Fizinis išsivystymas

Fizinis išsivystymas

Vaikui augant, didėja ne tik jo ūgis, bet ir protiniai sugebė­jimai bei socialinis išsivystymas. Be to, kiekvienas vaikas vystosi individualiu greičiu. Bendros linijos, pagal kurias galite „matuoti" savo vaiką, yra  labai apytikslės. Protinio ir socialinio išsivystymo matą nustatyti dar sunkiau. Per profi­laktinį patikrinimą gydytojas paprašo tėvų papasakoti vaiko stebėjimus, klausimų ir atsakymų žaidimais nustato, ar vaiko išsivystymas atitinka jo amžių. Jei vaikas vedamas į darželį, pasiteiraukite darbuotojų ar vaikas neatsilieka nuo bendraamžių, o gal juos pranoksta

 

Per aukštas ar per žemas?

 

Jei vaikas maitinamas pagal amžių ir jam netrūksta augimo hormonų, jo ūgį lemia genai. Galite apytiksliai apskaičiuoti, kokio ūgio bus jūsų vaikas. Sudėkite tėvų ūgius, gautą sumą padalykite pusiau ir prie jos pridėkite šešis centimetrus (jei skaičiuojate sūnaus ūgį) arba iš jos atimkite šešis centimetrus (jei dukters).


Pernelyg apkūnus ar per liesas?

Mitybos lentelėje pateiktos tik apytikslės reikšmės.  Suvalgyto maisto kiekis priklauso nuo vaiko fizinio aktyvumo ir gali kisti diena iš dienos. Kūno masė turi atitikti ūgį: aukštesnis vaikas gali sverti daugiau, nei nurodyta lentelėje, ir atvirkš­čiai. Poodinių riebalų ritinėliai susidaro tik tada, kai vaikas valgo per daug — neįgyvendintus troškimus kompensuoja maistu. Kad per du mėnesius vaikas priaugtų 1 kg antsvo­rio, pakanka kasdien suvartoti 100 kcal daugiau nei paprastai, o tai atitinka vieną riekę duonos! Jei jūsų vaikas tampa apkūnus, turite prašyti gydytoją patarimo.

Daug judėdamas, sportuodamas, sveikai maitindamasis ir harmoningai vystydamasisdvasiškai, vaikas niekadanetaps „burbuliuku".  Kai kurie tėvai (dažnaispiriami senelių) stengiasipermaitinti savo lieknas atžalas. Atsiminkite, kad priepadengto stalo vaikas neišalks. Jei sveikas vaikas atsisako valgyti, ši reakcija dažniausiai kyla dėl per didelio mamos rūpinimosi. Leiskite vaikui pačiam rinktis kada valgyti, taip išvengsite nutukimo. Nepamirškite, kad labai svarbu vaikui fizinis aktyvumas, norint, kad visi vaiko organai funkcionuotų taip kaip reikia. Labai svarbu vaikui „skiepyti“ sveikos gyvensenos įpročius, stenkitės patys rodyti pavyzdį.


Ūgis ir masė (vidurkis)

 

Amžius – 6 mėnesiai. Mergaitės 66 cm/7,5 kg, berniukai – 68 cm/7,5 kg.

Amžius – 1 metai. Mergaitės - 75 cm/10 kg, berniukai – 76 cm/10,5 kg

Amžius – 2 metai. Mergaitės – 86 cm/12 kg, berniukai – 88 cm/13 kg

Amžius – 4 metai. Mergaitės – 104 cm/ 16,5 kg, berniukai – 105 cm/17 kg

Amžius – 6 metai. Mergaitės – 118 cm/21 kg, berniukai 124 cm/24 kg

Amžius – 8 metai. Mergaitės – 130 cm/26 kg, berniukai – 129 cm/26 kg

Amžius – 10 metų. Mergaitės – 140 cm/32,5 kg, berniukai – 140 cm/32,5 kg

Amžius – 12 metų. Mergaitės – 153 cm/41,5 kg, berniukai – 150 cm/40 kg

Amžius – 14 metų. Mergaitės – 162 cm/52,5 kg, berniukai – 163 cm/50 kg