Bronchinė astma

Bronchinė astma

Astma yra dažniausia lėtinė  vaikų liga.  Kai kuriems vaikams astmos priepuolį sukelia įvairios alerginės reakcijos. Kitos jos priežastys dažniausiai gali būti tabako dūmai, dulkės, infekcija arba psichinė įtampa.

Dusulys paprastai prasideda tik fizinės įtampos metu arba po jos. Astma sergančių vaikų bronchų gleivinė reaguoja į sukėlėją padidėjusiu jautrumu, tada gleivinė paburksta, ima gaminti daugiau gleivių. Kartu mėšlungiškai susitraukia bronchų raumenys. Oras patenka į plaučius, tačiau, susiaurėjus kvėpavimo takams, labai pasunkėja kvėpavimas. Todėl iškvepiant girdimas švilpimas. Vaikas sėdi tiesiai, kad būtų lengviau iškvėpti, grumiasi su oru, pamėlynuoja. Baimė uždusti kelia paniką ir dar labiau stiprina dusulį. Todėl ypač svarbu kuo greičiau nutraukti šį ydingą ratą, t.y.  medika­mentais atpalaiduoti raumenis ir sumažinti gleivinės paburkimą. Kitaip dėl dusulio smegenys bus nepakankamai aprū­pintos deguonimi. Jei astmos priepuolis užėjo pirmą kartą, skubiai kreipki­tės į gydytoją arba kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

 

Gydytojo pagalba

• Ūmų astmos priepuolį gydytojas nutrauks spazmolitikais (bronchus plečiančiais vaistais).

• Po to ištirs vaiką ir pagal testus su alergenais nustatys sukėlėją.

• Ilgalaikiam gydymui paskirs medikamentų , padedan­čių išvengti tolesnių prie­puolių.

• Sunkiais atvejais gydytojas prirašys vaistų, kuriais galėsite nutraukti prasidedan­tį astmos priepuolį.

• Didžiausios iškvėpimo srovės matuokliu gydytojas išmatuos maksima­lią iškvėpimo srovės vertę ir, remdamasis vidutiniu rezulta­tu, nustatys, kiek ir kokių medikamentų reikia duoti vaikui. Jis taip pat numatys ribines dozes. Vyresnis nei penkerių metų vaikas gali šiuo matuokliu išsimatuoti bei išgerti vaistų, kad išvengtų tolesnio astmos priepuolio.

 

Padėkite savo vaikui

  • Kilus astmos priepuoliui, būkite ramūs ir stenkitės nuraminti savo vaiką. Prisiminkite: kuo didesnė baimė, tuo stipresnis dusulys.

  • Duokite vaikui gydytojo paskirtų medikamentų. Jeipriepuolis nepraeinaskambinkite gydytojui arba kvieskite greitąją pagalbą. Galbūt neišvengsite ligoninės.

 •  Ištikus vaiką ūmiampriepuoliui, atidarykite  langą, įleiskite gryno oro  (tik ne vasaros pradžioje,  jei jūsų vaikas alergiškasžiedadulkėms).

• Dėl įtempto iškvėpimo  vaikas netenka daug  skysčių, todėl duokite jam  pakankamai gerti, geriau­siai — drungno vandens mažais gurkšneliais. Nepli­kykite specialių arbatų, nes vaikui dabar labiau reikia, kad pabūtumėte šalia ir jį nuramintumėte.

• Saugokite vaiką nuo veiksnių, sukeliančių priepuolius: tabako dūmų, naminių gyvūnų, alergiją keliančių medžiagų ar  maisto produktų.

• Naujausi tyrimai parodė, kad minutės trukmės šalti dušai ir vonios retina astmos priepuolius. Grūdinkite savo vaiką.

• Astma sergantiems vaikams labai padeda kurortinis gydymas — ten jie mokomi gyventi su savo liga. Vaikai atlieka iškvėpimą lengvinančius pratimus. Kontaktas su kitais astma sergančiais vaikais bei terapinė pagalba padeda nugalėti baimę. Vyresni nei dešim­ties metų vaikai išmoksta atsipalaidavimo pratimų, pavyzdžiui, autogeninės treniruotės.

• Kai nėra priepuolio, elkitės su vaiku kaip su sveiku: pasitarę su gydyto­ju, leiskite jam aktyviai sportuoti, plaukioti,  lankyti diskotekas. Tačiau pratinkite vaiką visur su savimi nešiotis vaistus, kurie priepuolio metu jam gali padėti.

• Pagrindinis reikalavimas sergantiems astma — vengti alergenų. Turite atsižvelgti į vaiko ligą, planuodami atostogas ir patardami renkantis specialybę. Profesija su didele alergijos rizika (pavyzdžiui, kepėjas) astmatikams yra tabu.