Alergija. Kaip įveikti alergiją?

Kaip įveikti alergiją?

                        Neretai žmonės klysta galvodami, jog, alergija gali būti tik įgimta liga. Be abejo, jos išsivystymui tai turi didžiulę įtaką, tačiau jos simptomai gali pasireikšti bet kuriuo gyvenimo momentu.


Nuo ko atsiranda alergija?

 

                             Kiekvieno iš mūsų organizmas vienokiu ar kitokiu būdu nuolatos sąveikauja su aplinka. Susidūrus su neigiamai jį veikiančiomis dalelėmis, išsivysto natūrali, tas daleles iš organizmo bandanti pašalinti, alerginė reakcija. Priklausomai nuo pačios alergijos formos, dažniausiai ji pasireiškia įvairių kūno vietų išbėrimais, ašarojančiomis akimis, jų perštėjimu, nosyje besikaupiančiomis gleivingomis išskyromis, taip pat tampa sunku kvėpuoti, plaučiuose gali  pradėti girdėtis švilpesiai, gargaliavimas.

                           Suskaičiuoti ir įvardinti visų alergijos rūšių, šiandien, turbūt, net neįmanoma, tačiau mokslininkai pastebi, jog dažniausiai alerginius susirgimus išprovokuoja ne kas kita, kaip tik naminės dulkės, žiedadulkės, naminių gyvūnų pleiskanos bei, žinoma, pelėsiai.

                           Dauguma iš minėtų alergenų dažniausiai į namus patenka iš išorinės aplinkos, tačiau esant palankiai terpei jie gali pradėti  daugintis ir vidinėje aplinkoje. Nebūtinai  kiekvienuose namuose galima atrasti, būtent, visų, minėtų kenksmingų dalelių, tačiau, jei aplinka nėra hermetiškai užsandarinta, vienokių ar kitokių alergijas sukeliančių medžiagų praktiškai randama visur.

                          Ypač atsargiems reikėtų būti su naminėmis dulkėmis, kuriose randama įvairiausių, kartais net ir mirtinas alergines reakcijas sukeliačių dalelių. Šioje vietoje būtų labai svarbu paminėti itin  kenksmingas sudžiūvusias tarakonų, bei dulkių erkučių liekanas


Kaip elgtis pajutus simptomus?

 

                           Vos tik pajutus primuosius alergijos požymius, juos reikia nedelsiant pradėti šalinti. Šiandien jau galima pasirinkti iš tikrai didelės gausos įvairiausių, vaistinėse pardavinėjamų antialerginių preparatų rūšių, kurių galite įsigyti nepateikdami jokių receptų. Dažniausiai jie veikia puikiai, tačiau, jei alergija nepasitraukia jau daugiau kaip 5-7 dienas – kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Daugeliu atveju ypač efektyviai padeda daktarų priskirtos priešalerginės injekcijos.

                          Į gydytoja reikėtų kreiptis ir tada, ka kamuojant žinomai alergijos formai pajuntate naujus, anksčiau dar nepasireiškusius simptomus. Tai gali būti netikėtai miego metu atsiradęs švilpesys, karkimas, kvėpuoti trukdantis juntamas krūtinės sunkumas, net ir vartojant vaistus apie savaitę laiko trunkantis alergijos priepuolis, ant odos nuo alergenų atsiradusios pūslelės, kitaip dar dažnai vadinamos dilgėline. Jeigu po alerginės reakcijos ant kūno atsirado pūslelių, tai reiškia, jog įvyko labai stipri alerginė reakcija, kuri gali būti net gyvybei pavojingo anafilaksinio šoko pirmtakė. Tokiu atveju privaloma kuo skubiau vyktį į ligoninę ar kviesti greitąją pagalbą.

 

Patikimi būdai grėsmei sumažinti

 

                           Vis tik vien žinojimas, kas yra alergija ir ką ji gali sukelti, nuo jos pačios - neapsaugo. Tai kaipgi mes galime padėti sau?

 

  • Patalpų kondicionieriai. Įsirenkite juos tiek savo namų erdvėje, tiek automobilyje. Vienas didžiausių kondicionieriaus privalumų yra tas, jog jis, tarsi, izoliuoja vidinę patalpos erdvę, nuo išorinės lauko erdvės. Naudojant jį kartu su oro valytuvu dulkės yra ne tik pašalinamos išfiltruojant orą, bet kartu sudrėkinama ir visa patalpa, kas ypač svarbu erkių ir pelėsio veisimosi terpės sunaikinimui.
  • Oro sausintuvas. Kai patalpos drėgmė sumažėja iki 45%, tikimybė, jog pradės veistis pelėsis ar naminės erkės praktiškai yra neįmanoma. Jei sausas oras sukelia neigiamą poveikį vaikams ar kitiems, sausam orui jauriems žmonėms, prie jų lovų rekomenduojama pastatyti papildomus, mažyčius oro drėkintuvus arba tiesiog vandens pripiltus indus.
  • Fungicidai.Fungicidai - tai viena veiksmingiausių drėgnoms vietoms valyti, pelėsiui šalinti skirta medžiaga. Jos galime aptikti daugumoje pelėsiui šalinti skirtų priemonių.
  • Naminių gyvūnų izoliacija. Norint išvengti alergijos naminių gyvūnų, o ypač kačių pleiskanoms, visada paprasčiausia išeitis bus tiesiog atsisakyti savo augintinių. Tačiau dažniausiai jie tampa mūsų šeimos nariais ir tai padaryti būtų per sunku. Ką daryti tokiu atveju? Izoliuokite savo mažąjį žvėriuką nuo aplinkos, kurioje dažniausiai būnate, o ypač neleiskite jo ten, kur miegate. Jei dar neturite augintinio, o žinote, jog būtumėt jam alergiški, protingiausia būtų, jo iš viso neįsigyti.
  • Apsauginės kaukės.Susidurdami su Jūsų organizmą neigiamai veikiančiomis alerginėmis medžiagomis naudokite nosies ir burnos ertmes apsaugančias mažas kaukes – respiratorius. Jos padės apsaugoti, jog kenksmingos medžiagos nepatektų į Jūsų organizmą ir jo dar labiau neapnuodytų.
  • Namų tvarkytoja. Jei esate alergiški namų dulkėms, kurios ypatingai “mėgsta” kauptis kilimų pūkuose – nevalykite jų patys. Jei neturite artimo, padėti galinčio žmogaus, pasisamdykite valytoją – negailėkite investuoti į savo sveikatą.
  • Pagalvės ir čiužiniai. Esant itin stipriai alergijai dulkių erkėms, patariama pagalves ir čiužinius, kuriuose ypač kaupiasi šie parazitai, izoliuoti įvyniojant į plėvelę. Taip pat rekomenduojama juos pasirinkti ne natūralaus, o sintetinio pluošto, nes pastaruosius galėsite kiek reikės valyti ir karštuoju būdu.
  • Kiliminė danga.Kilimai, tai vieta, kurioje daugiausiai kaupiasi tiek naminės dulkės, tiek erkės, tiek gyvūnų pleiskanos, tiek ir pats pelėsis, todėl jei namuose gyvena alergiški žmonės, kilimų atsisakyti – būtina. Iš jų išnaikinti alergiją sukeliančias daleles – neįmanoma. Nepadeda net ir valymas karštuoju būdų: siekiant išsaugoti nepažeistą sintetinį kilimo pluoštą, naudojama žemesnė temperatūra, kuri ne tik nesunaikina įsiveisusių alergenų, bet dažniausiai priešingai – sukuria jiems tik dar palankesnę terpę.

Atsisakydami kilimų, atsisakysite ir labiausiai alergiškiems žmonėms kenksmingų alergenų “saugyklų”. Puikus sprendimas – kilimus pakeisti takais. Juos galima skalbti daug aukštesnėje temperatūroje, kuri sunaikina dulkių erkes, taip pat po jais visada išlieka ir daug vėsesnės bei sausesnės grindys. Kadangi šie takai yra suausti žymiai rečiau, juose nesikaupia nei pelėsiai, nei dulkių erkės.