+1
-0
+1
5 maisto produktai, turintys stebinantį poveikį sveikatai

Dauguma mitybos specialistų drąsiai teigia, kad mityba – vienas įdomiausių mokslų! Mes nuolat mokomės apie tai, kiek įvairiuose maisto produktuose yra maistinių medžiagų, kurios užkerta kelią ligoms, apsaugo nuo senėjimo ir gerina sveikatą. Galima valandų valandas per dieną praleisti peržiūrinėjant naujus mokslinius tyrimus, tačiau išvada viena: tam tikro maisto poveikis sveikatai yra neįkainojamas. Šiame straipsnyje aprašyti penki maisto produktai, kurie, pasak naujausių tyrimų, yra itin naudingi mūsų sveikatai.

Metabolizmą didina grybai

Vitaminas D yra mitybos roko žvaigždė. Tyrimais nustatyta, kad pakankamas šio vitamino kiekis gerina raumenų veiklą, leidžiant jiems efektyviau dibti, didina energiją ląstelėse. Taip pat reikiamas vitamino D kiekis sumažina nutukimo, cukrinio diabeto, širdies ligų, aukšto kraujo spaudimo, osteoporozės ir tam tikrų vėžio formų riziką. Tačiau mokslininkai apskaičiavo, kad daugumos žmonių organizme jaučiamas gana didelis šio vitamino trūkumas. Ši pagrindinė maistinė medžiaga nėra natūraliai randama daugelyje maisto produktų, todėl tinkamas jos užtikrinimas gali tapti tikru iššūkiu. Vitaminą D dar galima vadinti „saulės vitaminu“, nes būnant saulėje, ultravioletiniai spinduliai skatina jo gamybą organizme. Deja, jūs negalite pasikliauti saule kaip vieninteliu vitamino šaltiniu. Ypatingai tai priklauso nuo gyvenamosios vietos, sezono, paros laiko, debesuotumo, smogo ir t.t. Štai kodėl ką tik paskelbtas tyrimas apie grybus buvo toks įspūdingas. Mes žinoma, kad UV spinduliai taip pat padeda išaugti ir grybams. Mokslininkai nustatė, kad valgymas saulėje išaugintų grybų, didina vitamino D kiekį kraujyje kaip specialūs papildai.

Kaip daugiau suvalgyti grybų:

Grybais jūs galite pagardinti omletą ar salotas, įmaišyti jų į įvairiausius makaronų patiekalus. Orkaitėje paskrudinti ar apkepti grybai su žolelėmis gali paskaninti ne vieną patiekalą. Taip pat tai puikus šaltasis užkandis, tereikia marinuotus pievagrybius užpilti balzamiko užpilu, tuomet paskrudinti ant grotelių.

Kūno riebalus mažina mangai

Mangai puikia stiprina imuninę sistemą, nes juose gausu vitaminų A ir C, skaidulinių medžiagų ir unikalių antioksidantų. Įrodyta, kad jie kovoja su uždegimais, žinomais kaip lėtinių ligų sukelėjais. Naujausiais tyrimais įrodyta, kad šie „brangakmeniai“ taip pat gali padėti sumažinti kūno riebalus. Specialūs tyrimai buvo atliekama su pelėmis. Buvo nustatyta, kad po dviejų mėnesių, mangais šeriamų pelių svoris pakito, taip pat jų organizme sumažėjo cholesterolio kiekis, bei susinormalizavo cukraus kiekis kraujyje.  

Kaip dagiau suvalgyti mangų:

Labai skanus desertas: supjaustytą mangą sumaišykite su plakta grietinėle, bei pakepintais grūdais. Jį galite panaudoti gamindami pikantiškus patiekalus, pavyzdžiui, kepant jūros gėrybes.  

Saugokite smegenis valgydami uogas

Apie uogų naudą kalbama jau gana senai ir tai yra visiška tiesa. Jos padeda apsisaugoti nuo nutukimo, mažina insulino ir trigliceridų kiekį kraujyje, taip pat kovoja su širdies ligomis, vėžiu, aukšto kraujo spaudimu ir osteoporoze. Dabartiniais tyrimais įrodyta, kad uogos gali padėti išvalyti toksinus iš smegenų, siekiant apsaugoti jas nuo senėjimo ir ligų, pavyzdžiui, Alzheimerio ir Parkinsono.

Kaip daugiau suvalgyti uogų:

Šviežios uogos yra vienas iš didžiausių gyvenimo malonumų, todėl ypač sezono metu, reikėtų jomis mėgautis kiek įmanoma daugiau. Įtraukite jas į įvairius patiekalus, pavyzdžiui, nesmulkintų grūdų skrudinta duona su uogomis. Vertėtų uogas užšaldyti, taip jomis galėsite mėgautis ištisus metus, gaminant pikantiškus patiekalus, plakant įvairiausius kokteilius.

Pilvo riebalus mažina vynuogės

Vynuogės vis dar laikomos paslaptingomis uogomis. Daugybės tyrimų dėka įrodyta, kad šios uogos veikia kaip stiprus antioksidantas, vadinamas flavonoidu. Mažina širdies ligų riziką, atpalaiduoja kraujagysles ir didina kraujotaką, slopina kraujo krešulių susidarymą, užkerta kelią cholesteroliui. Nustatyta, kad raudonų, žalių ir juodųjų vynuogių mišinys ne tik veikia, kaip puikus antioksidantas, bet taip pat sumažina uždegimus, bei pilvo srityje besikaupiančius riebalus. Mokslininkai sako, kad vynuogių poveikis gali sumažinti metabolinio sindromo riziką.

Kaip daugiau suvalgyti vynuogių:

Šviežios vynuogės puikiai tinka su jūros gėrybėmis ir avinžirniais arba neskaldytais grūdais.

Kraujospūdį mažinantys burokėliai

Burokėliai suteikia energijos, yra natūraliai saldūs. Juose gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Ankstesni tyrimai parodė, kad burokėliai gali padėti sulėtinti vėžio augimą ir pagerinti sportininko rezultatus didinant ištvermę. Naujausių tyrimų dėka, buvo įrodyta, kad burokėlių sultys itin gerai mažina aukštą kraujospūdį.  

Kaip daugiau suvalgyti burokėlių:

Burokėliai itin tinka įvairių sulčių maišymui. Taip pat tai puikus garnyras prie įvairiausių patiekalų.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė