Apie vaikų sveikatą ir ligas

Apie vaikų sveikatą ir ligas


Kad ir kaip svarbu būtų išaiškinti ir išgydyti ligą, aktualiau­sia stengtis jos išvengti, taip pat sukurti vaikui tokią aplinką, kurioje jis galėtų sveikai dvasiškai, fiziškai ir socialiai vysty­tis. Vaikas turi jaustis mylimas, švelnaus rūpesčio jam turi pakakti lygiai taip pat, kaip miego, sveiko maisto, grūdini­mosi bei judėjimo gryname ore. Juk sveikata - tai ne tik ligos nebuvimas, bet ir visapusiškai gera dvasinė, fizinė bei socialinė savijauta. Toks yra ir Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) apibrėžimas.

 

Nuo ligos neapsaugotas nė vienas vaikas

 

Nėštumo ir maitinimo krūtimi metu dalelę savo sveikatos mama perduoda vaikui. Per placentą, vėliau per pieną antikūnai, susidarę mamos organizme kaip reakcija į persirg­tas jos ligas, patenka į vaiko organizmą, apsaugodami jį nuo visų šių ligų.  Tokia „lizdo apsauga" išlieka, deja, tik keletą mėnesių. Po to vaiko organizmui reikia imtis savo „gynybinės siste­mos", savų antikūnų gamybos. Maždaug pusės metų kūdi­kiai, pradėję aktyviai tyrinėti ir pažinti juos supantį pasaulį, susiduria su šiame kelyje slypinčiais ligų sukėlėjais - virusais ir bakterijomis. Kadangi kūdikių imuninė sistema dar labai silpna, mažyliai serga daug dažniau negu didesni vaikai ar suaugusieji. Tik kontaktas su ligos sukėlėjais padeda susidaryti antikūnams, kurie saugo vaiką nuo naujos infekcijos visą likusį laiką, pavyzdžiui, persirgus tymais ar kiaulyte, arba tik trumpai - peršalus ar suviduriavus. Taigi vaikas turi persirgti įvairiomis ligomis, kad vėliau būtų sveikas.

Statistika rodo, jog per pirmuosius šešerius savo gyvenimo metus vaikas susipažįsta su 200-300 įvairiausių virusų, sukeliančių viršutinių kvėpavimo takų infekciją, slogą, kosulį ar gerklės uždegimą. Darželinio amžiaus vaikai tokiomis ligomis serga per metus apie 12 kartų, mokyklinio   amžiaus vaikai 6-8 kartus, paaugliai maždaug 5 kartus. Dažniausiai šios ligos vaikus puola šaltu metų laikotarpiu, t.y. nuo rudens iki pavasario.

Virusai tyko visur, todėl neverta vaiko neleisti į darželį vien iš baimės, kad jis ten greitai užsikrės. Apsaugoti vaiką nuo ligų galite tik pačios, maitindamos jį krūtimi, grūdindamos ir skiepydamos.

 

Sergančio vaiko savijauta

Suaugusieji gerai žino, kad juos kankinanti sloga praeis, taip pat moka įvairiais būdais palengvinti su ja susijusius negala­vimus. Vaikas, kuo jis mažesnis, tuo sunkiau išgyvena tokią situaciją, grėsmingai įsibrovusią į kasdienį jo gyvenimą. Jis jaučiasi bejėgis ir nesupranta, kodėl turi kęsti skausmą ir kodėl mama staiga ima jam girdyti kažkokį kartų skystį arba dėti nemalonius kompresus. Lankymasis pas gydytojus, o kartais ir būtinumas atsigulti į ligoninę sukelia jam dar didesnį nerimą. Daugelis vaikų susirgę tarsi regresuoja: atpratinti nuo buteliuko kūdikiai vėl ima jo reikalauti, kiti, jau išmokę naudotis naktipuodžiu, kaip ir anksčiau, daro į kelnes. Šito labai baimintis nereikėtų: kai vaikas pasveiks, viskas grįš į savo vėžes.

 

Geriausi vaistai-meilė

Kad susirgęs vaikas greičiau apsiprastų su liga, jam tuo metu reikia dar daugiau jūsų meilės, dėmesio bei švelnumo, kartu ir dalykiškos pagalbos bei slaugos. O svarbiausia - sergantį vaiką reikia užjausti, bet tiek, kad neprarastumėte sveiko proto ir blaivia galva galėtumėte priimti efektyvius sprendimus. Nebūkite perdėtai išsigandę. Jei tvirtai tikėsite gera ligos baigtimi, ši jūsų pozityvi nuostata persiduos ir sergančiam vaikui. Mažąjį ligonį palepinkite daugiau negu įprasta, bet ir tai darykite protingai. Kai kuriems vaikams labai patinka ligos metu tapti jokių apribojimų neturinčiu šeimos centru, jie tiesiog jau ir nebenori pasveikti. Žinoma, labai svarbu nuolat stiprinti vaiko imuninę sistemą, nes ligoms patinka išsekęs vaiko organizmas.