Druska

Druska


Dabar keikiama kaip įvairių ligų sukėlėja, kadaise druska buvo vertinama kaip brangenybė: ji buvo aukojama dievams, ja romėnų kariams buvo mokama atlyginimo už tarnybą dalis. Ne veltui – juk druska tai natris, kurio mūsų organizmas pats negamina. Vadinasi, visą būtiną natrio kiekį privalome gauti iš druskos.

Dietos, skelbiančios, kaip sveika visiškai atsisakyti druskos, iš tiesų akiplėšiškai meluoja. Mat sveikatai palaikyti žmogaus organizmas turi gauti apie 5-10 gramų druskos per dieną. Kas atsitinka, kai negauname pakankamo druskos kiekio? Visų pirma jaučiame nuolatinį troškulį – taip kūnas praneša apie natrio trūkumą kraujyje. Kai pritrūksta druskų, organizmas ima šalinti vandens perteklių, kad jo apdorojimo metu būtų atstatytas normalus druskos kiekis. Tuo paaiškinama, kodėl nustojus vartoti druską, nukrenta šiek tiek svorio – nukritusi masė yra ne riebalai, o paprasčiausias iš organizmo pašalintas vanduo. Retkarčiais toks vandens pertekliaus atsikratymas naudingas – sumažėja audinių patinimas, išsivalo inkstai. Tačiau, jei ilgą laiką druskos kiekis neatstatomas, imamas jausti silpnumas, dirglumas. Labai retais atvejais dėl druskų trūkumo organizme kyla net mirties pavojus. Daug sportuojant ar kaitinantis pirtyje su prakaitu pasišalina ir dideli druskų kiekiai, taigi, sportininkai ir pirties mėgėjai turėtų nepamiršti druskų kiekio papildyti mineraliniu vandeniu.

Nėra abejonės – druska mūsų kūnui būtinas elementas. Tačiau kai kurie dietologai ir mokslininkai nepaliaujamai baksnoja pirštu į natrio chloridą ir vardina jo blogybes. Viena iš jų – įtarimai, kad druska didina kraujospūdį. Iš tiesų vieni tyrimai tai patvirtina, kiti paneigia. Panašu, kad didelis druskos kiekis gali šiek tiek kilstelti kraujospūdį, tačiau ne iki tokio lygio, kad tai būtų sveikatai reikšmingas pakitimas.

Japonų mokslininkų tyrimai parodė, jog per didelis druskos vartojimas skatina kalcio pasišalinimą iš organizmo. Tai turi įtakos osteoparozei (kaulų išretėjimui). Tačiau kalbant apie osteoparozę, kaip ir apie inkstų ligas, būtina paminėti, jog šių ligų kaltininkė ne druska, o saiko neturėjimas. Ryškus druskos poveikis sveikatai pasireiškia tik tuomet, kai ji naudojama neprotingomis dozėmis. Lygiai taip pat kenkia bet kuris perdozuotas produktas.

Druska ne tik paskanina maistą – ji gali ir labai palengvinti jo ruošą bei buitį. Štai keletas patarimų, kaip sumaniai panaudoti druską.

  • Greičiau ir lengviau nulupsite kiaušinius, jei virsite juos sūdytame vandenyje. Na o pasūdytas vanduo užvirs keliomis minutėmis anksčiau.
  • Išvažiuojate kelioms dienoms, o šaldytuve pilna produktų, kurie gali sugesti? Čia taip pat padės druska. Į pieną įbėrę žiupsnelį druskos pratęsite jo galiojimo laiką keliomis dienomis. Padarę stiprų druskos tirpalą pamirkykite jame popierinę servetėlę ar audinio gabalėlį ir apvyniokite juo sūrį – ilgiau nesupelys ir nesukietės.
  • Daržoves plaudami druskingame vandenyje pašalinsite daugiau nešvarumų, susikaupusių ant odelės. O jei norite, kad nuluptos daržovės greit neparuduotų, pamerkite jas į druskos tirpalą.
  • Prikepusią skardą lengviau išgrandysite įbėrę šiek tiek druskos ir pašveitę. Jei saują druskos kas mėnesį įpilsite į kriauklę, išvengsite kamščių vamzdžiuose.
  • Druska šalina blogus kvapus. Druskos ir cinamono arba kavos mišinys puikiai panaikins degėsių kvapą iš orkaitės. Mišiniu pabarstykite orkaitės dugną ir palikite porai valandų, po to išvalykite. Druskos ir sodos tirpalas puikiai šalina nemalonius kvapus iš šaldytuvo. Šaukštelį druskos ir sodos ištirpinkite stiklinėje vandens, sudrėkinkite rankšluostėlį ir išvalykite juo šaldytuvą. Jei smarkiai prakaituoja kojos, įberkite druskos į batus ir palaikykite per naktį – ištrauks nemalonius kvapus.
  • Jei aplaistėte raudonu vynu kilimą ar audinį, nusausinkite ir įtrinkite druska. Palaikykite penkiolika minučių. Dėmė iš audinio lengviau išsiplaus, o nuo kilimo beliks nusiurbti vyną sugėrusią druską. Stipriame druskos tirpale pamerkite audinį su įsisenėjusiomis prakaito dėmėmis – po poros valandų lengvai jas išskalbsite.
  • Pora šaukštų druskos vonioje suminkštins odą, padės pasišalinti šlakams. Druskos, kavos tirščių ir lašelio alyvuogių aliejaus šveitiklis nuvalys riebią odą, sėkmingai kovos su celiulitu.
  • Skaudančią gerklę skalaukite šiltu druskos tirpalu. Dezinfekuoja ir gydo.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė