Apie paauglių odą

Sumuštinis visada krenta sviestu į apačią, o spuogas visada iškyla prieš pasimatymą. Šie Merfio dėsniai žinomi beveik kiekvienam 12 – 19 metų paaugliui. Paauglystėje apie 80 % jaunuolių kenčia nuo odos problemų.

Trumpai tariant, jaunatviniai spuogai – odos ir porų riebalinių liaukų liga. Per poras riebalai patenka ant odos paviršiaus. Po to susimaišo su epidermio pleiskanomis ir susidaro pūlinukai. Jie uždaro riebalinių liaukų kanalus ir atsiranda raudonas iškilęs patinimas.
Sunki jaunatvinio bėrimo forma dažniausiai pasitaiko vaikinams. Tais atvejais uždegimas prasiskverbia giliau į odą ir apima apatinę folikulo dalį bei riebalines liaukas. Susiformuoja nuolatinis tamsiai raudonas patinimas, kuris vėliau supūliuoja. Mergaitės dažniau serga lengvesne šios ligos forma ir žiūri į šią problemą kur kas rimčiau.

Dar visai neseniai buvo manoma, kad pagrindinė spuogų atsiradimo priežastis – neteisinga mityba. Tačiau paaiškėjo, kad subalansuota mityba nėra panacėja nuo visų ligų. Pavyzdžiui, Pensilvanijos universiteto mokslininkai sugriovė mitą, kad šokoladas skatina spuogų atsiradimą. 65 turintys polinkį ligai jaunuoliai visą mėnesį kasdien suvalgydavo po svarą karčiojo šokolado, tačiau liga nepaūmėjo.

Remiantis Amerikos mokslininkų atliktais tyrimais, paaugliams, turintiems problemų dėl bėrimo, pirmiausiai reikėtų vengti jodo. "Jodo perteklius dirgina poras ir sukelia uždegimą", – tvirtina Kalifornijos instituto direktorius Džeims Fulton. Jo kolegos iš Švedijos tvirtina, kad dėl spuogų kenčiantiems žmonėms trūksta cinko. Šio mikroelemento deficitą galima sumažinti valgant jūros gėrybių.

Šiandien manoma, kad pagrindinė spuogų atsiradimo priežastis yra sutrikusi hormonų pusiausvyra. Audringi procesai lytinio brendimo metu sukelia androgenų, estrogenų ir progesterono disbalansą jauname organizme, o tai sąlygoja odos uždegimą. Mergaitėms odos bėrimas dažnai prasideda kelios dienos prieš menstruacijas. O vaikinų spuogai dažnai susiję su paveldimumu. Jei tėvai kažkada kentėjo dėl šios problemos, vaikams daug didesnė tikimybė susirgti šia liga.

Stresas taip pat gali tapti viena iš spuogų atsiradimo priežasčių. Britų dermatologai praneša, kad studentams, kurių oda kelia problemų, yra daug didesnė tikimybė susirgti spuogais sesijos metu. Maža to, prancūzų mokslininkai nustatė, kad jaunuoliai mėgstantys sunkųjį roką daug dažniau turi problemų dėl odos nei tie, kurie šios muzikos nemėgsta.

Tačiau kiek mokslininkai beieškotų spuogų atsiradimo priežasčių, šie gadina nuotaiką daugeliui jaunų merginų ir vaikinų. Ir tai galima visiškai suprasti. Tačiau nusiminti neverta bent jau dėl to, kad spuogams ypač palanki bloga psichologinė situacija. Geriau veikti!

Su nedideliais spuogais galima nesunkiai kovoti išorinėmis priemonėmis – losjonais ir tepalais. Rinkdamiesi priemones, visada pasitarkite su kosmetologu ar konsultantu. Esant sunkiai ligos formai, būtinai kreipkitės į gydytoją – dermatologą. Rekomenduojama ištirti hormonų kiekį kraujyje. Kai kuriais atvejais reikia atlikti alerginius tyrimus. Specialistai būtinai parinks jums tinkamiausią priemonę ir daugiau nebereikės atsisakyti pasimatymo tik todėl, kad išdygo spuogas.