Gražus įdegis ir apsauga

Pirmieji saulės spinduliai, saulės vonios, bronzinė oda... Vieni įsitikinę, tai madinga, kiti - gražu. Nubalusios odos apsauga mažai kas pasirūpina, o jei ir rūpinasi - tai daro neteisingai. Galutinis rezultatas po atostogų, praleistų saulėje - besilupanti oda, kuriai gali padėti tik medicininis gydymas. Kad taip neatsitiktų, kūno oda reikia rūpintis ne tik po saulės vonių, bet ir prieš jas bei jų metu.

Saulė - mūsų draugas ar priešas?

Saulės šviesa gyvybiškai svarbi žmogaus organizmui. Ji skatina vitamino D gamybą, gerina imuninės sistemos veiklą ir padeda palaikyti gerą nuotaiką. Tam tikros dozės ultravioletinių spindulių (UV), kurie mus pasiekia kartu su saulės šviesa, žmogui būtinos, bet dideli kiekiai kenkia.

UV spinduliai yra trijų rūšių: UVa, UVb ir UVc. UVc spinduliai yra patys trumpiausi ir žalingiausi. Nuo jų mus beveik visiškai apsaugo žemės atmosfera, o labiausiai ozono sluoksnis, kurio retėjimas sąlygoja UVc spindulių didesnį pralaidumą. UVb ir UVa yra gerokai ilgesni, o tai reiškia ir skvarbesni, spinduliai. Skirtingai nuo UVb, kurie odos audiniams turi fotocheminį poveikį, UVa spinduliai pasižymi terminiu poveikiu. Jie mažiau žalingi, tačiau per didelis jų kiekis gali lemti odos nudegimus ir netgi ląstelių pakitimus.

Visiškai pasislėpti nuo intensyvios saulės neįmanoma - likusiam gyvenimui į tamsų rūsį neužsidarysi. Galima kontroliuoti buvimo saulėje laiką (nuo 11 iki 15 valandos saulė yra aktyviausia), naudoti kosmetines odos apsaugos priemones, pridengti akis akiniais nuo saulės ir taip toliau.

Kosmetinės priemonės, apsaugančios nuo saulės

Apsauginiai kremai, losjonai, pieneliai ir kitos priemonės nuo saulės turi saulės poveikį blokuojančių medžiagų. Jos absorbuoja tik UVb spinduliavimą, o saulės poveikį blokuojančios medžiagos sulaiko visą saulės šviesą. Jų sudėtyje paprastai yra titano dioksido, magnio arba cinko oksidų.

Apsauginis saulės poveikio faktorius (SPF – Sun Protection Factor) yra rodiklis, nurodantis kremo nuo saulės gebėjimą apsaugoti odą nuo UV spinduliavimo ir neleisti odai nudegti.

Jei prieš kelis metus žinojome dvi kategorijas apsauginių priemonių nuo saulės, tai šiandien parduotuvėse jau galime rasti net keturias:

1. Maža apsauga - saulės intensyvusmas nedidelis, kai UV 6-14, SPF nuo 6 iki 10
2. Vidutinė apsauga - esant vidutiniam saulės aktyvumui, kai UV 15-29, SPF nuo 20 iki 25
3. Didelė apsauga - didelis saulės intensyvumas, kai UV 30-59, SPF nuo 30 iki 50
4. Labai didelė apsauga - intensyviausiai saulei, kai UV didesnis nei 60, SPF - 50 ir daugiau

Kad ir koks būtų odos tipas, dermatologai pataria naudotis kremais, kurių SPF yra 15 ir daugiau. Tačiau reikia atsiminti, kad net patį didžiausią apsauginį faktorių turintys kremai neapsaugos nuo visų saulės spindulių. Pasitepę kremu nuo saulės neturėtume būti saulėje pernelyg ilgai.