​Depresija gali būti naudinga imunitetui?

Mokslininkai padarė netikėtą išvadą, jog depresija padeda mūsų imunitetui priešintis infekcijoms.


Platus depresijos paplitimas verčia mokslininkus susimąstyti apie nepastebimus šios būsenos pliusus. Pagal statistiką, nuo depresijos kenčia kas dešimtas suaugęs JAV gyventojas.

Du amerikiečių psichiatrai straipsnyje, išspausdintame žurnale „ Molecular Psychiatry“ iškėlė hipotezę, kad evoliucijos metu depresija ir imuninė sistema kartu kovojo prieš infekcijas.


Apie ryšį tarp depresijos ir uždegiminės imuninės reakcijos medikai diskutuoja jau kelis dešimtmečius. Specialistams žinoma, kad žmonės, sergantys depresija, pasižymi dirglesniu imunitetu ir uždegiminis židinys jų kūne gali atsirasti net tada, kai nėra infekcijos. Kita vertus, dažni uždegimai nebūtinai būna depresijos pasekmė.


Andrew Milleris ir Charlesas Reasonas iš Arizonos universiteto įsitikinę, jog mutacijos, nulemiančios polinkį į depresiją, dažnai veikia ne tik psichoneurologinę būklę, bet ir imuninę sistemą. Straipsnio autoriai aiškina, kad depresijos atsiradimas evoliucinio imuninės sistemos vystymosi pasekmė ir kad ji netikėtai pasirodė besanti naudinga kovai su infekcijomis.


Depresija pakeičia žmogaus elgseną: jis ima vengti viešumos, bendravimo, praranda apetitą, nugrimzta į apatiją, jaučia nuolatinį nuovargį. Ir tai labai naudinga sergant: pirma, visi resursai eikvojami tik imuniniam atsakui į ligą, o ne pašaliniam aktyvumui, antra, žmogus mažiau platina užkratą aplinkui ir mažiau gauna naujų ligų sukėlėjų porcijų.


Tais laikais, kai dar nebuvo efektingų vaistų, depresija galėjo išgelbėti infekcija užsikrėtusį žmogų nuo mirties, nes pakoreguodavo jo elgesį. Ši teorija paaiškina, kodėl stresas būna viena iš pagrindinių depresijos priežasčių. Stresas paprastai lydi konfliktinę situaciją, kuri mūsų protėvius lengvai galėjo paskatinti muštynėms.


Kadangi muštynės susijusios su neišvengiamomis žaizdomis, kurios gali tapti infekcijų priežastimi, galima spėti, jog stresas iš anksto ruošia žmogų tam, kad jam artimiausiu metu teks padėti imunitetui ir sumažinti aktyvumą.


Ši hipotezė, žinoma, reikalauja įrodymų. Jeigu ji pasitvirtins, tai depresiją ir autoimuninius susirgimus bus galima gydyti tais pačiais vaistais. 


​Depresija gali būti naudinga imunitetui?