Bronchitas

Bronchitas


Bronchitas yra ūminis uždegiminis bronchų gleivinės susirgi­mas. Dažniausiai bronchitu susergama, kai nusilpsta imunitetas ir organizmas nebesugeba kovoti su virusais. 90 % jo sukelia virusai. Patekus lašelinei infekcijai, penktą ar šeštą dieną vaikas suserga bronchitu ar bronchiolitu. Bronchito simptomai: iš pradžių kosulys būna sausas, skardus, o po keleto dienų atsikosima baltais tąsiais skrepliais, kartais girdėti šiurkštus kvėpavimas. Kūdikiai ir maži vaikai dar nemoka išspjauti skreplių, todėl juos nuryja. Stipraus kosulio priepuolio metu skrepliai, susimaišę su skrandžio turiniu, gali būti išvemiami. Bronchitas neturėtų tęstis ilgiau kaip keturiolika dienų, o karštis laikosi paprastai tik pirmąsias dienas. Bronchitas gali ištampyti bronchų sieneles, todėl atsiranda rizika vėliau susirgti astma.


Bronchiolitas

Atskira bronchito forma yra bronchiolitas — bronchiolių (smulkiausių bronchų), esančių giliai plaučiuose,  gleivinės uždegimas. Jį taip pat sukelia virusai, dažniau­siai žiemą arba anksti pavasarį. Bronchiolitui būdingas bronchiolių susiaurėjimas (spazmai), kuris gali taip pasunkinti kvėpavimą, kad vaikui bus reikalingas stacionari­nis gydymas. Vaikas pradeda kosijant dūsti, sunkiai kvėpuoja, vaikui alsuojant girdimas švilpimas iš plaučių.


Komplikacijos

Bronchitas gali komplikuotis plaučių uždegimu. Bronchio­litas alergiškai reaguojančią bronchų sistemą dar labiau suerzina (bronchinė astma). Kūdikiams iki šešių mėnesių bronchiolitas gali sukelti spazminį bronchitą su dusuliu. Jei per 10-12 dienų vaikas nepasveiksta, numanoma, kad ant plaučių dauginasi mikroorganizmai, kurie leidžia ligai plisti.

Jei temperatūra pakyla virš 38 °C, stiprus kosulys nepraeina ilgiau kaip per savaitę ir atsikosima žalsvai gelsvais skrepliais, reikia pasikonsultuoti su gydytoju.

 

Gydytojo pagalba

• Jeigu dirginantis kosulys labai stiprus, gydytojas gali prirašyti kosulį malšinančių vaistų su kodeinu. Esant bronchiolitui ir spazmams, paskiria bronchus plečiančių medikamentų.

• Bakterijų sukeltą bronchitą jis gydo antibiotikais. Tačiau gydymas antibiotikais reikalingas tik tada, jei bronchitas yra sukeltas bakterijų, nes virusų antibiotikai neveikia ir jais tik silpninsite vaiko organizmą.


Padėkite savo vaikui

·         Jei ligos metu vaikui pakyla temperatūra, neskubėkite jos „numušinėti“ medikamentais. Pakilus temperatūrai gaminasi antikūniai, tokiu būdu organizmas pats kovoja su liga. Jei vaikui temperatūra laikosi ilgai ir kyla arba nekrinta, mažinkite ją tik tada.

·         Svarbiausia, kad oras būtų pakankamai grynas, taip pat reikia duoti vaikui atsikosėjimą  lengvinančių priemonių: sirupų nuo ko­sulio su augalinėmis me­džiagomis, pvz., čiobreliais.

·         Atsikosėti padeda ir krūtinės kompresas su kiauliniais taukais, pagerinantis kraujotaką.

·         Gerai kasdien po 10 min. pašildyti krūtinę raudona šviesa arba pakvė­puoti sūraus vandens garais.

·         Kosulį slopinančių vaistų duokite tik pirmąsias dvi dienas, vėliau, kai susidaro skrepliai, atsikosėjimo slopinti negalima.

·         Duokite vaikui daug gerti, pavyzdžiui, drungnos apelsinų ar vaistažolių arbatos.

·         Kambaryje turi būti drėgnas oras, todėl ant džiovinimo stovo pakabin­kite drėgnų rūbų.