Apie raumenų mėšlungį

Sveiki, turiu problemėlę, naktį man mėšlungis sutraukė koją, dabar labai skauda kojas jau antra savaitė, suka sąnarius. Taip yra buvę prieš metus irgi sutraukė net abi kojas vienu metu, kojas skaudėjo apie mėnesį, bet į gydytojus nesikreipiau. Dar bijau maudytis, kad vėl nesutrauktų ir nenuskęsčiau. Ką daryti ir nuo ko tai?

(A.)


Vilniaus centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškienė:

Žmogaus kūne yra daug įvairiausių raumenų rūšių, todėl judinant kurią nors kūno dalį, dirba net keli raumenys. Raumenų funkcijos suderintos taip, kad kai vieni susitraukia, kiti atsipalaiduoja, ir atvirkščiai, o už tai, kad raumenys dirbtų darniai ir atliktų savo funkcijas, "atsakinga" nervų sistema, o raumenis deguonimi ir maisto medžiagomis aprūpina pro juos pratekantis kraujas. Kai raumenis pasiekia nervinis impulsas, jie susitraukia. Kadangi susitraukia iš karto ne visos raumenį sudarančios skaidulos, raumuo gali ilgai nepavargti ir dirbti. Tačiau pasitaiko, jog kartais raumenys susitraukia nevalingai ir skausmingai. Tokie nevalingi raumenų susitraukimai ir vadinami raumenų spazmais arba mėšlungiu. Raumenų mėšlungis atsiranda nepriklausomai nuo žmogaus valios ir jo negalima reguliuoti. Dėl to prasidėjęs mėšlungis gali "išmušti" žmogų iš bet kokio ritmo ir sutrikdyti jo aktyvią veiklą.

Dažniausiai "sutraukia" kojų, ypač blauzdos raumenis. Tuo tarpu kitus raumenis mėšlungis ištinka rečiau.

Mėšlungis dažniausiai atsiranda kai:

organizme trūksta vandens dėl ilgalaikio vėmimo, viduriavimo, gausaus prakaitavimo aktyviai sportuojant ar sunkiai dirbant, ilgai būnant karštoje ir tvankioje patalpoje,
be saiko vartojant alkoholį ar geriant daug kavos,
kai organizme trūksta kalcio ir magnio organizme vykstant senėjimo procesams,
netinkamai maitinantis,
nėštumo periodu, kai besiformuojantys vaisiaus kaulai iš mamos organizmo "grobia" kalcį.
Raumenis "traukia" kai intensyviai sportuojant valgoma nepakankamai angliavandenių turintį maistą, kai sutrumpėja raumenys nuolat avint aukštakulnius batelius. Be to, staigūs temperatūros pokyčiai taip pat gali išprovokuoti nevalingą raumenų susitraukimą.

Geri patarimai:

ištikus mėšlungiui, jei įmanoma, pirmiausiai reikėtų pasistengti ištempti "sutrauktą" raumenų grupę - pavyzdžiui, ištikus blauzdos mėšlungiui, reikia aktyviai rankomis lenkti pėdos pirštus į save, o jei šalia yra kitas žmogus, jis tai gali padaryti be jokio vargo ir dažnai to pakanka, kad sutrauktas raumuo atsipalaiduotų.
mėšlungio ištiktus raumenis padeda atpalaiduoti pažeistų raumenų masažas ar ledo kompresas - jei tai nepadeda, atsargiai galima pabaksnoti pažeistos raumenų grupės paviršių.
jei raumenį sutraukia vandenyje, svarbiausia neišsigąsti, nedaryti staigių judesių, atsipalaiduoti ir pasistengti kiek galima daugiau ištempti sutrauktą raumenį.
Reikėtų prisiminti, jog į vandenį negalima šokti stipriai įkaitus.

Norint apsisaugoti raumenų mėšlungio, organizmas turi gauti pakankamai kalcio ir magnio. Jei šių elementų negaunama su maistu, reikėtų papildomai vartoti šių elementų turinčius maisto papildus ar kalcio ir magnio preparatus.

Reikia žinoti:

suaugęs per parą turėtų gauti apie 350 mg magnio ir apie 1000 - 1500 mg kalcio - dėl to svarbiausia peržiūrėti savo valgiaraštį, į jį įtraukiant kuo daugiau šviežių, džiovintų vaisių ir daržovių, gerti šviežias jų sultis.
norint apsaugoti organizmą nuo vandens trūkumo, reikia vartoti pakankamai skysčių - arbatų, negazuoto mineralinio vandens.
reikiamą angliavandenių kiekį organizmas gauna kartu su makaronais, balta duona, krakmolingomis daržovėmis - norint apsisaugoti nuo mėšlungio, svarbiausia tinkamai maitintis ir pakankamai judėti.