Draugiškas vaikui kambarys

Būti vaiku nėra lengva, nes jis turi ne tik daug išmokti, bet ir prisitaikyti prie suaugusiųjų aplinkos bei savo greitai kintančio kūno. Jis tarsi kempinė, sugerianti aplinką, todėl labai svarbu, kad pasaulis, kuriame jis ruošiasi gyvenimui, kuo geriau atitiktų jo poreikius.

Kuo daugiau šviesos

Ne atsitiktinai ekspertai pataria rytinę namo dalį skirti būtent vaikų kambariams, o atitinkamoje kiemo pusėjė nepagaileti dėmesio sodriai žaliai augmenijai.

„Esame tokioje klimatinėje zonoje, kuriai bene geriausiai tinka skandinaviško tipo namai, maksimaliai išnaudojantys dienos šviesą. Visgi, net tokiuose namuose savo klientams patariame vaikams skirti pačias šviesiausias erdves“, - sako „Bičiulių“ gyvenvietės projekto vadovas Vidas Paražinskas.

„Psichologai įrodė, kad vaiko kambario interjeras turi tiesioginę įtaką jo asmenybei ir charakteriui. Todėl visas detales šiam kambariui rinkome ypatingai kruopščiai“, - pasakoja „Bičiuliuose“ neseniai su šeima įsikūrusi Laura Bogušienė.

Laura ir Aldas Bogušiai sako, kad jau rinkdamiesi namus, jie galvojo apie visos šeimos poreikius, todėl ieškojo patogiai išplanuoto, jų šeimai tinkančio šviesaus namo, kuriame nebūtų nenaudojamų erdvių.

„Iš tiesų vienas pagrindinių kriterijų, renkantis namą, buvo natūrali šviesa“, - sako L. Bogušienė. – „Vaikų kambarius planavome iš anksto ir buvome nusprendę jiems skirti pačias šviesiausias rytų ir pietryčių namo pusės erdves“.

Natūralu ir paprasta

Labai svarbu vaiko kambariui parinkti ne tik tinkamą vietą, bet ir medžiagas. „Vaikų kambariuose, beje, kaip ir visame name, grindis klojome medine danga“, - pasakoja L. ir A. Bogušių šeima. – „Stengiamės, kad mažieji augtų kiek galima sveikesnėje aplinkoje, o medis ne tik natūralus, bet ir šiltas, jaukus“.

L. Bogušienė įsitikinusi, kad vaiko psichinei ir fizinei sveikatai ne ką mažiau svarbus veiksnys– kambario apšvietimas. „Pasirūpinome, kad vaikų kambariuose nestigtų ne tik natūralios šviesos: papildomus šviestuvus įrengėme ir prie darbo stalų, ir prie lovų, kad vaikai galėtų skaityti kada panorėję ir jiems nereikėtų išlipti iš lovos“, - sako jaunoji mama. – „Mano manymu, stalinės lempos būtinos, nes rudens, žiemos metu saulė retai pasirodo, o vaikai kaip tik daug laiko leidžia prie pamokų“.

L. Bogušienė sako, kad net ir neskaitantis jauniausias šeimos narys turi sau skirtą šviestuvą. „Prie mažojo lovelės pakabinome tokį šviestuvą, kuriuo galime reguliuoti šviesos intensyvumą. Toks šviestuvas labai patogus, neakina vaiko, ramina ir kuria jaukią aplinką, todėl mažylis ramiau miega“, - aiškina L. Bogušienė.

Specialistų teigimu, vaiko kambariui netinka kristaliniai ar ažūriniai sietynai, nes sukuria papildomos šviesos properšas, kurios gali kenkti vaiko akims.

Seniems daiktams - ne

„Dar prieš pradėdami vidaus apdailos darbus, išstudijavome langų, durų išdėstymą ir tada sprendėme, kur turėtų stovėti vaikų lovelės“, - pasakoja L. ir A. Bogušiai. – „Manome, kad vaikai turi būti pagrindiniai savo kambario dizaineriai, nes būtent jie čia praleidžia daugiausia laiko. Ne atsitiktinai į šį procesą įtraukėme vyresnįjį sūnų“.

L. ir A. Bogušiai sako norėję, kad vaikų kambariuose būtų baldai su spintelėmis ir stalčiais, o ne atviros lentynos, nes taip vaikui lengviau palaikyti tvarką. „Nepritariame tėvams, kurie vaiko kambarį paverčia sandėliu nuo jų atlikusiems baldams padėti, todėl baldus rinkome kartu su vyresnėliu“, - aiškina „Bičiulių“ naujakuriai. – „Tiesa, visai nereiškia, kad vieno kito senesnio dalyko negalima pritaikyti. Pavyzdžiui, sūnus labai patenkintas anksčiau mūsų naudotu kompiuterio stalu, kuris dera prie jo išsirinktų baldų“.

Specialistų teigimu, labai svarbus kambario akcentas, suteikiantis jaukumo – užuolaidos. „Vaikų kambariui rinksimės roletus, nes jie patogūs ir tinka prie bendro skandinaviško namo stiliaus. Be to, vaikai gali lengvai reguliuoti patenkančių saulės spindulių kiekį“, - mintimis dalijasi L. Bogušienė.

Jaunos šeimos pasirinkimui pritartų ir specialistai, teigiantys, kad roletai ne tik suteikia žaismės vaiko aplinkai, bet ir saugo jį nuo spiginančios saulės.

Nebijoti spalvų

Sienų spalvos – vienas iš pagrindinių veiksnių, suteikiančių kambariui jaukumo. „Rinkdami spalvas vaikų kambariams, atsižvelgėme į specialistų patarimus. Jie sakė, kad kambarys turėtų būti suskirstytas į darbo, žaidimų bei poilsio zonas. Sienas, prie kurių numatėme statyti vaikų loveles, nudažėme dangaus bei obuolio žalumo spalvomis“, - pasakoja L. ir A. Bogušiai.

Likusias sienas nudažę geltona spalva, „Bičiulių“ naujakuriai sako nevengę intensyvaus atspalvio. „Esu mama, todėl gerai žinau, kad intensyvios spalvos vaikams mielesnės, nei švelnūs pasteliniai tonai“, - sako L. Bogušienė. – „Be to, rinkdami spalvas, jas derinome ir prie bendro namo interjero“.

Tuo tarpu specialistai siūlo nepabijoti ir leisti vaikui savo kambaryje... piešti. Jeigu vaikas gabus, reikėtų skatinti jo polinkius ir leisti kurti savo pasaulį.