Akinių lęšiai: kokius pasirinkti?

Suprastėjus regėjimui gydytoja “prirašė” akinius. Rengiuosi juos užsisakyti, tad norėčiau daugiau sužinoti apie akinių lęšius.
Rima


Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja oftalmologė Aldona Kasperavičienė:

- Pirkdami naujus akinius nemažai laiko sugaištame, kol randame sau patinkančius ir tinkančius rėmelius. O jei dar pardavėjas siūlo pasirinkti, kokių lęšių norite akiniams - fotochrominių, poliarizuotų, su antirefleksine danga ar dar kitokių - galva iš viso gali susisukti. Todėl dar prieš einant į optiką verta pasidomėti, kokių lęšių būna, pasikonsultuoti su akių gydytoju ir išsirinkti sau tinkamiausius.

Organiniai lęšiai, žmonių vadinami tiesiog plastikiniais, yra lengvesni už mineralinius (stiklinius), nedūžta, tad ypač tinka nešioti vietoje nenustygstantiems vaikams. Plastikiniai lęšiai geriau sulaiko ultravioletinius spindulius nei mineraliniai.

Fotochrominiai akinių lęšiai - puikus pasirinkimas tiems žmonėms, kurie nori turėti ne tik regėjimą koreguojančius akinius, bet ir apsaugančius nuo spiginančių saulės spindulių. Šie lęšiai tamsėja veikiami ultravioletinių saulės spindulių (lauke) ir šviesėja, kai šie spinduliai jų nepasiekia (patalpoje). Jie gali būti įvairių atspalvių, mineraliniai ir plastikiniai.

Kiek aptems mineralinis lęšis, priklauso nuo spindulių ir dioptrijų. Kuo jų daugiau, tuo storesnis stiklas, stipriau reaguoja į šviesą, daugiau tamsėja. Kiek patamsės plastikiniai lęšiai, priklauso tik nuo saulės spindulių, jų kritimo kampo.

Fotochrominių lęšių privalumai:

greitai prisitaikantys įvairioms apšvietimo sąlygoms
fotochrominiai lęšiai garantuoja komfortą ir adekvačią regėjimo apsaugą,
akinius galima nešioti patalpoje ir lauke,
šie lęšiai patikimai saugo nuo ultravioletinių saulės spindulių.

Fotochrominiai lęšiai nerekomenduojami:

vairuojantiesiems automobilį, nes automobilio stiklas nepraleidžia ultravioletinių spindulių, kurie sukelia fotochrominį efektą.

Dirbantiems prie vandens telkinių (žvejams, jūreiviams), vairuotojams, slidininkams pravers akiniai poliarizuotais stiklais. Tokius akinius nešiojant nevargina ir neblaško dėmesio atspindžiai. Poliarizuota danga būna padengti akiniai nuo saulės.

Lęšiai su antirefleksine danga - saugo nuo atšvaitų. Tai daugiasluoksnėmis titano dangomis padengti lęšiai, neturintys papildomų atspindžių, skaidresni. Jie tinka darbui su kompiuteriu. Ypač reikalingi dirbantiems aštuonias valandas ir ilgiau, su senesniais kompiuteriais. Ja galima dengti ir mineralinius, ir organinius lęšius.

Lęšių su antirefleksine danga privalumai:

gerokai sumažina trukdančius atspindžius ir pagerina vaizdo ryškumą,
mažina akių įtampą,
žmogaus, nešiojančio akinius su antirefleksine danga, akys geriau matomos aplinkiniams,
lęšiai geriau praleidžia šviesą,
aiškiau suvokiamas vaizdas.

Antirefleksinės dangos trūkumas:

jai reikia daugiau priežiūros, saugoti nuo mechaninių pažeidimų ir aukštos temperatūros.

Kad akiniai ilgiau tarnautų:

reguliariai plauti po tekančiu vandeniu su paprastu muilu, po to gausiai nuskalauti vandeniu ir nušluostyti su servetėle,
geriausia rinktis servetėlę su mikroskaidulomis - ji gerai nuvalo mažiausias daleles,
šias servetėles galima skalbti ir skalbimo mašina, tik be skalbinių minkštiklio,
saugoti akinius nuo karščio (nepatartina būti su akiniais atidarant orkaitę, saunoje ar prie židinio, palikti juos saulėtą dieną ant automobilio panelės, nes antirefleksinė danga gali sutrūkinėti),
saugoti akinius nuo sūraus vandens, chemikalų.

Skirma Valiulytė