitikėjimą bei pagarbą. Nėra vieno vienintelio būdo tokiems santykiams sukurti, bet jums gali pagelbėti šie patarimai:

• Aiškiai ir dažnai išreikškite savo meilę ir šiltus jausmus. Apkabinkite vaikus ir pasakykite, kiek daug jie jums reiškia. Pagirkite vaikus už laimėjimus, bet atminkite, jog jausmus išsakyti reikia ne tik už nuopelnus.

• Atidžiai klausykitės, ką kalba jūsų vaikai, ir kreipkite dėmesį į tai, ką jie daro.

• Laiką su vaikais leiskite užsiimdami tokia veikla, kuri atitinka ne tik jūsų, bet ir jų amžių bei norus. Bendri potyriai – tai lyg "banko sąskaitoje" sukaupti jausmai ir pasitikėjimas, vėliau tampantys bendravimo įvairiais, tarp jų ir lytinio gyvenimo, klausimais pamatu.

• Palaikykite vaikus ir domėkitės tuo, kuo domisi jie. Lankykitės sporto treniruotėse, pasidomėkite jų hobiu, džiaukitės net ir mažiausiais jų pasiekimais, užduokite tokius klausimus, kurie parodytų, jog jums rūpi žinoti apie jų gyvenimą.

• Būkite mandagūs ir gerbkite savo vaikus, neerzinkite ir nesišaipykite. Nelyginkite paauglio su kitais šeimos nariais (pavyzdžiui, kodėl tu negali būti panašus į savo vyresniąją seserį?). Parodykite, kad iš jų taip pat tikitės mandagumo ir pagarbos.

• Skatinkite jų pasitikėjimą savimi padėdami siekti įgūdžių. Atminkite, jog pasitikėjimas savimi išsiugdomas, su juo negimstama. Pats geriausias būdas tapti savimi pasitikinčiu – daryti kažką gerai.

• Kuo dažniau valgykite visa šeima kartu ir šį laiką išnaudokite pasikalbėjimams, o ne ginčams.

Paskutinė pastaba: niekada nevėlu pradėti gerinti santykius su vaiku ar paaugliu. Nenuvertinkite artimų santykių tarp tėvų ir vaikų, patarimų, pritarimo ir paramos reikšmės. Jų vaikams reikia visais gyvenimo tarpsniais.