+1
-0
+1
Artritas. Kaip jo išvengti.

Artritas – gyvenimą pakeičianti liga


                   Galbūt nuskambės keistai, tačiau artritas yra viena iš seniausiai žmonijai žinomų ligų. Šia liga sirgo dinauzorai, visą savo egzistenciją žemėje serga ir žmogus.

Artritas – tai liga, kuri iš esmės pakeičia ne vieno žmogaus gyvenimą. Žmonėms labai sunku ištverti varginantį skausmą judėjimo metu, todėl dauguma, tarsi, apstingsta, tačiau – nejudėjimas, kenkia dar labiau. Kaip nugalėti šiuos negalavimus ir prisitaikyti ?

             Visų pirmiausia, kiekvienas sergantis šia liga turėtų susinormalizuoti savo kūno svorį. Esant viršsvoriui įsitempia mūsų stuburas, klubai, kulkšnys, pėdos, juntama didesnė apkrova, gali prasidėti galūnių pabrinkimas, dar labiau sustiprėti ir pačio artrito sukeliamas skausmas. Jei Jūs turite antsvorio ir sergate artritu – neskubėkite patys priimti sprendimų, kokiu būdu planuojate numesti svorį. Nueikite pas savo šeimos daktarą ar dietologą, paaiškinkite kokios bėdos Jus kamuoja, ir Jums nurodys, kokių veiksmų reikia imtis metant svorio, jog tik dar labiau nepakenktumėte savo sąnariams.

              Sergant artritu svarbu yra ne tik reguliari mankšta ar tempimo pratimai – svarbi ir psichologinė būsena. Kai esame psichologiškai įsitempę, jaučiame ir didesnį fizinį skausmą, todėl labai svarbu yra gebėti atsipalaiduoti, nuteikti save, jog  tiesiog neskauda. Tai nelengva, bet pabandykite ir pamatysite, kaip skausmas išties sumažės! Pasidomėkite,šiandien knygynuose tikrai yra daugybė knygų, kuriose galite atrasti puikių atsipalaidavimo pratimų. Jos itin rekomenduojamos besilaukiančioms moterims nes nėštumo ir gimdymo skausmai yra ypatingai stiprūs ir juos moterys gali palengvinti  tik atsipalaiduodamos.


Vanduo iš šiluma daro stebuklus


                    Vanduo, tai viena veiksmingiausių artrito gydymo priemonių. Tiek ramus pagulėjimas vandens voniose, kada atsipalaiduoja visi raumenys, tiek plaukiojimas, tiek mankšta jame yra besąlygiškai naudingos ir artrito skuasmus sumažinančios priemonės.

                   Kai vandens dėka atsipalaiduoja kūno raumenys, tampa daug lengviau atlikti mankštos pratimus. Vanduo ir šiluma gydo. Ne be reikalo, rekomenduojama sąnarius įtrinti pvz. Eukaliptų aliejumi, aprišti juos polietilenine plėvele ir kuo ilgiau taip palaikyti. Taip pat labai naudinga pėdas ir rankas panardinti į šiltą vandenį ar apvynioti šlapiu rankšluosčiu. Šias procedūras ypač patariama atlikti vakarais, nes sąnariai per naktį pailsi ir yra nuraminami.

Gydyti šiluma rekomenduojama, tada kai sąnaryje yra juntamas karštis, sustingimas, padidėjęs jautrumas, tačiau, kai sąnarys yra per daug apsunkintas ir įsitepęs – labiausiai padės ledo kompresai.


Būtina judėti


             Esant sąnarių skausmams, mes dažniausiai vengiame judėjimo, tačiau tai yra per didelis sąnarių lepinimas. Jie kaip tik turėtų patirti nuolatinį, tačiau ne per didelį fizinį krūvį: ar skauda, ar neskauda, reikia prisiversti išlaikant pastovumą juos nuolatos mankštinti. Labiausiai rekomenduojamas yra plaukiojimas, ėjimas, važinėjimąsis dviračiu – šios sporto rūšys visiškai netraumuoja sąnarių.

           Nereikia bijoti ir energingų fizinių užsiėmimų. Mokslininkai įrodė, jog jie nekenkia net ir sunkiomis artrito formomis sergantiems žmonėms. Atlikus įvairius tyrimus, nustatyta, jog tokia apkrova ne tik nesukelia sąnario uždegimo, bet pagerėja ir bendra sveikatos būklė, padidėja fizinis aktyvumas, tampa daug lengviau judėti.


Atsirinkite maistą


           Įrodyta, jog didelę įtaką artrito skausmams turi netinkamai pasirinkti maisto produktai. Šia liga sergantiems žmonėms rekomenduojama vengti bet kokių produktų iš bulvinių šeimos augalų – tai bulvės, pomidorai, baklažanai, pipirai. Pipirų negalima vartoti visų išskyrus juoduosius, kurių neigiama įtaka nepastebėta.

          Kievienas iš mūsų esame skirtingi, todėl nieko keisto, jog galime būti alergiški ir skirtingiems maisto produktams. Sergant artritu, yra labai svarbu pažinoti organizmą ir pasistengti atrasti produktus, kurių Jūsų organizmas netoleruoja. Tai galite padaryti atlikdami specialius alerginius testus, ar tiesiog pabandydami kurį laiką atsisakyti tam tikrų produktų ir stebėdami savo būseną.

Sergant artritu labai svarbu daugiau vartoti vitamino C. Jei organizmas jaučia jo stygių – ligos simptomai suaštrėja, o didesnės ir, svarbiausia, nekenksmingos dozės numalšina skausmus.

Atlikus tyrimus, paaiškėjo jog artritu sergantiems žmonėms reikėtų vengti ir net iki minimumo sumažinti daržovių aliejus, kurie turi uždegimus sukeliančių omega - 6 rūgščių (margarinas, riebūs salotų padažai, majonezas, kepti produktai), o stengtis kuo daugiau vartoti omega – 3 rūgščių praturtintų produktų. Be abejonės, naudingiausi yra alyvuogių ir rapsų aliejai.

Gerokai skausmą sumažina ir daržovių sulčių dieta. Galima vartoti morkų , salierų, burokėlių, kopūstų sultis. Gydytojai pataria per pirmąją pirmos dietos savaitės dieną gerti tik daržovių sultis, o sekančią savaitę tokios dietos laikytis dvi dienas, o per trečiąją – tris dienas.


Alternatyvūs gydymo būdai


Yra pastebėta, jog artrito skausmą gali padėti numalšinti ir įvairūs augalai. Kaip parodė laikas didžiausią gydomąjį poveikį suteikia gluosnio žiėvė, amerikinės srutės uogos, tačiau su pastarosiomis medicininiai tyrimai dar nėra atlikti.

Sąnarių skausmus, nuovargį, jautrumą sumažina ir žuvų taukai. Nustatyta, jog naudingiausia vartoti yra menkių kepenų taukus, kurių gydomasis poveikis pajuntamas jau po vieno arbatinio šaukštelio. Šiuose taukuose yra labai gausu kaulams reikalingo A ir priešuždegiminį poveikį turinčio D vitaminų.

Kokie būdai dar gali palengvinti artrito simptomus ? Gydytojai dažnai rekomenduoja masažus. Masažuoti reikia raumenis, prie kurių tvirtinasi sausgyslės, kurios siejasi su ligotais sąnariais. Taip pat labai svarbu yra ir artimųjų palaikymas, neperdėtas rūpestis, pasitikėjimas sergančiu žmogumi, vengimas kalbėti apie ligą.

Žmonės, kurie stengiasi pažinti savo organizmą, dažniausiai patys sugeba atrasti ir prisitaikyti tik jiems būdingus ir tik jiems padedančius gydymo būdus, tad pasistenkite save pažinti ir Jūs patys.


Varinė apyrankė


Dažnai galime išgirsti, jog artritu sergantys žmonės nešioja specialias varines apyrankes. Kas tai ? Kodėl jos yra nešiojamos ?

Medikai pastebėjo, jog žmonių, kurie serga artritu organizmai daug sunkiau iš maisto produktų įsisavina varį, todėl yra pradėta ieškoti kitų, atitinkamų vario pasisavinimo būdų. Nešiojant varines apyrankis, varis yra gaunamas per odą ir organizmas jį gali pasisavinti. Vario trūkumas organizme sustiprina sąnarių skausmus, todėl šias apyrankes nešiojantys žmonės pastebi žymų skausmų sumažėjimą.