Dieta smaližiams

Jei sunkiai lieknėjate, o pradėję valgyti picą arba tortą negalite sustoti, ši dieta – jums. Jos dėka galėsite kontroliuoti ir svorį, ir polinkį saldumynams, tikina žurnalas „Zdorovje“.

Saldumynų vergai

„Smaližiai“, „saldžiamėgiai“ – švelnūs pavadinimai. Angliškai tai skamba kur kas grėsmingiau – „carbohydrate addiction“ („priklausomybė nuo angliavandenių“). Kitas pavadinimas – ir kitas santykis: į tai žvelgiama kaip į narkomaniją ar alkoholizmą. Ir ne be pagrindo.

Aplinkiniai laiko smaližius bevaliais. Iš tikrųjų charakteris čia neturi įtakos. Tai medžiagų apykaitos ypatybė, dažniausiai paveldima, iš pradžių ne kaip trauka prie saldumynų, o kaip padidėjęs kasos liaukos aktyvumas. Jei toks žmogus neturi galimybės valgyti greitai pasisavinamų angliavandenių, gali niekuomet ir nesužinoti, jog yra smaližius. Bet šansų mažai: kaip išvengti susidūrimo su baltais miltais ir cukrumi?

„Greitieji“ angliavandeniai taip ir vadinasi todėl, kad greitai patenka į kraują ir staigiai padidina gliukozės lygį. Todėl kasos liauka pagamina daugiau hormono insulino, kuris turi išnešioti gliukozę po visą organizmą, papildydamas ja ląsteles. Žmogus jaučia energijos antplūdį, pakilimą, euforiją. Tačiau organizmas neprisitaikęs dirbti piko režimu. Optimalu, kad gliukozė patektų į kraują tolygiai. Jos perteklius virsta riebalais, suteikiančiais tiek nusivylimo, ir sąlygoja dar rimtesnes mūsų sveikatos problemas.

Nuo avanso iki algos

Spąstai, į kuriuos patenka smaližiai, paprasti. Insulino išsiskyrimo mechanizmas – dviveiksmis. Pirmasis išsiskyrimas vyksta valgymo pradžioje – tai kaip avansas. „Sąskaitos“ suvedamos baigus valgyti, pagal realiai gautus angliavandenius. Nuo jų porcijos didumo priklauso kito avanso dydis ir taip toliau.

Tai yra, jei pusryčiams suvalgėte saldų jogurtą, bandelę su kava ir išgėrėte sulčių, gavote daug lengvai pasisavinamų angliavandenių. Tai garantuoja po kelių valandų ateisiantį aštrų alkio jausmą ir didžiulį insulino išsiskyrimą kito valgymo pradžioje. Net jei dabar renkatės gana subalansuotus pietus su puodeliu sultinio ir mėsą su salotomis, vis tiek nepasotinsite angliavandenių bado ir po pietų pajusite gerai žinomą daugeliui jausmą: lyg ir pavalgiau, bet kažko trūksta. Arbatos su bandele, torto, ledų, gazuoto gėrimo...

Dykinėjantis insulinas kraujyje neduos ramybės, kol nepasotinsite savęs angliavandeniais ir jo neįdarbinsite. Užburtas ratas užsidaro.

Laimei, jį nutraukti galima specialia dieta.

Firmos paslaptis

Smaližių dietos autoriai – amerikiečiai gydytojai Reičel ir Ričardas Helleriai. Jų metodika grįsta tuo, kad mažina trauką angliavandeniams. Jos pagrindas – 3-4 visaverčiai maitinimaisi per dieną, kurių 2-3 privalo turėti mažai angliavandenių, jie turi susidaryti iš neriebios mėsos, žuvies, daržovių (bet ne bulvių) ir pieno produktų. Bendras angliavandenių, suvalgytų šio maitinimosi metu, kiekis neturi viršyti 4 g. Savaime suprantama, visus patiekalus reikia valgyti be duonos.

Užtat likę patiekalai skirti kompensuoti šiems praradimams. Juose gali būti visko, kas tik jums patinka: bulvių ir kitų krakmolingų daržovių, saldžių vaisių ir sulčių, duonos ir makaronų, vyno ir alaus... Vienintelė sąlyga: ši puota neturi tęstis daugiau kaip valandą, net jei esate svečiuose ar bankete.

Esmė ta, kad du prieš tai ėję maitinimaisi provokavo minimalų insulino išsiskyrimą, tad trečiajame žmogus nejus pernelyg didelio alkio ir greičiausiai naudosis savo laisve protingai ir nepiktnaudžiaudamas.

Dar svarbesnė papildoma sąlyga: jokių angliavandenių kaip užkandžių tarp valgymų!

Jokių sausainių, pyragėlių, saldainių, bananų ir saldžių gėrimų, kaip ir saldžių vaisių bei obuolių – tik paprastas arba mineralinis vanduo. Arba kelios daržovės ir pora šaukštų neriebios varškės. Kitaip nutrauktas ratas gali vėl užsidaryti – ir visos pastangos nueis vėjais.

Griežtai laikydamiesi šių taisyklių, greitai pajusite, kad nenumaldoma trauka saldumynams dingo. Bet lieka įpročiai. Net „išgijęs“ smaližius neturi prarasti budrumo. Keli sausainiai, atsitiktinai atsiradę po ranka, automatiškai suvalgyti darbo metu – ir insulino mechanizmas vėl paleistas.

Dažniausi spąstai

Pavojai norinčio išgyti smaližiaus tyko kiekviename žingsnyje.

Žmonės jo problemų nepriima rimtai. Jei alkoholikui metus gerti žmonės į jo sprendimą žvelgia pagarbiai ir stengiasi jam padėti, tai apie smaližius to niekaip nepasakysi.

Daugumoje biurų reguliariai geriama arbata su saldumynais, gimimo dienos ir kitos šventės švenčiamos su vynu ir tortais. Jei žmogus ir suranda savyje jėgų atsisakyti, jį ima įkalbinėti: „Šiek tiek nesiskaito“, „Vieną kartą galima“, „Rytoj viską ištaisysi“.

Atostogos ir šventės – atskira problema. Pripratome manyti, kad per atostogas negalima gyventi ir valgyti taip, kaip kasdien. O jei dar pasirinkome viešbutį su „viskas įskaičiuota“...

Ir atvirkščiai, būna žmonių, kuriems paprasčiau kontroliuoti save per atostogas, kai kitų rūpesčių mažai, o teigiamų emocijų užtenka. Užtat kada darbe spaudžia terminai arba kažkas nesiseka gyvenime, šokolado pagunda tampa tiesiog neįveikiama...

Kovodamas su pagundomis, kiekvienas žino savo silpnąsias vietas ir randa savo būdus, kaip palengvinti užduotį. Kažkam padeda paprasčiausia kramtomoji guma, kažkam padės žmogus, kuriam norisi padaryti įspūdį.

Pati geriausia garantija – numestas svoris. Jei netekote 20 kilogramų ir visiškai pakeitėte garderobą, ši aplinkybė pati savaime saugo jus. Svarbiausia – suprasti: ši dieta ne mėnesiui ir ne metams. Geriau į ją žvelgti kaip į gyvenimo būdą.

Valgykite naujoviškai su visa šeima

Laikytis mažai angliavandenių turinčių produktų dietos itin sunku namų šeimininkėms. Juk joms kasdien tenka gaminti visai šeimai, taip pat ir patiekalus, kurie smaližiams draudžiami.

Nesistenkite herojiškai susilaikyti nuo uždraustų produktų, žvelgdamos į besimėgaujančius tortais ir bananais namiškius. Pasistenkite, kad jie bent iš dalies maitintųsi taip pat kaip jūs. Tai visiems bus tik į naudą, juolab, kad vaikai dažnai paveldi tėvų medžiagų apykaitos ypatybes. O ir dauguma vyrų bus laimingi, pusryčiams gaudami kotletus su žaliaisiais žirneliais vietoj košių ir sumuštinių.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė