Burnytės bėdos

Baltos dėmelės, permatomos pūslytės, atsiradusios burnytėje, kartais gali būti pavojingos. Kas sukelia burnos gleivinės uždegimus?

Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė

Pienligė

Kaip atrodo?

Su burnytės gleivinės uždegimu, vadinamu „pienlige“ (nors su pienu ši liga neturi nieko bendra), yra susidūrusi ne viena mama. Tai mielagrybio sukeltas burnos gleivinės uždegimas, kuriuo dažniausiai serga naujagimiai ir kūdikiai. Gali susirgti ir suaugusieji, jeigu nusilpęs imunitetas (pavyzdžiui, po sunkių ligų, pavartojus antibiotikų). Sergantys diabetu mažyliai turi mažesnį atsparumą mielagrybiams. Šis burnytės uždegimas nėra labai skausmingas, nesukelia didelio streso ar diskomforto nei tėvams, nei kūdikiui. Apžiūrint burnytę ant paraudusios gleivinės matyti nedidelės opelės su į varškę panašiomis apnašomis. Gali atrodyti taip, lyg mažylis būtų ką tik atsirūgęs pienuku, tačiau nukrapščius šias apnašas pažeistos burnytės gleivinės vietos gali nesmarkiai kraujuoti.

Kaip užsikrečia?
Dažniausiai naujagimis pienlige užsikrečia per gimdymą. (Tačiau nebūtinai iškart suserga, kartais ji atsiranda, jei kūdikis yra gydomas antibiotikais ir taip pažeidžiama mikrofloros pusiausvyra). Moterys gana dažnai serga makšties grybeliu, kuris gali gyventi makštyje kartais nesukeldamas ligos, o jei sukelia ligą, atsiranda stiprus niežulys, nemalonus kvapas, varškinės išskyros iš makšties ir skausmą šlapinantis. Paprastai mielagrybis suaktyvėja per nėštumą. Jei besilaukianti moteris gydosi, ypač prieš gimdymą, galima šiek tiek sumažinti tikimybę, kad užsikrės naujagimis. Tačiau daugelis mamyčių nejaučia jokių ligos sukeltų nepatogumų ir nežino, kad gali užsikrėsti vaikiukas.

Kaip padėti?
Kūdikį reikia nunešti pas gydytoją, kuris skirs vaistų. Paprastai pienligė yra lengvai išgydoma.

Enterovirusinis stomatitas

Kaip atrodo?

Burnytės uždegimus gali paskatinti keletas virusų. Vieni jų – enterovirusai. Šie burnytės gleivinės uždegimai paprastai pasitaiko vasarą ir rudenį. Jais susirgęs vaikutis gali viduriuoti, karščiuoti, sloguoti, skųstis gerklytės skausmu, o burnytėje atsiranda pūslyčių. Kai kurios enterovirusinės ligos yra skirstomos į atskiras ligas. Tai gali būti B grupės viruso sukeltas vadinamasis plaštakų, pėdų ir burnos sindromas. Jam paprastai būdingi paraudimai burnytės gleivinėje, vėliau pūslelės. Joms trūkus atsiranda žaizdelių. Kai šios sugyja, nelieka rando. Persirgęs šiuo stomatitu mažylis įgyja tam tikrą imunitetą, kuris nėra ilgalaikis. Taigi vaikutis gali ir vėl susirgti.

Kaip užsikrečia?
Šie virusai pažeidžia žarnyną, išsiskiria su išmatomis ir mažylis užsikrečia per jomis užterštas savo rankytes, liesdamas užkrėstus daiktus.

Kaip padėti?
Praeina savaime per 3–5 dienas. Galima tepti, pavyzdžiui, „Dentinox“ ar kitu tepalu, kuris padeda dygti dantukams, o sudėtyje yra lidokaino (vietinis nuskausminimas). Jeigu bendra būklė bloga, vaikutį būtina parodyti gydytojui.

Herpio viruso sukelti uždegimai

Kaip atrodo?

Herpio virusų sukeltais stomatitais mažylis serga gana sunkiai. Jam gali pakilti temperatūra iki 40 laipsnių, burnytėje atsiranda nepaprastai skausmingų žaizdelių, gleivinė patinsta, išopėja ir kraujuoja vos prisilietus. Karščiuojantis ir kenčiantis didžiulį skausmą vaikutis gali atsisakyti valgyti, gerti ir taip netekti daug skysčių. Todėl kartais nusilpusiam organizmui prireikia net lašelinių. Liga trunka 5–7 dienas. Pirmos dvi paros gali būti ypač sunkios. Šio viruso sukeltu burnytės uždegimu mažieji dažniausiai perserga iki 2 m. O iki 5 m. įgyja imunitetą visi mažyliai, net ir tie, kurie niekada nėra juo sirgę. Šie jau nebus šio viruso platintojai.

Kaip užsikrečia?
Vaikutis gali užsikrėsti nuo savo tėvų, jeigu šie serga pasikartojančia lūpų pūsleline ir yra viruso platintojai. (Po kiekvieno gripo, peršalus, nusilpus organizmui ar didesnio streso jiems prasideda pūslelinė). Herpio virusu mažylis gali užsikrėsti tiesiogiai, pavyzdžiui, bučiuojantis ,arba per seilėmis užterštus daiktus. Vieni virusai skiriasi su seilėmis, o kiti – dar ir su išmatomis.

Kaip padėti?
Šie stomatitai gydomi preparatais nuo virusų ir „simptominiais“ vaistais, tai yra tokiais, kurie mažina temperatūrą, turi vietinio poveikio nuskausminimą. Jeigu vaikutis serga sunkiai ir netenka daug skysčių, reikia lašelinės.

Kiti uždegimai

Besikartojantis burnytės uždegimas

Besikartojantis opinis stomatitas, kitaip dar vadinamas burnos afroze, nėra virusinė liga. Ją sukelia įvairūs mitybos sutrikimai, pavyzdžiui, kai trūksta B grupės vitaminų, folio rūgšties, cinko, geležies. O kartais prasideda dėl jautrumo kai kuriems produktams. Kartais ši liga gali prasidėti dėl streso ar burnytės traumos. Specialaus gydymo nereikia. Vaikučio burnytę galima patepti tepaliukais, padedančiais dygti dantukams. Mat šie tepaliukai šalina skausmą. Tačiau svarbiausia surasti priežastį ir ją gydyti.

Pavojingi uždegimai
Kai kurios stiprios alerginės reakcijos (pavyzdžiui, vaistams) gali prasidėti burnytės pūsleline. Pati sunkiausia tai Steven–Johonsono sindromas. Ši liga labai pavojinga, nes net ir šiais laikais mirtingumas siekia apie 10 proc. Gydymas taip pat labai sunkus, vaikutis dažnai guldomas į reanimacijos skyrių. Todėl, pamačius, kad vaikučio burnytėje atsirado pūslyčių, kurios ima plisti ir ant odos, negalima numoti ranka. Taip gali prasidėti ir vėjaraupiai, tačiau tik gydytojas gali nustatyti, ar tai tikrai jie, ar kokia nors kita liga.

Svarbu
Jei burnytėje atsiranda pūslyčių, jau antrą parą vaikutį parodykite gydytojui, nes jei tai kokia nors sunki liga, būtina kuo skubiau skirti stiprių vaistų. Pirmas dvi paras pradėtas gydymas yra pats efektyviausias.

Tiesa ar mitas?
Kartais iš močiučių galima išgirsti, kad stomatitas – „purvinų vaikų“ liga. Bet yra ne visai taip. Jeigu laikysimės higienos ir dažnai plausime mažyliui rankas, mažesnė tikimybė, kad susirgs enterovirusų sukeltais stomatitais. Tačiau apskritai virusai labai greitai plinta ir ne visada higiena apsaugo nuo ligos. Kartais jų protrūkių pasitaiko darželiuose ar mokyklose.

Mamos patirtis
Pasakoja 1 m. 10 mėn. Monikos mama Laura:
„Vieną dieną pastebėjau, kad ant Monikos lūpų atsirado mažų pūslyčių, o kitą dieną pamačiau, kad ir liežuvis nusėtas baltomis dėmelėmis. Pirmoji mintis ir buvo, kad tai stomatitas, nes buvau apie tai skaičiusi. Dukrytei pakilo temperatūra, bet labai aukšta nebuvo. Kai kitą dieną nuėjome pas gydytoją, ši patvirtino, kad tai stomatitas. Atkreipė mūsų dėmesį, kad iš burnytės sklinda šiai ligai būdingas kvapas. Netrukus ant liežuvio atsirado nedidelių kraujuojančių pūslyčių. Monika buvo labai nerami, visiškai nieko nevalgė. Bandžiau duoti košės, atsisakė, šiek tiek paragaudavo varškytės, bet į burnytę paėmusi kitokio maisto labai verkdavo. Kelis kartus pabandžiusi net ir krūties atsisakė, matyt, labai skaudėjo čiulpiant. Taip keturias penkias dienas buvo nevalgiusi. Arbatos gerdavo, todėl gydytoja ramino, kad nieko bloga nenutiks, svarbu, kad geria skysčių. Girdžiau gydytojos skirtus vaistus labai atsargiai, tik šiek tiek jų pasėmusi šaukšteliu. Jie labai lipnūs ir jeigu vaikutis išgertų per daug, gali net uždusti. Trečią dieną Monika jau geriau jautėsi, pamažu ėmė mažėti pūslelių. Gydėme ją maždaug savaitę. Kol sirgo, labai blogai miegojo naktimis – vartėsi, blaškėsi, verkė. Greičiausiai dėl to, kad pūslelės trūkinėjo, kraujavo, jas skaudėjo. Pasveikusi nebeprašė krūties, matyt, per tą laiką pamiršto mamos pieno skonį.“